Etická komise Fotbalové asociace ČR v půlce dubna oznámila, že zahájila disciplinární řízení s Janem Nezmarem a pražskou Slavií. Řešit bude podezření ze sezony 2018/19, kdy sešívaní vyhráli titul a Nezmar jim dělal sportovního ředitele.
Jan Nezmar jako nový generální ředitel Slovanu Liberec na začátku dubna obnovil své členství ve fotbalovém svazu (FAČR) a tím pádem se vydal i do rukou jeho etické komise. „V obou případech mohlo k disciplinárnímu přečinu dojít ze strany pana Jana Nezmara, nicméně vzhledem k jeho pozici v rámci SK Slavia Praha v době možného spáchání disciplinárního přečinu by tyto skutky byly přičitatelné též SK Slavia Praha – fotbal a.s. jako právnické osobě,“ vysvětlila komise, proč se řízení týká i Slavie.
Zabývat se bude možným ovlivněním regulérnosti ligového utkání SK Slavia Praha – SK Sigma Olomouc z dubna roku 2019 a dál „opakovaným vyvíjením činnosti směřující ke zprostředkování vyplacení blíže nespecifikovaného peněžitého plnění ve prospěch pana Romana Berbra, jenž mělo sloužit jako úplatek za ovlivnění regulérnosti Fortuna ligy v soutěžním ročníku 2018/19 ve prospěch SK Slavia Praha“.
Podrobně celý případ popisuje fotbalový reportér Luděk Mádl v tomto textu. Nový kontext všemu teď dodal většinový vlastník Liberce Ondřej Kania. V podcastu Insider mluvil o tom, že Liberec cítil kvůli vstupu Jana Nezmara do FAČR účelový nátlak. „Je to zajímavé, protože kdyby tam Honza vstoupil až příští týden, tak je celá kauza pro Slavii promlčená. To není náhoda,“ řekl nový liberecký vlastník, který z Nezmara udělal generálního ředitele klubu.
„Honza tam chtěl vstoupit proto, aby předstoupil před etickou komisi a vysvětlil, jak to tehdy bylo. Nechtěl utíkat, i když do FAČR vůbec vstupovat nemusel. Pak nám ale volali lidi z FAČR, že to není pravda, že nás jinak můžou vyloučit z evropských soutěží. Máme na to jednoznačný právní posudek, že to je úplná blbost. Asi předpokládali, že jsme úplní idioti. Je to hodně zvláštní, protože asi o pět dní později, už by to bylo promlčené a Slavii by za to už nikdo popotahovat nemohl,“ řekl dál Kania a následně vše pak ještě rozvedl ve vlákně na sociální síti X.
Fotbalová asociace reagovala na jeho slova prostřednictvím mluvčího Petra Šedivého: „FAČR žádný tlak v tomto směru na nikoho nevyvíjela. Ondřej Kania své vyjádření nekonkretizoval, nicméně sám přiznává, že Jan Nezmar chtěl vstupem do FAČR docílit otevření jeho případu na půdě Etické komise FAČR. Ta je ve struktuře asociace podle Stanov FAČR nezávislým orgánem. Zahájením řízení s Janem Nezmarem musela Etická komise podle disciplinárního řádu zahájit řízení i s SK Slavia Praha. Což znamená zahájení prošetřování, nikoliv potvrzení viny či trestu,“ napsal Šedivý na sociální síti X.
Tahle slova pak Kania na stejné síti označil za lež.
Nezmar dlouhodobě odmítá, že by se jakkoli provinil a dodává, že jeho kauzu policejní vyšetřovatelé neposunuly k soudu, a že se tedy podezření z odposlechů nepotvrdila. Na začátku dubna v prohlášení na webu Slovanu Liberec Nezmar mluvil o tom, že do FAČR vstoupil dobrovolně. „V dnešní fotbalové prostředí mám v tuto chvíli důvěru, a proto jsem se dobrovolně rozhodl vstoupit do FAČR a případně podstoupit jednání před Etickou komisí, které jsem připraven nabídnout maximální součinnost. Pevně věřím, že šetření bude férové, nezávislé a nebude se tendenčně snažit o exemplární potrestání,“ uvedl Nezmar.
Také Slavia jakékoli obvinění dlouhodobě odmítá. „Slavia zdůrazňuje, že v souvisejícím mnohaletém probíhajícím trestním řízení nebyla proti klubu vznesena žádná obvinění a žádný z funkcionářů klubu v něm nevystupoval ani jako svědek. Navíc je nesporným faktem, že v zápase proti SK Sigma Olomouc nedošlo k vůbec žádné situaci, která by mohla zavdat jakémukoli podezření o ovlivnění zápasu,“ uvedla Slavia v prohlášení na klubovém webu.
„Klub se nejprve seznámí s obsahem spisu, ale kategoricky prohlašuje, že se Slavia nikdy nedopustila nezákonného jednání, neusilovala o ovlivnění rozhodčích v rozporu s pravidly fair-play a nikomu neposkytovala a ani neslibovala žádné finanční výhody v této souvislosti. Záležitost nyní převezmou právní zástupci a klub se bude aktivně bránit,“ dodala Slavia.
Proč se celý případ dostává k projednání až nyní? Proč komise ve svém komuniké zmiňuje v souvislosti s možným narušováním regulérnosti duel Slavia-Olomouc z dubna 2019, který přitom na hřišti proběhl bez větších problémů? Co vlastně Slavii může být kladeno za vinu? Jakým trestům Slavia může čelit? Kam se proti nim případně může odvolat? Co se nyní konkrétně bude dít? Koho komise vyslechne? Jaké rozuzlení slávistické aféry lze očekávat jako nejpravděpodobnější? A samozřejmě: A co Sparta a její „suchej hajzl“? Odpovědi najdete v detailním rozboru celého případu od reportéra Luďka Mádla.
Postup do Ligy mistrů si vybírá zásadní daň na výkonech Sparty v domácí soutěži. Je devět bodů za Slavií a odehrála letos naprosté minimum utkání, které by se daly hodnotit jako pohodlné výhry. Velkou roli hraje neefektivní skladba kádru.
Datové modely říkají, že Sparta má šanci na postup z ligové fáze Champions League zhruba padesát na padesát, spíš o trochu víc. Rozebereme si výhled českého mistra v elitní evropské soutěži.
O Sokol Úpohlavy ze čtvrté třídy se před rokem zajímali až v Japonsku. Šestnáct žlutých karet pro jeho hráče v jednom zápase tehdy vytvořilo nepřehlédnutelný světový rekord. Vyrazili jsme zjistit, jak se dělá fotbal na místě, které by bez fotbalu bylo zapomenuté.