5 / 14
První Euro pro Česko a hned největší úspěch. Anglie v roce 1996 byla stříbrná. Miroslav Kadlec na této fotce představuje královně Alžbětě II. Patrika Bergera. Jde o momentku pořízenou před finále s Německem (1:2 po prodloužení).
Dušan Uhrin úspěch postavil na až nechutné defenzivě. Zeptejte se ve Francii, kterou Česko vyřadilo po penaltách v semifinále...
Česko tenkrát taky těžilo z nástupu jeho dosud nejsilnější fotbalové generace. Karel Poborský takhle ve čtvrtfinále oslavoval svůj legendární lob, kterým národní tým poslal přes Portugalsko dál.
Na Euro 2000 postoupilo Česko pod vedením Jozefa Chovance se stoprocentní bilancí v kvalifikaci (10 zápasů, 10 výher). V těžké skupině na samotném ME byl ale konec nadějí hned po dvou zápasech - 0:1 s domácím Nizozemskem a 1:2 s Francií. Cenou útěchy byla závěrečná výhra 2:0 nad Dánskem.
Vše mohlo být v roce 2000 jinak, kdyby Češi dokázali zúročit skvělou druhou půli v úvodním zápase s Nizozemskem. Po Nedvědovo hlavičce šel míč do tyče a na brankovou čáru, po Kollerově ramenu šel balon do břevna. Když pak v 88. minutě Jiří Němec ve vápně zatáhl při výskoku za dres Ronalda de Boera, byla to vítězná penalta pro domácí. Pierluigi Collina se stal národním nepřítelem, i když se tenhle pokutový kop prostě pískat dal.
Tohle je další okamžik, který by fotbalový národ nejradši vymazal z paměti. Česko hraje skvělé Euro 2004, ovládne skupinu smrti před Nizozemskem a Německem, ve čtvrtfinále přejede Dánsko a pak přijde Řecko a stříbrný gól Taianose Dellasa v nastavení první části prodloužení. Je konec zlatých nadějí.
Vladimír Šmicer těsně poté, co po geniální přihrávce Karla Poborského vstřelil v 88. minutě gól na 3:2 proti Nizozemsku ve druhém zápase ve skupině na Euru 2004. Byl to jeden z nejlepších zápasů fotbalové historie, Česko po 19 minutách prohrávalo 0:2 a Karel Brückner už ve 24. minutě stáhl Grygeru a poslal do hry právě Šmicera.
Euro 2008 bylo neslavným koncem slavné éry. Česko porazilo 1:0 domácí Švýcary, pak padlo 1:3 s Portugalskem a v posledním zápase i po chybě Petra Čecha jelo domů po prohře 2:3 s Tureckem. Brücknerova doba skončila.
„Plzeňské“ Euro 2012 skončilo postupem do čtvrtfinále, které Česku vystřelil Petr Jiráček. Dal už první gól v zápase s Řeckem a proti domácímu Polsku v rozhodujícím zápase ve skupině přidal jedinou branku zápasu. Další dva české góly dal na turnaji Václav Pilař. Na lavičce seděl kritizovaný Michal Bílek a Češi odvrátili blamáž po úvodní prohře 1:4 s Ruskem. Domů jeli po bezkrevné prohře s Portugalskem 0:1, gól dal v 79. minutě Cristiano Ronaldo.
Měl být spasitelem české reprezentace, který ji konečně zase dovede na mistrovství světa. Pavel Vrba s národním týmem postoupil na Euro 2016, kde s Českem prohrál se Španělskem a Tureckem a remizoval s Chorvatskem, pak odešel do Machačkaly a na kvalifikaci o MS tak v jeho podání ani nedošlo.
Euro 2020 se kvůli covidu hrálo v roce 2021 a Patrik Schick na něm dal Skotům (2:0) v úvodním zápase gól z půlky.
Takto dopadl skotský brankář David Marshall, když se tomu snažil zabránit.
Česko ve skupině skončilo až třetí za Anglií (0:1) a Chorvatskem (1:1), protože se ale Euro už hraje ve 24 týmech, tak šlo i ze třetího místa dál. V osmifinále pak přišel hvězdný moment a výhra nad Nizozemskem 2:0, kterou hráči na fotce slaví.
Byl to vrchol Jaroslava Šilhavého na reprezentační lavičce. Ani on Česko následně nedostal na mistrovství světa a včera oznámil svůj konec u reprezentace poté, co Česko dovedl na Euro 2024 do Německa.