Slavia by už v roce 2030 mohla hrát v Edenu s rozšířenou kapacitou pro 30 až 40 tisíc diváků, dnes je její stadion pro necelých 20 tisíc. V klubovém Totálním podcastu o tom mluví slávistický šéf Jaroslav Tvrdík.
„Jsme v situaci, kdy jsme na zápas s Karvinou neměli k dispozici žádný normální ani VIP lístek. V neděli večer, v 18:30 a při vědomí, že většina fanoušků dojíždí. To nás utvrzuje, že stavět budeme. Majitel Pavel Tykač je v této věci velký vizionář a rozhodnutí přísluší jen jemu,“ říká Tvrdík.
„Definitivní rozhodnutí o rozšíření nepadlo. Za mě k němu dojde, prostor existuje. Teď vedeme jednání s městskou částí a magistrátem. Můj názor je, že se dostaneme na kapacitu mezi 30 až 40 tisíci. Myslím, že rok 2030 bude termínem, kdy bude rozšíření buď hotovo, nebo velmi blízko,“ pokračoval a uvedl také, že Tykač rozšíření Edenu bude konzultovat s různými architekty včetně Martina Kotíka, který stojí za současným vzhledem Edenu. Slavia chce při přístavbě řešit i okolí stadionu ve Vršovicích.
Tvrdík o plánech na přístavbu pod tehdy novým majitelem Pavlem Tykačem mluvil už na začátku letošního roku. „Na zadání Pavla Tykače velmi intenzivně pracujeme na tom, zda je možné stadion zvětšit. Zatím se ukazuje, že varianta rozšíření na 32 tisíc je stále realistická a že by byla reálná třeba do pěti let. Tři roky by byly na projektové, povolovací a přípravné práce. Během dalších dvou let by pak mohlo k rozšíření o 12 tisíc míst dojít,“ řekl Tvrdík v lednu také v Totálním podcastu.
„Diskutujeme to uvnitř Slavie z pohledu ekonomické smysluplnosti. Byli bychom neradi v situaci, kdy majitel vynaloží miliardu korun, a my bychom pak takový stadion nebyli schopní vyprodat,“ pokračoval tehdy Tvrdík.
„Naplnit stadion pro 32 tisíc fanoušků na všechny zápasy je velká výzva pro celý klub, pro marketing, ale i pro fanoušky, aby na Slavii začali chodit v tom nepoměrně vyšším množství. Nejsem si úplně jistý tím, že bychom plnili takto velký stadion na většinu zápasů, to data zatím neukazují. Na druhou stranu, když jsem přišel do klubu, tak chodilo na stadion čtyři, pět tisíc lidí. Za osm let se nám podařilo stadion zaplnit. Věřím tomu, že když se majitel rozhodne a stadion rozšíříme, tak slávisté novou kapacitu využijí. A chystáme projekt, jak to udělat,“ dodal Tvrdík v lednu i další kontext, se kterým na Slavii o přístavbě uvažují.
Teď v klubovém podcastu mluvil třeba i o chystaném řešení pro trávník, se kterým v Edenu už nějakou dobu bojují a který se stále při zápasech na některých místech bortí pod náporem prudkých pohybů fotbalistů. Slavia si vyhlédla technologii, jejíž instalaci její zástupci sledovali na stadionu Juventusu.
„Tato technologie trávník prošívá 18 centimetrů do hloubky, ukotvuje ho do země a vytváří koberec umělých vláken, která trávník drží. Sledovali jsme tuhle instalaci na stadionu Juventusu, stejnou technologii mají ve Frankfurtu. Věřím, že máme s trávníkem od příští sezony po starostech,“ řekl Tvrdík s tím, že k instalaci nové technologie v Edenu dojde s dostatečným předstihem před startem příští sezony.
Důležitá zpráva o plánech na zmodernizování stadionu přišla také z druhé fotbalové části Vršovic. Rada hlavního města Prahy na svém pondělním zasedání schválila uzavření dodatku k nájemní smlouvě s klubem Bohemians, který tak má na dalších 60 let jisté setrvání v Ďolíčku a může se pustit do úprav a modernizace stadionu.
„Chtěl bych za všechny Klokany ze srdce poděkovat hlavnímu městu Praze, majiteli stadionu, které tímto krokem dalo najevo, že historie a tradice Bohemians jsou zároveň neoddělitelnou součástí historie Prahy. Jak jsem avizoval, jsme připraveni se do úprav Ďolíčku pustit na vlastní pěst a vlastními prostředky,“ uvedl předseda představenstva Bohemians Dariusz Jakubowicz.
„Díky dodatku nájemní smlouvy máme nyní konečně opravdu zelenou a můžeme začít pracovat. Jako nájemce můžeme už s úřady a podniky jednat napřímo, což by mělo celý projekt velmi výrazným způsobem urychlit. Zjednodušeně se dá říci, že se konečně můžeme pustit do vybudování nového Ďolíčku,“ dodal Jakubowicz.
Klub chce Ďolíček upravit tak, aby legendární stadion splňoval kritéria a standardy nejen pro tuzemskou nejvyšší soutěž, ale také pro mezinárodní zápasy pod hlavičkou UEFA. Když Bohemians hráli na začátku minulé sezony předkolo Konferenční ligy s norským Bodö/Glimt, museli si na domácí zápas „půjčit“ sparťanskou Letnou.
Jakubowicz také uvedl, že podrobnější informace k „novému“ Ďolíčku dostanou nejen fanoušci Klokanů ještě v letošním roce. V dubnu v podcastu Kudy běží zajíc mluvil o tom, že začátek prací je plánován na rok 2026 a hotovo by mělo být do tří let. Náklady rekonstrukce, která by kromě jiného měla zastřešit kotel, tehdy odhadl mezi 500 až 600 miliony Kč.
Úplně nové stadiony pak chystají Sparta, která by se ráda od roku 2032 přesunula na Strahov do arény pro 35 tisíc lidí, a ostravské město spolu s Baníkem plánuje výstavbu nového stánku na Bazalech pro zhruba 20 tisíc lidí.
Skupinová fáze Ligy národů je ve finále. Povíme vám, co a kde naladit v pondělí.
Kapitán reprezentace v nejlepším věku. Olympijský vítěz na sklonku kariéry. Vycházející hvězda v policejním klubu. Tři generace fotbalistů popisují svůj listopad v textu, který původně vyšel v tištěném Football Clubu v roce 2019.
Proč to Spartě na hřišti drhne? Kde dělá trenér Lars Friis největší chyby? Jak by měla přebudovat kádr? Na které hráče v lize se má zaměřit? A kolikátá bude na konci téhle sezony? Poslechněte si další díl Football Club podcastu s analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem.