Odemkněte všechny články Football Clubu a podpořte kvalitní žurnalistiku

Liberec skončí do pátého místa. Víkendová liga očima trenérů

05. srpen 2024
Slavia vyhrála v Liberci, který Jindřich Trpišovský po zápase pochválil. Sparta zvládla zápas s Duklou a dál je jako jediná v lize stoprocentní. Plzeň poprvé ztratila za remízu v Jablonci a sedm bodů má i olomoucká Sigma. Takhle třetí kolo, ze kterého si Baník odložil zápas v Karviné, zhodnotili trenéři.
Jindřich Trpišovský při zápasu 3. kola v Liberci.Foto: Profimedia

FC Slovan Liberec – SK Slavia Praha 0:1 (0:1)

• Branka: 40. Malick Diouf
  • Rozhodčí: Machálek - Caletka, Antoníček – Rouček (video)
  • Diváci: 9 011 diváků

Radoslav Kováč (Liberec): „Hlavně mě mrzí, že jsme v prvním poločase nevstřelili branku. Škoda, že to Benji neuklidil, myslím si, že to byla velká šance... První poločas jsme za mě hráli velmi dobře, ale chybělo tomu koření v podobě branky. Mrzí mě, že jsme pro fantastické fanoušky neurvali doma alespoň bod. Ze dvou domácích zápasů máme pouze jeden, navíc jsme ztratili i s Olomoucí. Škoda, musíme jít dál, pracovat a být stejně dobře nastavení. Co se týče druhé půle, Slavia se trochu zatáhla a pro nás to bylo složitější. Mohli jsme být v některých věcech trpělivější. Chtěli jsme dostávat míče za krajní stopery, ale až na pár šancí se nám to příliš nedařilo. Slavia to nakonec zvládla, vyhrála a může být spokojená. My tolik ne. Avšak myslím, že je na čem stavět. Tým má budoucnost. Je to skvělá parta, jsou rychlí a pracovití. Budu se opakovat, ale musíme pracovat a jít dále.“

Jindřich Trpišovský (Slavia): „V první řadě musím poděkovat fanouškům, i přes páteční termín vytvořili parádní atmosféru a kulisu, kterou jsme v zápase potřebovali. Liberec má velmi zajímavé mužstvo, skvělého trenéra. Věděli jsme, že nás nečeká nic jednoduchého. V první půli mělo utkání vysokou intenzitu, hra se přelévala nahoru dolů. Oba týmy vytvářely velký tlak na míč, z čehož občas přicházely i ztráty. Malick nás poslal do vedení krásným gólem, to vám v podobných zápasech hodně pomůže. Následně nás několikrát skvěle podržel Tonda Kinský. Tým zvládal intenzitu, poctivě běhal a eliminoval Hlavatého ve středu hřiště i standardní situace soupeře. Kluci nechali na hřišti úplně všechno a díky tomu se nám podařilo potřetí v řadě udržet čisté konto. Slovan byl obrovsky těžký soupeř, už teď můžu říct, že to byl a pro ostatní bude jeden z nejtěžších výjezdů sezony. Mám za Liberec radost, že po dlouhé době znovu přišlo tolik lidí, pod Ještědem roste nový fotbalový přístav. Věřím, že jsou natolik kvalitní, že skončí do pátého místa v lize.“

AC Sparta Praha - FK Dukla Praha 2:0 (1:0)

• Branky: 38. Vitík, 81. Birmančevič z pen.
  • Rozhodčí: Vokoun – Hájek, Matoušek – Starý (video)
  • Diváci: 16 826

Lars Friis (Sparta): „Byl to slušný zápas. Naprosto zaslouženě jsme zvítězili. Napočítal jsem 16 střel na branku, měli jsme čtyři velké šance. Udrželi jsme čisté konto a 70 procent času jsme drželi míč. Jsem spokojený. Vyhráli jsme pět zápasů z pěti, ale mám pocit, že ještě zdaleka nejsme tam, kde bychom měli být. Těším se na to, co nás čeká.“

