Po dlouhé nemoci zemřel bývalý hráč a trenér František Cipro. Smutnou zprávu oznámila pražská Slavia, za kterou Cipro hrál a se kterou v roli trenéra kromě jiného získal v roce 1996 památný titul, tehdy pro sešívané první po 49 letech.
František Cipro se narodil 13. dubna 1947. Ve Slavii působil jako hráč v letech 1971 až 1980, předtím hrál první ligu v Pardubicích a ve Zlíně, tehdejším Gottwaldově. S fotbalem začínal v Českých Budějovicích, kam se už jako malý s rodiči přestěhoval z rodné Jihlavy. V červenobílém dresu toho ale za dospělé odehrál suverénně nejvíc - 501 utkání, z toho 232 ligových. Dohromady vstřelil 41 branek. Hrával v útoku, v záloze, a nakonec i v obraně.
„Začal jsem v útoku mezi Frantou Veselým a Zdeňkem Klimešem. Pak přišel trenér Rýgr s tím, že budeme hrát 4–3–3 a přesunul mě do zálohy. Dlouho jsme se tam střídali jen čtyři. Josef Jebavý, já, Zdeněk Klimeš a Jiří Grospič, který alternoval i v obraně. Pak skončil Bohouš Smolík a nebyl levý bek. Zkoušeli tam asi tři alternativy, až přišel trenér Jareš a povídá: ‚Franto, zkus to ty.‘ Po dvou zápasech ke mně přišel a suše sdělil: ‚Zůstaneš tam.‘ A zůstal jsem tam opravdu až do konce hráčské kariéry. Přibyla vlastně jen kapitánská páska. Později se mi to při trénování hodilo,“ cituje slávistickou legenda klubový web.
Jako hráč vyhrál v roce 1974 se Slavií Český pohár.
Jako trenér vedl Slavii celkem třikrát. Poprvé v letech 1995 až 1997. V sezoně 1995/1996 dovedl se svým trenérským kolegou Josefem Pešicem, který zemřel v prosinci roku 2017, Slavii k mistrovskému titulu, v roce 1997 s ní získal domácí pohár. Slavia se také pod jeho taktovkou probojovala v roce 1996 do semifinále Poháru UEFA.
„Pro spoustu slávistů to byla chvíle, na kterou čekali celý život. Někteří mi pak říkali: Teď už můžu umřít,“ vzpomínal František Cipro například v roce 2013 pro idnes. Slavia tehdy byla první o devět bodů před druhou Olomoucí a o 21 bodů před čtvrtou Spartou. Byl to její první titul od sezony 1946/47, tedy od roku, ve kterém se František Cipro narodil.
V Poháru UEFA v sezoně 1995/96 Slavia vyřadila postupně Sturm Graz, Freiburg, Lugano, Lens a AS Řím a v semifinále pak vypadla s Girordins Bordeaux, za které hrál třeba Zinédine Zidane.
„I když to mnozí nechápali, já jsem si víc považoval postup do semifinále Poháru UEFA. Měli jsme tehdy mimořádně kvalitní mužstvo, a kdyby se v létě nerozpadlo, patřilo by mezi nejlepší týmy v Evropě,“ vzpomínal František Cipro v už zmíněném rozhovoru z roku 2013. Za Slavii tenkrát hráli třeba Jan Stejskal, Karel Poborský, Radek Bejbl nebo Vladimír Šmicer.
Podruhé Slavii trénoval v letech 1999 až 2000. Potřetí to bylo po propuštění Karla Jarolíma na konci března 2010 a mužstvo Slavie vedl do konce sezony 2009/2010, kdy zároveň zastával v klubu pozici hlavního skauta. Po Slavii toho nejvíc odtrénoval v domovských Českých Budějovicích. V první lize vedl také Plzeň, Brno a Teplice.
Kdo chce uctít památku Františka Cipra, může před stadionem v Edenu. Slavia u vstupu do klubového muzea zřídila pietní místo.
Po reprezentační pauze se o víkendu vrací liga. Za sebou má 14 odehraných kol a spoustu dalších důležitých čísel. Vyznáte se v nich? To odhalí náš kvíz vycházející z aktuálních statistik, který se vás občas snaží zmást, tak se nenechte...
Liga národů pro Česko skončila výhrou ve skupině. Teď reprezentaci čeká cesta ze snem. Příští rok odehraje kvalifikaci na mistrovství světa 2026. Kvíz vás prověří, co o příštím mundialu víte.
Mládí vpřed. A vědomé jsou si toho i fotbalové kluby, které na fanoušky z generace Z stále častěji cílí v nejrůznějších marketingových kampaních. Ukázkovým příkladem propojení popkultury a fotbalového klubu je narozeninová party Sparta on Fire s hudebními esy Rohonym, Mišíkem a Manenem.