Jde o jeden z nejcennějších (hodnotou) trofejí, kterou mají české fotbalové klubu ve svém držení. Bájný Perský pohár vyhrály Teplice v Iránu v roce 1975 je vyrobený z víc než dvou kilogramů zlata a kvůli jeho hodnotě je permanentně uložený v bezpečnostní schránce v bance.
Jak ho tepličtí fotbalisté získali?
První ročník Turnaje o Perský pohár v Iránu se konal v létě roku 1974. Teplický tým tam odjel po měsíci oddechu mezi sezonami. Následně na turnaji remizoval s reprezentací Iránu 0:0, s reprezentací Sovětského svazu U23 1:1 a v semifinále vyřadil rumunský Brašov poměrem 1:0.
Ve finále před více než 80 000 diváky nastoupili žlutomodří opět proti íránské reprezentaci. Zápas i po prodloužení skončil 0:0 a rozhodoval penaltový rozstřel. V něm byli nakonec šťastnější domácí a poměrem 6:5 získali vítěznou trofej.
Tepličtí obdrželi plaketu za druhé místo a finanční odměnu 5600 dolarů. Z té se však dlouho netěšili, neboť po příletu do vlasti museli peníze odevzdat ve prospěch ČSTV.
O rok později se od 11. do 20. července 1975 konal druhý a zároveň poslední ročník turnaje. Na úvod přišla další remíza s reprezentací Iránu v poměru 1:1. Následně žlutomodří porazili Sovětský svaz U21 1:0 gólem Jana Thorovského.
V semifinále čekal na Teplice polský výběr do 23 let, tepličtí hráči si s ním poradili brankou Miroslava Macháčka. Ve finále před vyprodaným hledištěm se teplický tým střetl s olympijským týmem Íránu. Po bitvě rozhodl v prodloužení Thorovský.
Cenná trofej z ryzího zlata se stala kořistí žlutomodrých, rovněž tak finanční prémie 15 000 dolarů. Z té se ale žlutomodří netěšili, neboť peníze museli opět odevzdat při příletu do vlasti.
Jelikož se už další ročník soutěže nekonal, zůstal pohár natrvalo v Teplicích. Trofej do turnaje věnoval tehdejší panovník Mohhammad Rezá Pahlaví z iránského národního pokladu.
Soška je vyrobena z víc než dvou kilogramů zlata. Hodnota samotného drahého kovu tak v dnešní době sahá ke třem milionům korun, ale historická hodnota by měla být ještě vyšší.
Zajímavé také je, že byla soška dlouhé roky schovaná na stadionu a nikdo ji nevěnoval pozornost, až v devadesátých letech se náhodou objevila a začalo se řešit, zda je zlato opravdu pravé.
Naše ekonomická ředitelka, které už v té době pracovala v klubu, vzpomínala, jak chodila s pohárem v igelitce od zlatníka ke zlatníkovi a nakonec až výzkumný ústav potvrdil pravost zlata.
Toť vše k jedné z nejzajímavějších a nejcennějších trofejí v českém fotbale, o které se vlastně takřka neví. Klub nyní trofej vystavuje vždy na jeden víkend v roce během významných výročí klubu a musí u něj být vždy ozbrojená ochranka.
Text původně vyšel jako twitterové vlákno na účtu autora, který je tiskovým mluvčím FK Teplice.
Po reprezentační pauze se o víkendu vrací liga. Za sebou má 14 odehraných kol a spoustu dalších důležitých čísel. Vyznáte se v nich? To odhalí náš kvíz vycházející z aktuálních statistik, který se vás občas snaží zmást, tak se nenechte...
Liga národů pro Česko skončila výhrou ve skupině. Teď reprezentaci čeká cesta ze snem. Příští rok odehraje kvalifikaci na mistrovství světa 2026. Kvíz vás prověří, co o příštím mundialu víte.
Mládí vpřed. A vědomé jsou si toho i fotbalové kluby, které na fanoušky z generace Z stále častěji cílí v nejrůznějších marketingových kampaních. Ukázkovým příkladem propojení popkultury a fotbalového klubu je narozeninová party Sparta on Fire s hudebními esy Rohonym, Mišíkem a Manenem.