Petr Rada (Dukla): „Na Spartě se nedá říct, že se sem jezdí vyhrávat. V prvním poločase jsme odehráli slušnou partii, vepředu jsme nebyli tolik, i když jsme tam měli dvě situace. Sparta se dostala do vedení před poločasem, což nás trochu zaskočilo. První poločas jsme odehráli velice dobře. Hráli jsme proti týmu, který bojuje o první místo. Poprvé v sezoně nastoupili v top sestavě, vybrali nejlepší možné hráče. První poločas škoda branky. Prvních 15 minut druhého poločasu si Sparta zase nevytvořila šanci, i když byla lepší na míči. Směrem dopředu jsme ale nebyli schopní udržet balon. Pak přišla penalta na 2:0, která rozhodla o zápasu. To, že jsme nevstřelili branku, nás mrzí.“

1. FC Slovácko - Bohemians Praha 1905 0:0

• Rozhodčí: Pechanec - Kříž, Kotalík - Berka (video)
  • Diváci: 4 443

Roman West (Slovácko): „Do zápasu jsme vstoupili nervózně. Celý první poločas to z naší strany nebylo ono, možná to pramenilo z rozestavení soupeře, kterému jsme se chtěli přizpůsobit. Dozadu to ještě šlo, ale dopředu jsme si vytvořili velmi málo akcí. Po přestávce jsme se zlepšili, nadechli jsme se, ale do vedení jsme nešli. Hra se v závěru vyrovnala, bylo to chvílemi až divoké, oba týmy mohly dát gól. Je škoda, že jsme to nebyli my.“

Jaroslav Veselý (Bohemians 1905): „Podle mého názoru to byl zápas dvou odlišných poločasů. V prvním jsme měli územní převahu my, ale bez vyložených situací, neboť jsme špatně dohrávali situace v pokutovém území. Měli jsme jednu šanci Matouškem a pak jen závary. Druhá půle byla v opačném gardu, domácí si vytvořili územní převahu, šli přes jednoduché centry, a to nám dělalo potíže. Tento tlak jsme ale zastavili, hrálo se nahoru dolů, utkání mohlo dopadnout jakkoliv. My jsme mohli rozhodnout z brejků, ale chyběly kvalitní poslední přihrávky. Bylo to, jak se říká, pade na pade. Remíza dává smysl vývoji celého zápasu. Bod bereme.“

FK Jablonec – FC Viktoria Plzeň 0:0

• Rozhodčí: Všetečka – Váňa, Hádek – Černý (video)
  • Diváci: 3 511

Luboš Kozel (Jablonec): „Před zápasem bych takový výsledek asi bral. Teď je to ale trochu zklamání, protože jsme ke konci vstřelili gól, který bohužel neplatil. Náš výkon v první půli byl sice snaživý, ale bez kvality nahoře. Náš nejnebezpečnější hráč byl vlastně (obránce) Kuba Martinec, který skvěle vystřelil a brankář mu to vytáhl. Už jsem to viděl v síti. Našemu výkonu pak pomohli střídající hráči. Hlavně za druhý poločas jsem spokojen s výkonem a ochotou hráčů pracovat. Nestál proti nám vůbec lehký soupeř, Plzeň byla taky nebezpečná, zejména když měl balon Šulc. I my jsme měli šanci dát gól. Ve výsledku je to asi zasloužená remíza. Možná by tomu více slušel výsledek třeba 2:2, ale gólmani se dnes předvedli dobře.“

