Být profesionálním fotbalistou za první republiky neznamenalo jen účastnit se tréninků, o víkendech odehrát zápas, dostávat pravidelnou gáži a žít na výsluní. Většina fotbalistů měla také svá civilní zaměstnání a řešila starosti běžných smrtelníků. Jedním z nich byl obránce Slavie a reprezentant Československa Ladislav Ženíšek.
Než se dostaneme k samotné podstatě čokoládové aféry, přeneseme se na začátek 20. let, kdy byla ustanovena Československá asociace fotbalová (ČSAF). Ta u nás zastřešovala jednotlivé fotbalové svazy - československý, německý, maďarský, židovský a polský. S tím, jak se časem rozrostl administrativní aparát, začaly se v asociaci vymýšlet ambiciózní projekty. Jedním z nich byl nápad vydávat vlastní sportovní deník.
„Organizace tak veliká, jakou je ČSAF, musí míti svůj vlastní tisk,“ zaznívalo jednohlasně na asociačních debatách. A od slov se přešlo k činům. Počínaje rokem 1930 začal vycházet týdeník Rekord – československý všesportovní list. Netrvalo to ani rok a Rekord se dostal do finančních problémů, kvůli kterým hrozila jeho úplná likvidace. Tehdy do hry vstoupila ČSAF.
Po reprezentační pauze se o víkendu vrací liga. Za sebou má 14 odehraných kol a spoustu dalších důležitých čísel. Vyznáte se v nich? To odhalí náš kvíz vycházející z aktuálních statistik, který se vás občas snaží zmást, tak se nenechte...
Liga národů pro Česko skončila výhrou ve skupině. Teď reprezentaci čeká cesta ze snem. Příští rok odehraje kvalifikaci na mistrovství světa 2026. Kvíz vás prověří, co o příštím mundialu víte.
Mládí vpřed. A vědomé jsou si toho i fotbalové kluby, které na fanoušky z generace Z stále častěji cílí v nejrůznějších marketingových kampaních. Ukázkovým příkladem propojení popkultury a fotbalového klubu je narozeninová party Sparta on Fire s hudebními esy Rohonym, Mišíkem a Manenem.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!