Odemkněte všechny články Football Clubu a podpořte kvalitní žurnalistiku

Krásné zápasy teprve přijdou. Start ligy očima trenérů

22. červenec 2024
Sparta herně nepřesvědčila, ale brala tři body. Slavia herně nepřesvědčila a má jen bod. Baník prohrál v Ďolíčku a Plzeň s i z Prahy naopak odvezla tři body. A Jan Kliment dal rovnou možná gól sezony. Začala liga, takhle zápasy zhodnotili trenéři.
Zklamaný Jindřich Trpišovský po remíze na Slovácku.Foto: Profimedia

AC Sparta Praha – FK Pardubice 2:1 (1:1)

• Branky: 45.+4 Ryneš, 59. Olatunji – 25. Kalabiška
  • Rozhodčí: Všetečka – Váňa, Hurych – Berka (video)
  • Diváci: 16 744

Lars Friis (Sparta): „Utkání mě nepřekvapilo. Věděli jsme, že to bude těžké, příprava byla trnitá. Není to tak, že bychom tvrdě nepracovali. Krásné zápasy teprve přijdou. Jsme klub, který žije z vítězství. To, že jsme vyhráli, je nejdůležitější.“

Jiří Saňák (Pardubice): „Sparta vyhrála, měla tlak, víc šancí. Vstoupili jsme do utkání s jasným cílem. Myslím, že se nám to dařilo výborně, především v prvním poločase. I gól, co Honza (Kalabiška) dal, nám vlil energii a sebevědomí do žil. Snažili jsme se eliminovat silné stránky Sparty. Ve druhém poločase nám tam trochu něco scházelo, intenzita hry Sparty je na vyšší úrovni než naše. Jsme ve fázi budování týmu. Na předsezonní tiskovce jsem říkal, že bych chtěl vidět rytířské, mušketýrské výkony, a to jsem dnes od hráčů viděl. Je na čem stavět a makáme dál.“

FK Jablonec - FK Mladá Boleslav 2:0 (1:0)

• Branky: 31. Hollý, 80. Čanturišvili
  • Rozhodčí: Radina - Volf, Pečenka - Černý (video)
  • Červené karty: 45.+3 Sakala, 73. Suchý (oba M. Boleslav)
  • Diváci: 3301

Luboš Kozel (Jablonec): „V úvodu na nás byla viditelná nervozita, kazili jsme a báli jsme se, abychom neudělali nějakou chybu. Něco jsme tam i přečkali. Ale jak jsme dali balon na zem, tak jsme si dokázali vypracovat šance. Dali jsme gól a do konce poločasu jsme byli lepší. Nahrálo nám vyloučení Sakaly, jenže v úvodu druhé půle jsme na to špatně reagovali. Soupeř změnil rozestavení a my jsme si koledovali. Ale ustáli jsme pasáž, kdy nám to nešlo, soupeř neunesl další situace a šel do devíti. Boleslav poté ztratila víru a my přidali druhý gól. Soupeř hrál důrazněji, ale já si cením toho, že my jsme dokázali udržet nervy na uzdě a dohráli v plném počtu.“

David Holoubek (M. Boleslav): „Nebylo to z naší stany povedené utkání od začátku do konce. Po červené kartě už to bylo pro nás složité, i když jsem cítil, že jsme schopní i v oslabení utkání zremizovat. Ale po druhé červené kartě už jsme tahali za hodně kratší konec. Náš tým má podstatně na víc, nejsem vůbec spokojený. Takto jsme se nechtěli prezentovat, nehráli jsme tak ani jedno přípravné utkání. Štvou mě ty červené karty, obě byly zbytečné, navíc jsme se oslabili do dalších zápasů. Jablonec vyhrál naprosto zaslouženě. Pro nás to rozhodně není optimální vstup do soutěže. Nyní se musíme maximálně dobře připravit na čtvrteční první utkání v předkole Konferenční ligy.“

SK Dynamo České Budějovice - SK Sigma Olomouc 0:2 (0:0)

• Branky: 56. a 71. Kliment
  • Rozhodčí: Vokoun - Mokrusch, Zoufalý - Starý (video)
  • Diváci: 3429

