Během loňského mistrovství světa v Kataru bylo na tamějších stadionech a v jejich okolí nasazeno na patnáct tisíc kamer s technologií automatického rozpoznávání obličeje. Doplnily je drony a další sledovací zařízení. Katarští pořadatelé se zkrátka poučili při čínské olympiádě.
„Jde o nový standard, jasný trend v provozní ochraně. Toto je příspěvek Kataru celému sportovnímu světu,“ říkal hrdě Niyas Abdulrahman, který měl na starosti technickou stránku šampionátu.
Na českých stadionech si vás zatím umělá inteligence neporovnává se sbírkou chuligánů, kteří na předchozích utkáních dělali takovou ostudu, že napříště dostali zákaz. Ale kluby se už ptaly. A jak technologie zlevňují, budou se ptát dál a víc. Některé problémy by to mohlo snadno a rychle řešit. Ale docela nové samozřejmě zase přinést.
Automatické rozpoznávání osob funguje bez lidské asistence. Stroj je schopný z obrázku nebo videa identifikovat člověka. Zaměří se na některé biometrické markanty a hledá shodu v existující databázi osob. Obvykle se používají biometrické hodnoty odečtené z lidského obličeje (facial recognition), ale funguje to například i s chůzí, která je taky velmi individuální.
Zásah do soukromí zachycených lidí je značný. Snímáte něčí biometrické znaky, které prakticky nelze nebo lze jen velmi obtížně odstranit či změnit. A vytvářet databáze obsahující biometrické hodnoty znamená vždycky vytvářet zároveň riziko zneužití těchto dat. K nejrůznějším účelům. Od marketingových – na první pohled méně závažných nebo závadných –, přes politické ovlivňování až třeba po diskriminaci, například na základě skutečného či domnělého etnického původu.
Postup do Ligy mistrů si vybírá zásadní daň na výkonech Sparty v domácí soutěži. Je devět bodů za Slavií a odehrála letos naprosté minimum utkání, které by se daly hodnotit jako pohodlné výhry. Velkou roli hraje neefektivní skladba kádru.
Datové modely říkají, že Sparta má šanci na postup z ligové fáze Champions League zhruba padesát na padesát, spíš o trochu víc. Rozebereme si výhled českého mistra v elitní evropské soutěži.
O Sokol Úpohlavy ze čtvrté třídy se před rokem zajímali až v Japonsku. Šestnáct žlutých karet pro jeho hráče v jednom zápase tehdy vytvořilo nepřehlédnutelný světový rekord. Vyrazili jsme zjistit, jak se dělá fotbal na místě, které by bez fotbalu bylo zapomenuté.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!