Hráči v první české lize si běžně vydělají 100 tisíc korun hrubého. V podcastu Zajíc ve druhé lize to řekl člen vedení Dukly Praha Jan Staněk. Mluvil obecně o tom, co pro Duklu z pohledu financí znamená návrat po pěti letech do první ligy.
„V letech 2017, 2018 byl lehce nadstandartní plat v první lize kolem 80 tisíc korun. Dnes 100 tisíc není nic výjimečného, pro lepší hráče je to 140, 150 tisíc korun. Všechno se hodně posunulo nahoru,“ uvedl Staněk. A měl samozřejmě na mysli hráče, na které cílí Dukla. Řeč je tedy o ligovém průměru. Hráči ve Spartě, Slavii nebo Plzni běžně vydělávají násobky Staňkem zmíněných částek. Dodejme, že nejde o mzdy, ale že fotbalisti v Česku „pracují“ na živnostenský list, nikoli v zaměstnaneckém poměru.
Pro srovnání: ve druhé lize fotbalisti běžně berou nějakých 20 až 30 tisíc korun měsíčně (opět na živnostenský list) a po trénincích tak musí ještě běžně chodit do práce, jak o tom v podcastu Zajíc ve druhé lize nedávno mluvil Václav Kadlec, asistent trenéra v druholigovém Žižkově. Samozřejmě se dá čekat, že v Dukle na tom hráči budou lépe, protože rozpočet Žižkova je nějakých 30 až 35 milionů korun a Dukla je zhruba na dvojnásobku.
Majitel Dukly Petr Paukner teď v týdnu webu Infotbal.cz řekl, s jakým rozpočtem bude jeho klub v příští prvoligové sezoně pracovat. „Každý, kdo by v první lize chtěl rozpočet pod 100 milionů korun, by podle mě hrál o záchranu. Druholigový rozpočet byl kolem 65 milionů včetně cílových prémií, v příští sezoně můžeme mít o třetinu víc. Kolem sto milionů by mohlo stačit na slušné fungování klubu,“ řekl Paukner.
Dukle, stejně jako dalším klubům, pomůžou v naplnění rozpočtu nové smlouvy, které na TV práva nebo na generální partnerství v poslední době vytendrovala Ligová fotbalová asociace. Nárůst těchto „jistých“ peněz je v nižších řádech desítek milionů korun (podrobnosti k tomu najdete v textu Šance využita. Fotbalová liga změní jméno, kluby si výrazně polepší).
Nejzábavnější průvodce turnajem od začátku do konce
Staněk ho v Zajíci doplnil a uvedl, že z těch 65 milionů, se kterými Dukla hospodařila v aktuální sezoně ve druhé lize, je 15 na mládež a dalších 15 až 20 milionů je režie – třeba nájem Julisky nebo nájem za zázemí pro mládežnické akademie. I po odečtení těchto nákladů patřila Dukla podle Staňka ve druhé lize mezi lepší týmy, co se týče výdajů čistě na kádr A-týmu.
„Doufám, že budeme ještě první rok těžit z toho, z čeho těžily i ty kluby, co postupovaly před námi, tedy ze setrvačnosti. Platy v kádru po přechodu z druhé do první ligy narůstají pomaleji,“ řekl Staněk. Platí to i přesto, že téměř každý hráč v kádru Dukly má po postupu garantovaný nárůst příjmů. „Někteří to mají automaticky. Kdo byl v době podpisu smlouvy na hraně sestavy nebo v akademii, ten má ve smlouvě napsáno, že musí třeba dvakrát nebo třikrát v první lize nastoupit, aby se mu navýšení aktivovalo,“ dodal Staněk.
Ví, že Dukla musí posílit, aby v první lize naplnila ambice majitelů, o kterých Staněk obecně mluvil, že jsou o něco vyšší než jen se v lize udržet. „Dřív se dali do druhé ligy dostat hráči s vidinou postupu. Dneska i vzhledem k tomu, že platové rozdíly jsou vysoké, hodně hráčů raději sedí v první lize, než aby šli hrát druhou ligu. Proto je teď těžší sestavit kádr pro postup. My jsme takový dali dohromady, ale automaticky to neznamená, že je konkurenceschopný pro první ligu. Takové hráče máme, ale budeme je muset doplnit. Bez zkušenosti to do ligy nejde a tihle kluci jsou důležití pro kabinu,“ řekl Staněk v podcastu Zajíc ve druhé lize.
Konkrétně pak mluvil třeba o situaci 33letého Murise Mešanoviće, který Dukle na jaře pomohl k postupu pěti góly ve 12 zápasech. Bosňan na Julisce hostuje z polské Puszcze Niepolomice. Zůstane i pro první ligu? „Opce by k zaplacení byla bez problémů, ale platy polské první ligy jsou oproti naší první lize odstřelené,“ odpovídá Staněk. Do druhé ligy Dukla bývalého hráče Slavie nebo Jihlavy podle Staňka dostala, protože Mešanović udělal klubu z Julisky ústupky kvůli známosti se sportovním ředitelem Josefem Jinochem.
O úrovni platů v polské lize mluvil v rozhovoru s Football Clubem David Balda, sportovní ředitel Śląsku Wrocław. „Hráči v B-týmu (hrají třetí ligu) začínají na necelé tisícovce eur. Jakmile začnete hrát v áčku, jste na třech tisících, další úroveň je 6 až 7 tisíc. Pokud hrajete pravidelně, jste už na 10 tisících (cca 250 tisíc korun). Máme dva hráče, kteří mají ještě víc než 15 tisíc eur, ale konkrétní částky nebudu uvádět. Zbytek se pohybuje mezi 8 a 12 tisíci. Je to víc než na Slovensku a asi i víc než běžně v Česku, ale třeba Slavia a Sparta mají víc a my jim nemůžeme konkurovat. V Polsku je to průměr, tam si každý klub může dovolit tři hráče nad 20 tisíc a zbytek má průměrný plat,“ říká Balda ve velkém rozhovoru.
„Pracujeme s 50 až 60 miliony zlotých, což je asi 10 až 12 milionů eur (zhruba 250 až 300 milionů korun). Ve srovnání s ostatními polskými kluby je to střed tabulky,“ odhalil Balda i rozpočet Śląsku. Jeho tým je v současné době na druhém místě ligové tabulky, dva body za vedoucí Jagiellonii Białystok. Śląsk dvě kola před koncem stále sní o zisku mistrovského titulu. A to v minulé sezoně skončil jeden bod od sestupu.
Po reprezentační pauze se o víkendu vrací liga. Za sebou má 14 odehraných kol a spoustu dalších důležitých čísel. Vyznáte se v nich? To odhalí náš kvíz vycházející z aktuálních statistik, který se vás občas snaží zmást, tak se nenechte...
Liga národů pro Česko skončila výhrou ve skupině. Teď reprezentaci čeká cesta ze snem. Příští rok odehraje kvalifikaci na mistrovství světa 2026. Kvíz vás prověří, co o příštím mundialu víte.
Mládí vpřed. A vědomé jsou si toho i fotbalové kluby, které na fanoušky z generace Z stále častěji cílí v nejrůznějších marketingových kampaních. Ukázkovým příkladem propojení popkultury a fotbalového klubu je narozeninová party Sparta on Fire s hudebními esy Rohonym, Mišíkem a Manenem.