Miroslav Koubek (Plzeň): „Myslím si, že v první půli jsme odehráli dobrou partii. Byli jsme lepší a měli jsme víc finálních situací, ale celé to je o kvalitě v zakončení. Možná se dalo střílet dřív nebo vytvořit větší důraz. VAR (videorozhodčí) nám odvolal branku, asi jsme si to tam u toho ofsajdu měli víc pohlídat. Rozhodně si myslím, že jsme z první půle měli vytěžit alespoň jednu branku. Druhá půle už byla vyrovnaná, už jsme se nedostali do tolika zakončení. Měl jsem pocit, že jsme ztratili kontrolu nad utkáním a Jablonec vystrkoval růžky. Noví hráči ještě zřejmě nejsou tak adaptovaní do našeho mužstva. Skončilo to asi spravedlivou remízou. Nakonec je to bod z venku, z horké půdy Jablonce, který udělal pod vedením nového kouče velký pokrok.“

SK Sigma Olomouc – FK Teplice 2:1 (1:1)

• Branky: 11. Spáčil, 53. Kliment – 14. Trubač
  • Rozhodčí: Orel – Mokrusch, Kotík – Kocourek (video)
  • Červená karta: 83. Cykalo (Teplice)
  • Diváci: 4 619

Tomáš Janotka (Olomouc): „Jsme nadšení, že jsme v prvním domácím utkání sezony zvítězili. Jsem rád, že jsme se dokázali odvděčit divákům, kteří nás dnes přišli podpořit. Teplice potvrdily, že to nebude vůbec jednoduchý soupeř. Předchozí dva zápasy hrály velice dobře a také dnes nás v určitých pasážích přehrávaly. Byl to vyrovnaný zápas a každý z týmů v něm střídal lepší a horší pasáže. Jsem rád, že jsme to dnes zvládli, protože Teplice měly kromě vstřelené branky ještě další dvě velké šance. Se vstupem do sezony jsme velmi spokojeni, soutěž je velmi vyrovnaná a jsou v ní kvalitní týmy. Je to důležitá vzpruha hlavně pro sebevědomí mladších hráčů, protože kdybychom na začátku soutěže nebodovali, mohli by znervóznit.“

Zdenko Frťala (Teplice): „Už potřetí se nám opakuje stejný průběh zápasu, darovali jsme domácím vítězství na zlatém podnose. Sice se hezky poslouchá, že jsme aktivnější a máme lepší statistiky, ale když pak uděláme takové chyby a soupeř je promění, tak je to těžké. Nebylo to ale jen o chybě Lukáše Marečka, která ten zápas nakonec rozhodla. Už předtím jsme si hráli na profesory a zkomplikovali si to v obraně. Tohle jsou brutální chyby, které nám navíc dělají nejzkušenější hráči. Tito hráči by měli přinést nejen kvalitu, ale i emoce. A v dnešním utkání bylo do nebe volající, že jsme tyto věci nezvládli. Podobné zápasy rozhodují rozdíloví hráči. Trubač dnes měl stejnou šanci jako Kliment, ale neproměnil ji. Důvod a příčina porážky jsou ale jinde.“

SK Dynamo České Budějovice - FK Pardubice 1:3 (0:3)

• Branky: 58. Trummer - 10. vlastní Keckeisen, 18. Kalabiška, 23. Patrák
  • Rozhodčí: Petřík - Machač, Volf - Adámková (video)
  • Diváci: 3 612

František Straka (Č. Budějovice): „Byl to zápas rozdílných poločasů. Jsem neskutečně zklamaný, jak jsme se prezentovali v první půli. To by mě nenapadlo a moc se za to omlouvám fanouškům, protože to mělo hodně málo společného s fotbalem. V kabině jsme si to vyříkali a druhý poločas byl jiný. Takový fotbal chceme předvádět. Nevím, jestli v prvním poločase za naším výkonem stála nervozita, góly jsme dostali po dětinských chybách. V příštím zápase se musíme odrazit od toho, kde jsme skončili – od výkonu ve druhém poločase. Ve druhé půli totiž hráči ukázali, jakým směrem bychom měli jít.“

