Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Proti Spartě nikdo nejde. Přesun na Strahov se přiblížil

10. duben 2024
Sdílejte:
Fotbalová asociace oznámila, že Sparta je jediným zájemcem v tendru o pozemky na Strahově. Plánovaná stavba nového stadionu pro zhruba 35 tisíc lidí tak dostává nový impulz.
Budou z nich Strahovští? Ilustrační snímek.Foto: Sparťanské noviny

Sparta je zase o něco blíž k vybudování nového stadionu na Strahově, konkrétně v místě, kde je dnes chátrající Stadion Evžena Rošického. V pondělí 8. dubna skončila lhůta v mezinárodní veřejné soutěži pro podání nejvýhodnějšího návrhu využití areálu Strahov, kterou Fotbalová asociace ČR (FAČR) vyhlásila 14. února. Z ní vzešla jedna nabídka, a to právě od pražské Sparty, která splňuje požadované náležitosti.

„Nabídka od AC Sparta Praha splňuje veškeré podmínky a náležitosti, které byly vypsány a požadovány. S podrobnostmi této nabídky bude na svém nejbližším řádném zasedání seznámen Výkonný výbor FAČR, který rozhodne o dalším postupu,“ řekl Petr Fousek, předseda FAČR.

Cílem soutěže bylo získat návrh řešení, které zachová sportovní využití areálu a zároveň do budoucna zajistí pravidelný finanční příjem pro FAČR, které pozemky na Strahově patří. Sparta už dnes na vedlejším Masarykově stadionu provozuje své tréninkové centrum, když si prostory Velkého strahovského stadionu pronajímá od pražského magistrátu (smlouva je teď uzavřená do roku 2040).

Vypsání soutěže vycházelo z usnesení poslední valné hromady FAČR z června 2023, která pověřila výkonný výbor FAČR detailněji rozpracovat sportovní varianty budoucího využití areálu stadionu Evžena Rošického. Tomu předcházel dlouhodobý zájem Sparty se se zástupci FAČR dohodnout napřímo. Zájemci se do aktuálního tendru mohli hlásit s projekty na vybudování fotbalového stadionu, tréninkového centra nebo se zájmem o směnu za účelem realizace některé z předchozích variant. Zda se FAČR se Spartou skutečně na projektu nového stadionu, který by měla využívat i česká reprezentace, dohodnou, to rozhodne valná hromada FAČR na konci května.

„Forma veřejné soutěže byla zvolena proto, že se jedná o významný majetek FAČR a asociace chtěla stanovit přesné, transparentní a hospodárné mantinely, v nichž se soutěž pohybuje po právní i ekonomické stránce,“ dodal předseda asociace Petr Fousek.

Cílem tendru je postavit nejpozději do roku 2035 nový stadion nebo tréninkové centrum. Sparta chce vybudovat stadion pro zhruba 35 tisíc lidí.

„Pro nás to bylo trochu překvapení, když FAČR tohle vyhlásil. Upřímně, reálně si nemyslím, že se to v tomhle termínu (do roku 2035) má šanci stát právě s ohledem na to, že je to ten Strahov. Z hlediska dopravy je to nešťastné místo, z hlediska významnosti ve městě je to naopak skvělé místo s velkou tradicí. Za nás by bylo správně, jen pokud to bude provázané s řadou dalších investic a znovu říkám i s vyřešením (vedlejšího) Masarykova stadionu,“ řekl nedávno v rozhovoru s webem Stadiony.blog šéf Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč.

Sparta se pro svůj záměr vybudovat na Strahově nový stadion dočkala nepřímé podpory od starosty Praha 6, pod kterou Strahov spadá. „Pevně věřím, že vše dobře dopadne a Strahov znovu ožije sportem. Pro Prahu 6 jiná než sportovní funkce není a nebude přijatelná,“ řekl Jakub Stárek (ODS) obecně k probíhající soutěži na budoucí využití pozemků na Strahově.

Proč Sparta řeší stěhování z Letné? Důvodů je víc. Na Strahově už má tréninkové centrum na velkém spartakiádním stadionu, na Strahově také není třeba řešit zdlouhavou změnu územního plánu, když tamní pozemky jsou určeny pro sportoviště. Na Letné podle sparťanského vedení velký a moderní stadion vybudovat nejde a najít jinde v Praze vhodné pozemky je obtížné.