Jiří Lerch (Č. Budějovice): „Byl to klasický první soutěžní zápas v sezoně a vstoupili jsme do toho nervózně. I přesto jsme soupeře v první půli celkem do ničeho nepustili. Po přestávce jsme se k něčemu nadechovali, ale Olomouc vstřelila krásný gól a myslím si, že ten utkání rozhodl. Trošku to s námi zatřáslo, nebyli jsme vůbec nebezpeční a Olomouc si to pohlídala, zvítězila zaslouženě. Od začátku zápasu jsme dnes nebyli tak živí, jak jsme bývali v minulé sezoně. Zůstali jsme zataženější a soupeř byl pohyblivější. Od začátku jsem cítil, že to není ono. Musíme si zanalyzovat celý týden, jestli jsme něco neudělali špatně. Ale nedokážu si to vysvětlit. Co se týče případných nových posil do našeho týmu, o kterých jsme hovořili před sezonou, tak bych to teď nechtěl komentovat.“

Tomáš Janotka (Olomouc): „Jsme spokojení, že jsme v prvním kole hned urvali tři body. Hrál se celkem atraktivní fotbal, a to především z naší strany ve druhém poločase. V první části nám chyběla větší dávka sebevědomí zejména v poslední třetině hřiště, kde jsme měli několik nadějně rozjetých situací. Jsem spokojený s tím, že jsme udrželi čisté konto, měli jsme více šancí, a proto jsme vyhráli zaslouženě. Dynamo občas zahrozilo nějakými příležitostmi, ale hráli jsme velice dobře a dokázali jsme předčít soupeřovu ofenzivně laděnou středovou formaci. Jen jsme mohli ještě vstřelit víc branek.“

Bohemians Praha 1905 – FC Baník Ostrava 2:1 (0:0)

• Branky: 53. Smrž, 83. Hrubý – 90.+3 Tanko
  • Rozhodčí: Berka – Vlček, Machač – Všetečka (video)
  • Diváci: 5824

Jaroslav Veselý (Bohemians): „Každý vítězný vstup do nové sezony je cenný, navíc když víte, že pak jedete dvakrát ven. Skolili jsme silného protivníka, i Baník měl své šance. Byli jsme nervózní, přišla také hluchá pasáž, ale mužstvo si za výhrou šlo. Mohli jsme vyhrát i prohrát. V takovém vyrovnaném zápase je vždy určující první gól. Relativně jsme pak utkání kontrolovali. Mohli jsme si sice ušetřit závěrečné drama, ale nezaujatý divák se nenudil. Vážím si vítězství proti silnému týmu, který patří mezi silnou čtyřku a tlačí se i do top 3. Jsem rád za Smrže a jeho gól, víme, koho v něm máme. Ke konci sezony byl stále nedoléčený stejně jako Jánoš. Nenechali jsme je hrát, což bylo moudré. Středová řada se zvedla i s příchodem Čermáka, taky Hrubý měl výbornou přípravu a dal gól. Máme pět šest hráčů do zálohy a rovněž útočníci na sebe tlačí. Velký rozdíl proti jaru, to bychom takový zápas 1:3 prohráli a nezvedli bychom se.“

Pavel Hapal (Baník): „Nevstoupili jsme do utkání nějakých 10 minut úplně špatně. Pak byla Bohemka agresivnější a my nepřesní. Rozhodlo neproměňování šancí. Měli jsme dvě stoprocentní, ale nedali jsme. Kluci bojovali, dřeli. Zdálo se nám, že druhý gól jsme dostali z ofsajdu, ale nic tu nefungovalo, abychom se mohli zpětně podívat. Byl problém s videorozhodčím, nešel zvuk nebo obraz. Nikdo mi to nekomentoval. Nejhorší je, že sedíte a nevíte, co se děje. Erik Prekop mi tvrdil, že míč do ofsajdové pozice hrál domácí Jánoš. Musíme zkvalitnit mezihru, měli jsme příliš vyhozených balonů a nepřesných přihrávek. Po fyzické stránce je mužstvo dobře připravené, nepropadli jsme. Máme čtyři nebo pět útočníků. Chtěli jsme nasadit Tanka do unavené obrany, střídání se povedlo. Kubalovi s Klímou vyšel závěr minulé sezony, chtěli jsme na to navázat.“

FK Dukla Praha – FC Viktoria Plzeň 1:3 (0:2)