Jiří Saňák (Pardubice): „Zápas rozhodla efektivita, v prvních 23 minutách jsme ze dvou střel dali tři góly. Především si cením koncentrovaného nástupu do utkání. Víme, že když dva týmy čekají na první výhru v sezoně, je to těžké. Věděli jsme, že nový trenér Českých Budějovic vsadí na organizovanou hru. Ale snažili jsme se spíš soustředit sami na sebe a na vlastní výkon. Nejsem spokojený s úvodem druhé části, tam jsme byli chaotičtí. Ne že bychom to ve druhé půli podcenili, ale soupeř neměl co ztratit, vstřelil gól a pak se chytili i diváci.“

FC Hradec Králové - FK Mladá Boleslav 2:1 (1:1)

• Branky: 7. Vlkanova, 51. Čihák - 1. vlastní Čihák
  • Rozhodčí: Zaoral - Pochylý, Dohnálek - Radina (video)
  • Červená karta: 21. Juliš (Hradec)
  • Diváci: 6166

David Horejš (Hradec): „Dnes to byl pro fanoušky zážitek, bláznivé utkání se šťastným koncem. Hned v první minutě vlastní gól, pak jsme ale po nádherné situaci dokázali srovnat. Věřil jsem, že nás to nakopne, ale přišel zkrat v podobě červené karty. Za tohle se červené dávají, Juliš si špatně převzal míč a pak fauloval. Byla to nedisciplinovanost, kravina, ale je to mladý kluk a spoluhráči ho nakonec z toho bahna vytáhli. Měli jsme v hlavě utkání o Evropu, ve kterém jsme šli také do deseti. Zatáhli jsme se do bloku, něco jsme si upřesnili o poločase a čekali jsme na příležitost, která přišla ze standardky. Čihák to krásně trefil. Jak špatně vstoupil do zápasu, tak to pak celé udělal, kraloval v obou vápnech. Kromě břevna jsme Boleslav nepustili do žádné velké šance, kluci to skvěle odpracovali i díky podpoře fanoušků. Věříme, že naše domácí forma bude pokračovat, podpora z tribun nás nabíjí velkou energií.“

David Holoubek (M. Boleslav): „Pro nás velmi smolné. Celý zápas i úvod utkání jsme měli ve své moci, bohužel jsme nedali spoustu šancí. Před gólem na 2:1 bylo především špatně, že jsme faulovali, i když mi ten faul přišel v kontextu utkání jako malicherný. Standardku jsme odbránili špatně, což určilo ráz zápasu. Když je pak soupeř v deseti a ještě vede, je to velice komplikované. Kluci to odpracovali, celý zápas jsme byli dominantní, byť to bylo i logické, když jsme hráli o jednoho víc. Soupeř v šestnáctce výborně bránil, ale i tak jsme si vytvářeli šance, dali jsme břevno. Hledám na tom i pozitiva, sehráli jsme velmi slušný zápas, ale nemáme výsledek."

Ligová tabulka po 3. kole / Zdroj: Chance liga

Zdroj citací: weby Chance ligy a ligových klubů

Tak tohle jste ještě neviděli! Diváci zápasu Sheffield Wednesday vs. Queens Park Rangers zažili neuvěřitelné nastavení, ve kterém padly dva neopakovatelné góly. Prohlédněte si, jak může fotbal bavit.

Zábava

Bundesligový souhrn: České derby, které nebylo a nový Niklas Süle

Hoffenheim a Leverkusen, to je dohromady šest českých hráčích. V základní sestavě v sobotu však vyběhl jen jeden. Krom toho si v dalším dílu série Die Liga rozebereme gólové hody kanonýrů, Bayern zpátky na čele a hlavně Niklase Süleho, znovuzrozeného stopera Dortmundu.

Die Liga

Stadion fotbalového týmu Slezský FC Opava zalila voda při víkendové povodni, která se prohnala Českou republikou. Klub sčítá škody a odkládá další zápasy.