Jindřich Trpišovský má fotbalový sen, který se týká jeho současného angažmá. „Tím je vrátit Slavii do Ligy mistrů a vyhrát tam zápas,“ říká ve slávistickém videu, kde zodpovídá dotazy fanoušků. A dodává, že by si se sešívanými chtěl zahrát na Anfield Road nebo Old Trafford, tedy na stadionech Liverpoolu a Manchesteru United.
K vysněné Lize mistrů podle Trpišovského, který ve Slavii působí už od konce roku 2017, teď Slavia získala výraznou posilu v podobě nového majitele Pavla Tykače.
„Pro klub je to strašně pozitivní zpráva, osobně z toho mám hroznou radost. Slavii nemohlo potkat nic lepšího, přichází majitel, který je silný, je Čech a je slávista. V podstatě je to ta největší posila, kterou Slavia za poslední roky získala. Tak to vnímám i po rozhovorech, které jsme měli. Vlastník je nejdůležitější člověk v klubu, směřuje ho. Mohlo dojít i na jiné varianty, třeba na majitele ze zahraničí, a to by bylo hrozně složité,“ říká Trpišovský.
„Myslím, že nám to dá možnost vrátit se do doby, kdy jsem do Slavie přicházel, kdy se tu budoval tým s cílem dostat se do Ligy mistrů a i hráči cítili tuhle ambici klubu. Někteří jako Tomáš Souček a další tady zůstali i dýl, což by normálně nezůstali. Během roku a půl se pak vybudoval tým, který získal double a dostal se do Ligy mistrů,“ vzpomíná Trpišovský na rok 2019, kdy Slavia získala double a hrála skupinu Ligy mistrů. Tehdy ještě čínští majitelé do Slavie dávali mnohem víc peněz než v posledních sezonách.
„V poslední době to bylo složité, logicky se spíš myslelo na ekonomickou stabilitu klubu. Dělala se spousta sportovních rozhodnutí z ekonomických důvodů, ohledně budování kádru,“ říká Trpišovský k posledním letům. Vzpomeňme, že poslední dvě sezony Slavia zůstala bez titulu, když ji nejprve přeskočila Plzeň a za rok Sparta. V Evropě se ale vrátila do úspěšných kolejí už na začátku této sezony. V minulém ročníku neprošla papírově snadnou skupinou Konferenční ligy, v této sezoně ovládla před AS Řím s José Mourinhem na lavičku skupinu Evropské ligy a těší se rovnou na osmifinále.
„Nový majitel nám dodá jistotu a stabilitu. Jsem stoprocentně přesvědčený, že má se Slavií ty nejlepší úmysly a budeme věřit, že se nám zase podaří poskládat tým na to, abychom se dostali do Champions League,“ pokračuje Trpišovský.
Vliv nového majitele byl znát už v zimním přestupním období, kdy Slavia celkově do přestupů investovala přes 180 milionů korun a k tomu ještě do Plzně za Staňka poslala Matěje Valentu a Lukáše Červa. Ukazuje to na její rostoucí finanční sílu pod Pavlem Tykačem. Jeho společnost Fulleren shodou okolností dnes dostala zelenou od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k definitivnímu převzetí Slavie.
„Momentálně jsou v lize dvě velice silné organizace a stabilita majitele je strašně důležitá. Dává nám to možnost konkurovat největšímu rivalovi. Sportovně jsme to dokázali už dřív, teď to platí i ekonomice, což nám dává možnosti dalšího rozvoje,“ ukazuje Trpišovský na Spartu, za kterou je Slavia po podzimu v lize druhá s pětibodovou ztrátou (ale s jedním zápasem k dobru). Pokud by sešívaní dokázali vývoj sezony otočit a Spartu přeskočit, mají už letos šanci na přímou účast v Lize mistrů.
Na to, aby Tykač mohl Slavii rozvíjet, má peněz dost. Stejně jako Křetínský. Dvě miliardy na pořízení Edenu a další stamiliony korun do nákupu hráčů či rozvoje mládežnického tréninkového centra na pražském Šeberově, které jistě přijdou, jsou samozřejmě v kontextu českého fotbalu velké. Tykač si potenciální „hračku“ může bez problémů dovolit, protože se v byznysu klidně pohybuje v částkách o jednu nulu vyšších. Uhlí mu přes svoji problematičnost zatím vydělává. Pro Český rozhlas uvedl, že celá jeho skupina Sev.en měla v roce 2022 hrubý provozní zisk EBITDA přes 2,5 miliardy eur, tedy přes 60 miliard korun.
Pro srovnání, za koupi nové australské rodinné rezidence dal Tykač ve stejné době, kdy dohadoval koupi Slavie, téměř 400 milionů korun. Jinou nebyznysovou investicí je loňský příslib jedné miliardy korun (spolu se zbrojařem René Holečkem) do rozvoje vysoké školy CEVRO a její přeměnu na univerzitu. Podobnou částku jako za Slavii vydal Tykač na akvizici uhelné elektrárny Počerady, kterou 1. ledna 2024 převzal od společnosti ČEZ. Za starý uhelný zdroj, jež je v tuzemsku emisně nejšpinavější, dal 2,5 miliardy korun.
Loni na podzim pak Tykačova Sev.en Global Investments, přes níž uhelný magnát od roku 2019 dělá akvizice v zahraničí, získala 51 procent v australském uhelném těžaři Coronado Global Resources. Šlo o jeden z Tykačových největších obchodů z posledních let. Firma kotovaná na burze v Sydney produkující metalurgické a dražší uhlí do hutí, má tržní kapitalizaci (tedy zjednodušeně řečeno hodnotu) kolem tří miliard dolarů (asi 67 miliard korun). Jeho podíl má tedy hodnotu přes 30 miliard korun.
Co Tykač od Slavie očekává po sportovní stránce? „Bude spokojen, když jednou za dva roky získáme mistrovský titul, samozřejmě by si ho přál každý rok, ideálně double,“ řekl nedávno ve slávistickém Totálním podcastu Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva SK Slavia Praha.
„Ideální evropskou soutěží pro klub, který chceme budovat a rozvíjet, je Evropská liga. To je soutěž, kam na české poměry velkoklub patří. To neznamená, že nebudeme snít a že bychom si jednou za čas nechtěli zahrát Ligu mistrů. Skupina Konferenční liga je povinností. Kdyby se to nepodařilo, pak je to na pozvednuté obočí nad kvalitou managementu nebo trenérského týmu,“ dodal slávistický šéf.
„Nechceme vytvářet mnohasetmilionové ztráty. Nechceme prolamovat platový strop. Myslíme si, že na české poměry odměňujeme dobře. Nové investiční prostředky chceme směřovat do investic,“ uvedl k hospodaření klubu pod novým majitelem Tvrdík.
Po reprezentační pauze je zpět ligový fotbal. Ukážeme vám, co, kdy a kde si můžete v pátek pustit.
Znáte Hattrick? Tahle hra je na dlouho a jestli milujete fotbal a retro, budete na ní závislí.
Po reprezentační pauze se o víkendu vrací liga. Za sebou má 14 odehraných kol a spoustu dalších důležitých čísel. Vyznáte se v nich? To odhalí náš kvíz vycházející z aktuálních statistik, který se vás občas snaží zmást, tak se nenechte...