Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Takhle odstřelili i Bayern. Schick a spol. umí zlaté góly

03. květen 2024
Nikdy je neodepisujte. Tenhle mistrovský tým se naučil zachraňovat zápasy v posledních okamžicích už na začátku sezony. Navíc šlo tenkrát o klíčový okamžik. A pokračuje v tom dál, i když zápis do historie má už teď jistý. Může ho pozlatit.
Patrik Schick už několikrát v nastavení zachránil neporazitelnost Leverkusenu. Foto: Profimedia

Smály se mu. Dlouhé roky. Vizekusen. Neverkusen. S tím je konec. Teď je to Meisterkusen. A navíc taky Laterkusen.

Later jako pozdní. Stačí se podívat na poslední dvě kola Bundesligy. V Dortmundu vyrovnal Josip Stanišić v sedmé minutě nastavení na 1:1, naposledy se Stuttgartem pak Robert Andrich v šesté na 2:2. Ještě předtím zachránil Bayeru v 89. minutě zápasu s West Hamem neporazitelnost Jeremie Frimpong, který srovnal na 1:1.

První titul v historii už mají v Leverkusenu jistý, stále ho ale chtějí pozlatit. Dotáhnout sérii, která po čtvrteční výhře v semifinále Evropské ligy na hřišti AS Řím 2:0 čítá už 47 zápasů v řadě, do konce. Celou sezonu bez prohry. Ve všech soutěžích.

Stylově na ni zadělali už v půlce září. Je čtvrté kolo Bundesligy a hraje se na Bayernu. Leverkusen měl za sebou tehdy perfektní start do ligy a byl stejně jako Bayern stoprocentní. Mělo se ukázat, jestli to parta Xabiho Alonsa myslí s vyzyvatelstvím německého hegemona vážně.

A Bayer to vážně myslel. Herně přesvědčil a díky proměněné penaltě Exequiela Palaciose ve čtvrté minutě závěrečného nastavení zapsal i dobrý výsledek – 2:2. Vyslal tak do světa jasnou zprávu hned na úvod sezony: musíte s námi počítat. A pereme se až do konce. Laterkusen.

Web Bundesligy teď spočítal, že hráči Bayeru v této sezoně ve všech soutěžích dali 17 gólů od 89. minuty zápasů dál. Laterkusen.

A z velké části šlo skutečně o zásadní góly. Jako když Jonathan Tah na začátku února v 90. minutě rozhodl o výhře nad Stuttgartem v 90. minutě ve čtvrtfinále německého poháru, když Piero Hincapié v lednu trefil v první minutě nastavení výhru v Lipsku, když Patrik Schick na konci března opět v první minutě nastavení dokonal vítězný obrat s Hoffenheimem, nebo když Schick celkově třemi góly v nastavení obou zápasů osmifinále Evropské ligy s Karabachem zachránil postup Leverkusenu i jeho neporazitelnost.

Kvůli tomu všemu se dál v Německu může mluvit o tom, jestli Leverkusen po posledním ligovém zápase doma s Augsburgem dostane vedle klasické stříbrné trofeje i její zlatou verzi. Když se na to německého svazu na začátku dubna ptal deník Bild, dostal neurčitou odpověď. Nechme se tedy překvapit. Prvním předpokladem každopádně je, že Bayer neprohraje ani ve třech zbývajících kolech (ve Frankfurtu, v Bochumi a doma s Augsburgem).

Když měl sezonu bez jediné ligové prohry za sebou v roce 2004 londýnský Arsenal, dostal později po předání klasického poháru ještě jeho zlatou zmenšeninu. Právě zde se bere inspirace pro možnou zlatou korunovaci Leverkusenu. Tenhle zlatý pohár mimochodem Gunners věnovali v roce 2018 Arsènu Wengerovi, když se s ním loučili. Xabi Alonso by si ho taky jednou na odchod klidně zasloužil.

Všechny góly z posledních minut, kterými Leverkusen vyhrál nebo neprohrál:

• 15. září, 4. kolo Bundesligy: Bayern – Leverkusen 2:2, 90.+4 Exequiel Palacios z penalty
  • 9. listopadu, skupina Evropské ligy: Karabach – Leverkusen 0:1, 90.+4 Victor Boniface z penalty
  • 11. ledna, 17. kolo Bundesligy: Augsburg – Leverkusen 0:1, 90.+4 Exequiel Palacios
  • 20. ledna, 18. kolo Bundesligy: Lipsko – Leverkusen 2:3, 90.+1 Piero Hincapié
  • 7. února, čtvrtfinále DFB Cupu: Leverkusen – Stuttgart 3:2, 90. Jonathan Tah
  • 7. března, osmifinále Evropské ligy: Karabach – Leverkusen 2:2, 90.+2 Patrik Schick
  • 14. března, osmifinále Evropské ligy: Leverkusen - Karabach 3:2, 90.+3 a 90.+7 Patrik Schick
  • 30. března, 27. kolo Bundesligy: Leverkusen – Hoffenheim 2:1, 90.+1 Patrik Schick
  • 18. dubna, čtvrtfinále Evropské ligy: West Ham – Leverkusen 1:1, 89. Jeremie Frimpong
  • 21. dubna, 30. kolo Bundesligy: Dortmund – Leverkusen 1:1, 90.+7 Josip Satnišić