Sparta má 130 let, jak se za tu dobu propsala do všeobecného povědomí?
Jde o celospolečenský fenomén. I lidé, kteří se nezajímají o fotbal, vnímají dva kluby – Spartu a Slavii. Český národ je mezi ně fanouškovsky rozdělený. Má to počátky v dobách první republiky, kdy se i spousta kumštýřů v daleko větší míře než teď otevřeně přikláněla k jednomu nebo druhému klubu. Můžeme vzpomenout na kabarety v Hašlerově Rokoku, kde se zpívalo o fotbalistech: Dneska hraje Káďa, zlatovlasá primadona. Karel Poláček napsal Muže v ofsajdu, kde bylo taky rozdělení fanouškovského národa dobře patrné. Vlasta Burian chytal za Spartu. Jde o fenomén, který po celou tu 130letou historii obou klubů do společnosti patří.
Bavíme se o Spartě a vám tam automaticky naskočí i Slavia. Nemají se rády, ale bez sebe by nebyly tím, čím jsou.
Ano, můžete fandit třeba Plzni nebo Teplicím, ale vnitřně se stejně ještě přikláníte k jednomu z pražských S. Výjimkou budou zřejmě jen baníkovci, kde je ten příklon k pražským S těžko představitelný. Ale nikdo jiný nemá tak výraznou vzájemnou historii, derby se odehrálo už přes tři stovky. Je to fenomén, který v Česku nemá obdoby.
V obsáhlém rozhovoru jsme pronikli do myšlení Briana Priskeho. / Jednu Spartu, prosím! Jak a proč si kupovali bohatí Češi fotbalové kluby? / Stoletý Ježek. Připomínáme legendu. / Ukážeme vám, že kdyby kdysi Beckenbauer nedostal nafackováno, možná by se dneska před Bayernem nikdo netřásl. / Vysvětlujeme, jak se s rozvojem online sázek stala z manipulace zápasů rakovina.
Pojďme ke Spartě a začněme třeba od typických rudých dresů. Jak k nim přišla?
Hraje v nich od roku 1906. Jak dokazují dobové fotografie, zpočátku šlo o velmi chudý klub, který bral s povděkem i dresy odjinud. Na začátku, kdy se tomu ještě říkalo košile nebo svetry, hrála Sparta v černých svetrech s bílým S. Měl to už jeden z prvních týmů. Pak měla pruhované červeno-černé, které dostala darem od ČFK Smíchov, pro který už nebyly dost dobré. Pak dokonce měla červeno-bílé, jako má Viktoria Žižkov, které zase dostala od Unionu Žižkov – ten tenkrát zkrachoval. V nich hrála Sparta jeden z prvních mezinárodních zápasů s First Vienou.
A jak tedy v roce 1906 došlo na rudé dresy?
Ve vedení klubu byl movitý právník a obchodník Otakar Petřík, který obdivoval anglický fotbal. Jednou byl v Anglii na zápase Arsenalu, který ho tak uchvátil, že koupil celou sadu rudých dresů s bílými límečky a šněrováním včetně bílých trenýrek. Ty Spartě daroval s tím, aby navěky věků hrála v této barevné kombinaci. Od té doby Sparta nastupuje v dresech inspirovaných londýnským Arsenalem.
Proč na dresech nejsou vidět další barvy ze znaku – modrá a žlutá?
Otakar Petřík si tenkrát údajně vymínil, že žádné další kombinace se na dresech nebudou provádět a z toho už se stala neodmyslitelná tradice.
Liga národů pro Česko skončila výhrou ve skupině. Teď reprezentaci čeká cesta ze snem. Příští rok odehraje kvalifikaci na mistrovství světa 2026. Kvíz vás prověří, co o příštím mundialu víte.
Mládí vpřed. A vědomé jsou si toho i fotbalové kluby, které na fanoušky z generace Z stále častěji cílí v nejrůznějších marketingových kampaních. Ukázkovým příkladem propojení popkultury a fotbalového klubu je narozeninová party Sparta on Fire s hudebními esy Rohonym, Mišíkem a Manenem.
Důležité zápasy v úterý hrají lvíčata i dospělá reprezentace. Jedenadvacítku čeká domácí odveta baráže o Euro s Belgií, áčko pak závěr skupinové fáze Ligy národů. Obě utkání vysílá ČT Sport.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!