Zbrojovka Brno mění majitele. Klub by v příštích měsících měla ovládnout brněnská investiční společnost Portiva podnikatelky Ivy Šťastné. Portiva teď ve Zbrojovce nabyla minoritní podíl, přičemž v plánu je další navýšení majetkové účasti na většinových 61 %. K tomu má dojít do startu jarní části druhé ligy, tedy nejpozději během prvního čtvrtletí roku 2023. Do budoucna má pak Portiva sjednané předkupní právo i na zbývající podíl dosavadního majoritního vlastníka, společnosti FOR Brno Plus Václava Bartoňka. I pro ten by si v příštích letech měla dojít. Menší podíl (5 %) akcií teď nabyla i Regionální hospodářská komora Brno, která přechod od stávajících k novým majitelům zprostředkovávala.
Cílem transakce je posílení a stabilizace Zbrojovky, další rozvoj klubové fotbalové akademie a rozvoj sportovní infrastruktury v Brně, uvedl brněnský klub na svém webu. Cenu transakce zpráva neuvádí. Výkonný ředitel skupiny Portiva Pavel Svoreň ji ale poodhalil v rozhovoru s webem Czechcrunch: „Struktura kupní ceny není úplně jednoduchá. Skládá se ze základní kupní ceny a doplatku podle toho, jak se bude například dařit dělat přestupy nebo bude přicházet kapitál za hráče, kteří již odešli. Rámcově se bavíme o desítkách milionů korun. Na poměry skupiny Portiva je to zlomková investice, nicméně s velkým společenským přesahem.“
„Jsem rád, že se mi podařilo po několikaměsíčních jednáních s lidmi z regionální podnikatelské sféry dosáhnout složení nové vlastnické struktury, která je schopná dát rozvoji klubu dynamiku,“ uvedl ke změně vlastnické struktury předseda představenstva klubu Václav Bartoněk.
Cílem nových akcionářů je klub nejprve ustálit po ekonomické a výsledkové stránce a vrátit ho hned v této sezoně (druhou ligu Brno zahájí v pondělí doma s Vlašimí) do nejvyšší soutěže, zároveň bude klást důraz na vybudování silného sportovního úseku propojujícího akademii s mužským A-týmem tak, aby do budoucna mohl víc stavět na vlastních odchovancích.
„Fungování klubu plánujeme víc zprofesionalizovat a vytvořit v něm manažerskou strukturu podobnou standardním korporacím, jako je to obvyklé u nejúspěšnějších ligových klubů v Česku i ve světě. Dál vylepšíme komunikaci klubu vůči fanouškům či partnerům a tímto směrem plánujeme rozvíjet řadu doprovodných nefotbalových projektů,” říká Svoreň.
Samostatnou kapitolou pak podle něj bude snaha o akceleraci jednání s klíčovým partnerem, městem Brnem, ve věci výstavby nového stadionu a zázemí pro mládež. „Potřebujeme být dlouhodobě v první lize, mít kvalitní výsledky a širokou celospolečenskou podporu. Potřebujeme přivést fanoušky na stadion a aby se město s klubem ztotožnilo. Pak může být stavba realistická, bez těchto podmínek se stadion nepostaví,“ řekl Svoreň v rozhovoru s Czechcrunchem.
Brno oznámilo stomilionovou rekonstrukci stadionu na Srbské, kde hraje Zbrojovka. Znamená to, že jsou Lužánky mrtvé? A bude mít jihomoravská metropole někdy nový stadion? Zjišťovali jsme.
V něm nastínil i sportovní cíle Zbrojovky pro následující období. Co nejrychlejší návrat do první ligy je podle něj důležitý, ale nikoli za každou cenu. „Pokud by měla nastat situace, že se vrátíme do první ligy a za rok z ní zase spadneme, protože nebudeme mít dostatečně kvalitní kádr nebo struktura klubu nebude funkční, tak upřímně za sebe říkám, že dám přednost tomu, abychom dotvořili podhoubí a základy pro to, abychom se mohli v dalších letech etablovat jako stabilní člen první ligy někde v klidném středu a měli jsme odrazový můstek pro růst v horizontu pěti let do skupiny o titul,“ uvedl Svoreň.
Vyjádřil se i k finanční kondici současné Zbrojovky. Ta podle něj hospodaří s relativně vyrovnaným rozpočtem, což je dáno i tím, že není tak velký. „Na druhou stranu ve druhé lize ho budeme mít jednoznačně největší, protože si i pro novou sezonu držíme stejný rozpočet jako dosud. Každopádně v porovnání s kluby, se kterými se chceme měřit v první lize, je pořád relativně malý. Nicméně až na jednotky milionů je nyní v zásadě naplněný,“ uvedl Svoreň.
Dodal i, že roční rozpočet Zbrojovky se pohybuje někde pod 100 miliony korun a cílem nového vlastníka je ho po návratu do první ligy postupně zdvojnásobit. Tím by se Brno dostalo mezi ligové kluby s nadprůměrným ročním rozpočtem, když například Hradec Králové počítá pro tuto sezonu s náklady kolem 120 milionů korun a třeba Viktoria Plzeň, klub se třetím nejvyšším rozpočtem po Slavii a Spartě, se pohybuje kolem 300 milionů korun.