• Branky: 81. Špatenka – 19. Dweh, 30. Šulc z pen., 68. vlastní Peterka
  • Rozhodčí: Machálek – Antoníček, Slavíček – Volek (video)
  • Diváci: 4574

Petr Rada (Dukla): „Myslím, že prvních 20 minut bylo z naší strany dost ustrašených. Bylo vidět, že jsme nováček. Dostat gól ze standardní situace je nejlacinější. Můžete se na to připravit, musíte toho soupeře přečíst. Nechali jsme se zbytečně přeskočit a dostali branku. Přitom jsme tam měli hráče vysokého vzrůstu. Po gólu jsme byli trochu otřesení a dostali jsme druhou branku z penalty. I když to bylo vyústění toho, že jsme se nechali obejít u lajny. Najednou to z hráčů spadlo a začali hrát. Měli jsme šanci, dali jsme tyčku po krásné akci, to byla smůla. V kabině jsem hráčům říkal, že pokud budou podělaní, nemají šanci. Začali jsme hrát odvážněji, zlepšili jsme se. Pak jsme dostali zbytečnou třetí branku, i když byla vlastní. Matějka zbytečně ztratil balon a zůstal ležet. Musí vstát. Za stavu 0:3 jsme hráli odvážně, takhle bychom se měli prezentovat. Musíme vzít v potaz, že jsme hráli proti týmu, který bude hrát o titul. Mrzí mě, že jsme prohráli a nedali třeba o branku víc. Musíme se připravit na další zápas, který máme doma s Bohemkou.“

Miroslav Koubek (Plzeň): „Nepochybně důležitá výhra. Věděli jsme, že start není s nikým jednoduchý, zvlášť když je to na půdě nadšeného nováčka. Takovým zápasům říkám past, jsem rád, že jsme ho zvládli. Věděli jsme, že Dukla bude bojovná. My jsme měli výborných 35 minut. Dominovali jsme, dobrou kombinací a přenášením hry jsme se dostávali do zajímavých situací. Byly z toho standardky, pak výborná individuální akce Kabonga, která skončila penaltou. Posledních sedm až deset minut prvního poločasu jsme trochu polevili, nechali jsme Duklu přesvědčit, že se s námi dá hrát. Pokračovala v tom v druhé půli, začala vysoko napadat. V tu chvíli jsme neměli utkání stoprocentně pod kontrolou. Pomohl nám třetí gól, pak už jsme k vítězství dokráčeli. I když jsme si na to na konci malinko zkomplikovali inkasovanou brankou.“

MFK Karviná - Slovan Liberec 1:3 (1:2)

• Branky: 4. Regáli - 27. Višinský, 34. Ševínský, 87. Tupta
  • Rozhodčí: Starý - Ratajová, Podaný - Kocourek (video)
  • Diváci: 2592

Martin Hyský (Karviná): „Jsem zklamaný, z utkání jsme měli vytěžit víc. Byli jsme na Liberec dobře připraveni, o to víc mě mrzí góly, které jsme inkasovali. Byly hodně laciné. Liberec nás nepřehrával, těžil ze ztrát a byl efektivní. Měli jsme výborný vstup, dali rychle gól, přesně to jsme chtěli. Klíčovým momentem ale byla neproměněná šance Samka v sedmé minutě. Kdyby to trefil, dodalo by nám to ještě víc sebevědomí, protože způsobem hry jsme soupeři dělali problémy. První gól jsme dostali po nedůslednosti v presinku, druhý ze standardky. Říkávám, že ze standardek dostávají góly jen hloupá mužstva. Bohužel tam došlo ke komunikační kolizi a Liberec díky tomu lehce otočil výsledek, což s námi maličko zamávalo. Ve druhém poločase jsme si nepřipravili vlastně žádnou gólovku.“

Radoslav Kováč (Liberec): „Přiznávám, že krásná branka Regáliho nás zaskočila. Poté měli Karvinští ještě jednu obrovskou šanci. Kdyby z toho byl gól, mohl jsem tu teď sedět v úplně jiném rozpoložení. Srovnali jsme krásnou brankou, ze standardky přidali ještě do poločasu druhý gól a to nám hodně pomohlo. Karviná hrála velmi dobrý fotbal, bude se tu těžko hrát. Možná dobře, že jsme tu hráli první kolo. Utkání se mi líbilo z obou stran, zdálo se mi jako dobrý zápas, přestože byl první v sezoně. Ve druhém poločase jsme mohli dobře prostřídat, protože máme na lavičce kvalitu. Frýdek, Zyba, Letenay, Tupta i Preisler nám hodně pomohli to utrhnout na 3:1. Jsme rádi. Byl to velmi těžký zápas a potřebujeme nyní zvládnout i další doma proti Olomouci.“

