Slovácko odcestovalo do Bělehradu. Čeká ho tam Partizan, na jedné straně nejúspěšnější srbský klub od rozpadu Jugoslávie, na straně druhé klub s komplikovanou historií neoddělitelně spjatou s vývojem celého regionu.
Jugoslávie i Srbsko totiž patřily a patří k těm zemím, kde fotbal a politika šly a dodnes jdou ruku v ruce, což se promítá i do příběhu Partizanu. Od jeho založení jugoslávskou armádou až po nedávné zatýkání gangů operujících na základech jeho fanouškovských skupin.
Partizan, stejně jako konkurenční Crvena Zvezda, byl založen těsně po skončení druhé světové války. Konkrétně v říjnu 1945, o půl roku později než jeho největší rival. Bělehrad byl osvobozen rudou armádou společně s jugoslávskými partyzány už na podzim 1944. Zatímco Crvena Zvezda vděčí za svůj vznik Svazu komunistické mládeže Jugoslávie, tedy stranické organizaci, Partizan byl založen skupinou důstojníků jugoslávské armády (velké iniciály „JA“ na pozadí rudé hvězdy zdobily i jeho první znak).
Liga mistrů se teď už hraje do jedné velké tabulky. Jaké je v ní aktuální pořadí? Jaké jsou šance Sparty na postup? A jaké další zápasy a kdy nás čekají?
Investice fotbalových hvězd nemusí skončit katastrofou. A i když z médií známe řadu smutných příběhů, existují i ukázkové příklady, jak po skončení kariéry vydělané jmění ještě zhodnotit. Pojďme se s nimi seznámit.
Základní část Evropské ligy ve čtvrtek vstupuje do druhé poloviny. Plzeň i Slavia mají dobré vyhlídky na postup. Ukážeme si proč.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!