Portiva působí v sedmi zemích střední a východní Evropy a vlastní a spravuje aktiva za víc než 12 miliard korun. Loni měla obrat ve výši 2,9 miliardy korun a zisk EBITDA (před započtením úroků, daní a odpisů) ve výši 639 milionů. Podniká zejména v obnovitelné energetice, digitálních a IT službách v automobilovém průmyslu (patří ji například společnost Cebia), operuje také v oblasti komerčních nemovitostí či investičních fondů. Funguje od roku 2018, kdy ji Iva Šťastná založila a vložila do skupiny Portiva i svou původní energetickou firmu Eldaco. V dubnu například Portiva oznámila, že plánuje ve Španělsku investovat dvě miliardy korun do stavby fotovoltaických a větrných elektráren.
„V Brně jsme začínali a máme zde nadále zázemí. Kromě podpory kultury a environmentálních aktivit v regionu, kterým se věnujeme dlouhodobě, jsme se proto rozhodli vstoupit rovněž na pole profesionálního i mládežnického sportu, a to nejrazantnějším možným způsobem. Zbrojovku vnímáme jako stěžejní symbol Brna s významným potenciálem, který se bohužel dlouhodobě nedaří nastartovat. Věřím, že se to i díky naší tvrdé práci změní a do Brna se vrátí fotbalová hrdost,” uvedl Svoreň.
Do Viktorie Plzeň vstupuje nová rakousko-švýcarská podnikatelská skupina. Ve vedení klubu zůstává i Adolf Šádek. Jeho noví kolegové mají zkušenosti s působením v Rapidu Vídeň či FC Basilej.
Každodenní řízení klubu svěří noví akcionáři profesionálnímu managementu. „Jako svůj úkol vnímáme především určování směru, kterým se klub bude ubírat, definování jasné vize a zároveň vytváření odpovídajících podmínek k jejímu naplňování. O běžný chod klubu se pak bude starat kvalifikovaný tým v čele s managementem s bohatými zkušenostmi z fotbalového prostředí,” popisuje Svoreň s tím, že základní struktura klubu bude mít zpočátku dvě klíčové linie.
Kompletní řízení sportovního úseku včetně nastavení schválené dlouhodobé koncepce, přestupní politiky a zodpovědnosti za výsledky ponese klubem nově angažovaný sportovní ředitel Zdeněk Psotka, jehož příchod domlouval ještě Bartoněk. Provozní úsek, do kterého se řadí denní řízení klubu, obchod, finance, PR a marketing, bude zastřešovat výkonný ředitel. Do plnohodnotného obsazení této pozice bude k nastartování a prosazovaní nové strategie klubu dočasně angažován Ladislav Valášek, jenž v minulosti působil v exekutivním vedení ve Viktorii Plzeň, FC Zlín či Bohemians 1905. Mezi jeho hlavní úkoly bude mimo jiné patřit i detailní analýza současného fungování klubu pro nové akcionáře, odstranění hlavních slabin Zbrojovky Brno a příprava na předání už stabilizovaného úseku dlouhodobému výkonnému řediteli. S oběma klíčovými manažery Portiva počítá do představenstva klubu. Noví akcionáři současně převezmou většinu pozic v dozorčí radě.
Svoreň v rozhovoru s Czechcrunchem uvedl i to, že Portiva vidí nákup Zbrojovky částečně i jako byznysovou příležitost. „Naše primární úvaha nestojí na tom, že bychom vydělávali miliardy nebo stovky milionů korun. Je to věc reputační. Zbrojovka je jeden z nejstarších a největších sportovních subjektů v Česku, který nám jako skupině dodá relevanci, otevře mnoho dosud zavřených dveří a zase nás posune o stupínek výš. Zároveň nejsme naivní a vnímáme, že málokterý klub v Česku je dlouhodobě samofinancovatelný. Proto chceme stavět na silné a kvalitní akademii, kterou Zbrojovka má, abychom byli schopni vychovávat hráče nejen pro pražská S, ale klidně pro evropské kluby,“ vysvětlil svou úvahu a konkrétně zmínil drahé odchody Adama Hložka a Davida Juráska ze Sparty a Slavie do zahraničí. Oba hráči prošli mládeží Zbrojovky a Svoreň o nich mluví jako o příkladech, na kterých se dá stavět a v budoucnu s nimi naložit z pohledu brněnského klubu lépe. Když bude Zbrojovka stabilnější a na vyšší úrovni, bude ideálně podobné hráče podle Svoreně do zahraničí prodávat sama.
Po reprezentační pauze se o víkendu vrací liga. Za sebou má 14 odehraných kol a spoustu dalších důležitých čísel. Vyznáte se v nich? To odhalí náš kvíz vycházející z aktuálních statistik, který se vás občas snaží zmást, tak se nenechte...
Liga národů pro Česko skončila výhrou ve skupině. Teď reprezentaci čeká cesta ze snem. Příští rok odehraje kvalifikaci na mistrovství světa 2026. Kvíz vás prověří, co o příštím mundialu víte.
Mládí vpřed. A vědomé jsou si toho i fotbalové kluby, které na fanoušky z generace Z stále častěji cílí v nejrůznějších marketingových kampaních. Ukázkovým příkladem propojení popkultury a fotbalového klubu je narozeninová party Sparta on Fire s hudebními esy Rohonym, Mišíkem a Manenem.