1. FC Slovácko - SK Slavia Praha 0:0

• Rozhodčí: Rouček - Caletka, Kubr - Radina (video)
  • Diváci: 7353

Roman West (Slovácko): „Do zápasu jsme vstoupili slušně, byli jsme aktivní. Postupem času nás výborný soupeř přitlačil. Do přestávky jsme šli za bezbrankového stavu, i když jsme náznaky šancí měli i my. Ve druhé půli soupeř utahoval opratě čím dál víc. Po hodině poslal na hřiště další brutální sílu, ale my jsme se jí dobrou a hlavně bezchybnou hrou ubránili. Hodně nám pomohl Heča. Škoda, že jsme v závěru nedotáhli některé brejkové situace, mohlo to být ještě veselejší. Je to pro nás cenný zlatý bod, když si uvědomíme, jak silnému a nabitému soupeři jsme dnes čelili.“

Jindřich Trpišovský (Slavia): „Byl to hodně bojovný a důrazný zápas, bylo v něm hodně soubojů ve vzduchu. Domácí nás v prvním poločase dobře napadali, my jsme hráli dost pomalu, bylo to spíš bez šancí. Po přestávce bylo znát, že se hraje ve vedru a stojí to moc sil. Hra se na obou stranách zjednodušila, byla tam zase spousta soubojů, nakopnutých míčů. Mohla rozhodnout jedna standardka, což se nakonec nestalo. Domácí nám to hodně ztížili. My jsme v některých fázích neměli kvalitu, která by byla potřeba k tomu, abychom vyhráli. Ztráta v prvním kole je komplikace. První duel sezony chcete vždy vyhrát, bývá to pro další vývoj hrozně důležité.“

FC Hradec Králové - FK Teplice 1:0 (0:0)

• Branka: 90.+5 Spáčil
  • Rozhodčí: Černý - Paták, Pospíšil - Petřík (video)
  • Diváci: 6248

David Horejš (H. Králové): „Jsme rádi, že jsme zvládli vstup do soutěže, i když vítězství se vůbec nerodilo lehce. Určitě nevyhrál lepší, ale šťastnější tým. První poločas z naší strany nebyl optimální, měly jsme tam hodně nepřesností ve finální třetině, naše hra byla hrozně pomalá. Teplicím jsme to dost ulehčili, hrály z dobrého bloku. Ve druhém poločase jsme se zlepšili, hráče jsme nabádali, aby zlepšili pohyb. I když jsme si nevytvořili téměř žádnou šanci, tak jsme měli územní převahu a Teplice prakticky do ničeho nepustili. Fotbal přináší emoce a to jsme si tady dnes zažili. V 90. minutě jsme nejdřív dostali ránu, všichni měli hlavu dolů, pak zasáhl VAR a pak přijde náš gól a euforie celého stadionu. Vítězství chci věnovat našemu kapitánovi Péťovi Kodešovi, který dostal ránu do hlavy. Má problém s ramenem, po zápase ho odvezla záchranka. Věřím, že to nebude nic vážného.“

Zdenko Frťala (Teplice): „Po prvním poločase jsem kluky pochválil za obranou fázi a vlastně v celém zápase jsme domácí nepustili do šance. V prvním poločase jsme navíc mohli některé situace využít ke vstřelení gólu, chyběla nám větší kvalita. To nás provází už delší dobu, v útočné fázi jsme nebyli tak kvalitní. Do druhé půli jsme udělali nějaké změny, měli jsme dvě tři příležitosti a domácí nám pak dali gól z tečované střely. Jsme smutní. Během letní přípravy jsem říkal, jak je ten fotbal krásný, že se góly neřešily a k ničemu se nevracelo. Bohužel dnes nás VAR znovu vrátil do reality. Vůbec nezpochybňuji, že tam byl dvojdotek, ale domácí pak vstřelili gól poté, co si hráč přebral míč po autu rukou. Kdo to bude sledovat? Nikdo.“

Zdroj citací: web Chance ligy, tiskové konference po zápasech