„V současném územním plánu Prahy je vhodných pozemků pro podobný stadion minimálně. Zvažujeme různé varianty, ale prioritou je Strahov,“ řekl generální ředitel Sparty Tomáš Křivda loni v podcastu Livesport Daily.

„Když se bavíme o stadionu s kapacitou minimálně 30 tisíc diváků, ale spíš 35 až 40, tak je to na současném místě stadionu na Letné nereálné. Samozřejmě by byly varianta postavit ho na druhé straně Letenské pláně, v Letenském parku. Tam se ale rozcházíme s představiteli městské části Prahy 7 a předpokládám i celého města. To místo je totiž určeno jako volnočasová zóna a nikoli jako sportoviště. Tímto směrem tedy už neuvažujeme,“ dodal Křivda.

Fotbalová asociace už v únoru specifikovala, jak si představuje budoucí spolupráci s vítězem soutěže, kterým tedy po valné hromadě na konci května může být vyhlášena jen Sparta: „Podstatou zamýšlené spolupráce s vítězem soutěže není prodej pozemků, nýbrž zřízení tzv. práva stavby v jeho prospěch, kdy FAČR po dobu trvání práva stavby nadále zůstane vlastníkem pozemků. Zájemce bude na těchto pozemcích oprávněn realizovat vítězný záměr a vybudovanou infrastrukturu provozovat, přičemž za toto právo bude FAČR hradit pravidelnou odměnu, tzv. stavební plat. Po uplynutí doby trvání práva stavby, která je stanovena na 30 let, budou pozemky převedeny bezúplatně na zájemce. Současně bude mít FAČR právo vybudovanou infrastrukturu využívat v předem stanoveném smluvním rozsahu pro své potřeby.“

„Mimo období, kdy bude infrastrukturu využívat FAČR, tj. typicky mimo termíny reprezentačních srazů, utkání a tréninků či dalších akcí asociace, bude zcela na uvážení zájemce, jak bude stadion či tréninkové centrum využívat,“ dodal k podmínkám budoucího využití Strahova mluvčí FAČR Petr Šedivý.

Proč FAČR pozemek v hodnotě zhruba jedné miliardy korun rovnou neprodá? Reportér Luděk Mádl to ve svém únorovém komentáři vysvětluje takto: „Chápu, proč asociace nechtěla pozemek rovnou prodat. Kdyby za něj někdo položil miliardu na dřevo, strhla by se uvnitř spolku mela. Každý by si na ten zlatý poklad chtěl sáhnout, každý by přišel se superprojektem, který se musí okamžitě zrealizovat... a peníze by byly rychle fuč. Dostávat něco kolem 30 milionů po dobu 30 let je jistě fajn. Osobně bych si ovšem dokázal zajištění asociace i na 50 nebo na 100 let. Ono se to nezdá, ale 30 let uteče jako voda. A po 30 letech už Fotbalová asociace ČR nedostane ani pětník. Jestli Fousek uzavřel výhodný obchod, či ne, to spravedlivě vyhodnotí až naši potomci.“ Je to samozřejmě spekulace, ale od člověka, který fotbalové prostředí zná zevnitř vlastně už desítky let a je dobře informovaný.

Související články

Poslední tanec až na vrchol? Mbappé a PSG cítí historickou šanci

Teprve potřetí v katarské éře se PSG prokousalo do semifinále Ligy mistrů. Paradoxně v sezoně, kdy málem nepostoupilo ze skupiny a na úspěch v elitní soutěži kladlo nejnižší důraz za dlouhé roky. Najednou je ale favoritem na postup do Wembley. To všechno při dost možná posledním pokusu s Kylianem Mbappém.

PSG

Glosář Luďka Mádla: Slávisté nadstavbu neradi, i když jim dává naději

Krejčí sahal po hattricku, Provod vrátil góly Slavie před přestávku a v Ďolíčku asi rozhodčí bez VAR nevěděli, že mají spolurozhodovat. Čerstvý Glosář se podívá i do historie nadstavby a vyčte z ní třeba to, co říká o šancích Sparty na titul, a to na základě slávistické historie s ligovým finále.

Glosář

Football Club má nominaci na novinářskou cenu. Za reportáž z mexické hranice

Reportáž Jana Kaliby o těžkém životě mladých fotbalistů z americko-mexické hranice je nominována na novinářskou cenu.

Zprávy
Popup se zavře za 8s