Sparta hraje doma s Bohemians, na Slovácku a doma s Plzní. Dokážete si představit, že by dvakrát prohrála a ještě o titul přišla?
Sparta v mých očích třeba z 85 % titul už má, protože má komfortní náskok. Kouzlo nadstavby je ale v tom, že už hraje jen s top týmy z ligy. Potřebuje získat body co nejdřív, protože kdyby čekání ještě mělo nějakou dobu trvat, tak tlak poroste a pod ním se nehraje dobře. Teoretická šance, že o titul přijde, tam pořád je a je lepší vyřešit tu situaci sám než spoléhat na zaváhání soupeře.
A i k němu klidně dojít může. Slavia hraje doma Plzní, v Olomouci a doma se Slováckem a nikdo nemůže tvrdit, že má devět bodů jistých.
Přesně tak. Navíc Slavii se na jaře tolik nedaří ve venkovních zápasech. Hlavně ale platí, že Sparta má všechny trumfy v rukách a v podstatě si to už může prohrát jen sama, vlastními chybami.
Jak hodnotíte sázku trenérského týmu Briana Priskeho na pasivní hru a hluboký blok?
Velmi obsáhle to hodnotíme v aktuálním Footcastu, který vyjde v úterý ráno, s Davidem Sobiškem. Sparta si vyhodnotila, jak vypadaly poslední zápasy se Slavií a byla si vědomá, že pokud by si to s ní chtěla rozdat otevřeně, tak sešívaní mají na běžnou sparťanskou hru recept. Proto se Sparta rozhodla využít toho, co viděla u týmů, které na jaře proti Slavii uspěly a hrála z hlubokého bloku. K tomu byla extrémně efektivní ze standardních situací. Potřebovali něco mimořádného, a to přišlo při všech třech gólech – skvělý přímák Lukáše Haraslína, chladná hlava Asgera Sørensena po dlouhém autu Sadílka i nečekané řešení Awera Mabila před penaltovým zákrokem Igoha Ogbua. Sparta vytěžila z minima maximum. Byl to pro ni extrémně důležitý zápas, vsadila na mimořádnou taktiku a vyšlo jí to.
Baví vás postřehy Jakuba Podaného? Mnohem víc si jich můžete užít v podcastu Footcast, který vysílá společně s Davidem Sobiškem. Mluví se zajímavými hosty o tématech, která rezonují. Dostupný je na Spotify, Apple podcastech nebo na Youtube. A na O2 TV Sport nově každý ligový týden vysílají také preview před dalším kolem.
Ogbu byl za penaltový skluz kritizovaný třeba i od Jindřicha Trpišovského. Nešel do něj ale vlastně správně, když bránil to nejočekávanější řešení Mabila – tedy centr?
Vezmu to zeširoka a podívám se na celou tu poslední sparťanskou akci. Myslím, že není chyba, že Tomáš Holeš prohrál hlavičkový souboj s Jaroslavem Zeleným. To se může stát, protože Zelený je vysoký, má skvělý výskok a dokáže ho výborně načasovat. Jako chyba mi spíš přišlo, jak Slavia nešla v době toho souboje dozadu, především se to týká posledních dvou obránců. Ogbu si nechal za záda utéct Mabila, který šel za prodlouženým míčem od Zeleného. V tu chvíli před slávistickou bránou nebyl žádný další sparťan, což měl mít Ogbu také načtené a měl tu situaci ustát. Ale jak byl v nevýhodné pozici proti Mabilovi, tak vše narychlo hasil a nezhodnotil to dobře.
Jak těžké je pro tým z kola na kolo přepnout na úplně jiný styl hry, na tu totální pasivitu, kterou Sparta dosud nehrála?
Rozhodně je lehčí přepnout do pasivity než to dělat obráceně a chtít, aby tým najednou tvořil. Nemyslím si tedy, že to pro Spartu bylo extra složité a klíčové bylo, že dokázala zvládnout těch pár rozhodujících okamžiků, ze kterých dala tři branky.
Proč Slavia měla stejně střel jako Sparta (po sedmi), když drtivě držela míč (83 % času podle dat Livesportu)? Proč si z té převahy nevytvořila víc šancí? Bylo to primárně skvělou obranou Sparty?
Sparta bránila v bloku dobře, její hráči vlastně neměli extra zájem z něho vystupovat, získávat míče a chodit do otevřenější slávistické obrany. Slavia si měla z tak velké převahy v držení míče vytvořit víc zakončení, ale nevěděla kudy. Typologicky tam neměla hráče, na které by mohla sypat centry. Myslím si, že když už Slavia na hřiště ve druhém poločase poslala Christose Zafeirise a Petra Ševčíka, tak se oba měli pohybovat v bloku Sparty, někde mezi řadami, kde by letenské mohli rozhodit. Oba mají velmi dobré vedení a krytí míče, navíc dokáží dát skryté přihrávky. Oba ale stejně jako Slavia celý zápas chodili mimo ten blok, snažili se útočné akce režírovat, ale nebylo kudy. Nebyl tam nikdo, kdo by míče přebíral a v podstatě celý zápas hráli jen dokola.
Pojďme se podívat ještě do skupiny o záchranu. Teplice porazily Zlín 2:1. Trenér Pavel Vrba chtěl penaltu za ruku teplického hráče, manažer Zdeněk Grygera porušil pravidla a rozhodčím přímo v jejich kabině po zápase nadával, protože neuznali vyrovnávací gól kvůli ruce Libora Kozáka. Poškodil zlínské rozhodčí?
Myslím, že ruka Štěpána Chaloupka, za kterou rozhodčí nenařídil penaltu, na pokutový kop byla (stejný pohled na věc má i komise rozhodčích, Zlín měl kopat penaltu za ruku - poznámka redakce). Rozebíráme to podrobně opět v aktuálním Footcastu. U té Kozákovy ruky si myslím, že rozhodčí měli dobré záběry, kde nedovolené hraní viděli.
Zápas Brna s Pardubicemi přinesl i souboj Jakuba Řezníčka s Florinem Nitou, který nejlepšímu ligovému střelci chytil dvě penalty. To je asi velký doping v boji o záchranu pro Pardubice?
Samozřejmě. Pro Kubu Řezníčka je to naopak velmi smutné. Nita potvrdil, že penalty chytat umí a má v Česku úspěšnost kolem 40 %. Řezníček penalty nekopl dobře, ale Brnu už pomohl ke spoustě bodů a teď si prostě vybral slabší chvilku. Samozřejmě je fakt, že to přišlo v asi ten nejméně vhodný moment, když se Brno trápí a ztrácí už šest bodů na třináctý Jablonec a na poslední Zlín má náskok jen čtyř bodů.
Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.
Sparta má za sebou polovinu zápasů v ligové fázi Champions League. Vstoupila do ní nad plán, naposledy ale prohrála zápas, který se zdá být klíčovým v letenském boji o postup. Teď musí překvapit, jestli chce hrát play off.
Po reprezentační pauze je zpět ligový fotbal. Ukážeme vám, co, kdy a kde si můžete v pátek pustit.
Znáte Hattrick? Tahle hra je na dlouho a jestli milujete fotbal a retro, budete na ní závislí.