Před mnoha a mnoha lety jsem se, jak už se to ve Velké Británii občas stává, ocitl v hospodě u stolu s mužem, který se potřeboval někomu vypovídat.
Řešil dost zapeklité dilema. Před několika lety ovdověl a teď si začínal uvědomovat, jak neúprosným pánem je čas, který má ve zvyku bez varování člověka vytrhnout z jeho života a zanechat po něm nedořešené rodinné zašmodrchanosti.
V tomto případě se jednalo o drobnost – jeho dvě děti netušily, že ještě než potkal jejich matku, byl krátce ženatý s jinou paní.
Musím přiznat, že mě poněkud překvapilo, když se mi ten muž se svým choulostivým problémem svěřil; moc dobře jsem ho neznal, rozhodně jsme nebyli přátelé, ani se nedalo říct, že by mi byl kdovíjak sympatický. Přesto nebylo těžké mu udělit dobrou radu: ať jde s pravdou ven, protože rodinná tajemství, na která se přijde náhodou, mohou napáchat ničivé škody. To jsem znal z vlastní zkušenosti.
Jistě, ve fotbale se slovo rodina používá až příliš často. FIFA i UEFA s radostí fanoušky přesvědčují, že jsou všichni váženými členy fotbalové rodiny a v žádném případě by neměli mít pocit, že jsou jen tak důležití, jak moc jsou schopni a ochotni přispívat tomuto obrovskému korporátnímu molochu ze svých peněženek.
Co se mě osobně týče, byl jsem velmi čerstvým členem rodiny Celtiku, jak se občas dodnes říká, když jsem v roce 1978 objevil naše vlastní temné rodinné tajemství.
Jock Stein právě odcházel z trenérské lavičky klubu a jeden z bývalých hráčů během pochvalné řeči o tom, co všechno Stein dokázal, pronesl následující slova: „Vyhrál jeden evropský pohár a o jeden přišel ve finále“. Přejel mi mráz po zádech, jako bych se právě doslechl o existenci nikdy nepoznané zemřelé macechy. Co tím ten hráč myslel? O slavném vítězství Celtiku v Lisabonu jsem věděl, dodnes mě bavilo si číst o tom, jak Celtic v roce 1967 zvítězil nad Interem Milán. Ale „přijít o pohár ve finále“?
„Ále, mysleli jsme, že to víš,“ odbývali mě zcela neuspokojivě mí příbuzní.
Jako aspirující historik jsem se obrátil ke svým fotbalovým knihám a s hrůzou jsem zjistil, co přesně znamená „poražený finalista“.
Poražený ve finále Poháru mistrů evropských zemí roku 1970.
Týmem, který se proti Celtiku tak neodpustitelně provinil – a absolutně nerespektoval právo klubu mého srdce zabrat si pro sebe všechna velká romantická vítězství – byl rotterdamský Feyenoord. Jeho výhra nad Celtikem, ironií osudu právě na stadionu San Siro v Miláně, má mnoho společného s triumfem glasgowského klubu z roku 1967.
Zdá se, že o půl století později si už většina lidí na jedno z nejvýznamnějších vítězství v evropské fotbalové historii ani nevzpomene.
Protože i když se jedním z nejuznávanějších a nejúspěšnějších klubů na světě stal amsterdamský rival Feyenoordu Ajax, byl to právě Feyenoord, který jako první nizozemský tým získal velkou mezinárodní trofej, a zahájil tak první zlatou éru nizozemského fotbalu. Nizozemsko se stalo fotbalovou velmocí, kterou je dodnes.
A dokázalo to díky „totálnímu fotbalu“.
Pro mnoho lidí jsou tato dvě slova synonymní s Ajaxem vedeným trenérem Rinusem Michelsem, pod nímž nastupovaly takové legendy jako Johan Cruijff, Johan Neeskens, Piet Keizer, Rudi Krol, Johnny Rep, Gerrie Mühren a další, díky nimž Ajax vyhrál v letech 1971 až 1973 třikrát po sobě Pohár mistrů evropských zemí.
Liga národů pro Česko skončila výhrou ve skupině. Teď reprezentaci čeká cesta ze snem. Příští rok odehraje kvalifikaci na mistrovství světa 2026. Kvíz vás prověří, co o příštím mundialu víte.
Mládí vpřed. A vědomé jsou si toho i fotbalové kluby, které na fanoušky z generace Z stále častěji cílí v nejrůznějších marketingových kampaních. Ukázkovým příkladem propojení popkultury a fotbalového klubu je narozeninová party Sparta on Fire s hudebními esy Rohonym, Mišíkem a Manenem.
Důležité zápasy v úterý hrají lvíčata i dospělá reprezentace. Jedenadvacítku čeká domácí odveta baráže o Euro s Belgií, áčko pak závěr skupinové fáze Ligy národů. Obě utkání vysílá ČT Sport.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!