Sparta je v situaci, kdy se musí minimálně ve stoperské trojici každý hráč využít na maximum. To platí i pro dánského stopera, a to i kdyby měl po této sezoně, ve které je na Letné na hostování, odejít.
V první řadě je třeba využívat jeho silné stránky. Především jde o soubojovost, výšku, hru hlavou a práci v obou pokutových územích. Proto si myslím, že se Spartě vyplatí jej aktuálně profilovat do backupu (záskoku) za Filipa Panáka, a tedy na prostředního stopera. Tam ostatně v rudém dresu začínal proti Shamrocku a také končil v utkání proti Slovácku. S Jabloncem a první půli v neděli se Slováckem strávil na pravém stoperu, což mu tolik nevyhovuje.
Mathias Ross na prostředním stoperu v tříobráncové formaci může plnit různé role. Panák je lídr defenzívy, má na starost aktivní vystupování, souboje s útočníky soupeře, ale také zavírá otevřený prostor a zastupuje hráče, když se soupeř dostane za obranu. Kromě toho má ofenzivní úkoly, mezi které patří rozdávání progresivních nahrávek, kontrola tempa hry a vysouvání se do záložní linie. Tyto principy se dají upravit tak, aby sedly správně i jinému hráči.
Betano je hlavním partnerem sekcí Cesta na Euro, Sparta a Sázkařský koutek.
Ross není tak progresivní jako Panák a je pomalý. Dělá mu také problémy otáčení se s míčem. Proto je pro něj vhodnější hrát na středu, kde může hru kontrolovat víc z hloubky a snažit se dobrým postavením vyrovnávat svou slabinu ve sprinterských soubojích. Nutné je také, aby se naučil rychle vyhodnocovat, kdy je dobré se vysouvat a činit tím tým kompaktní, nebo kdy naopak zůstávat za obranou.
V soubojích s útočníky může být velmi nápomocný, což bylo vidět i ve druhé půli se Slováckem. Ross dokáže dobře odhadovat, kdy se vyplatí jít do souboje a kdy má soupeře jen odclonit pro spoluhráče.
Otázkou potom zůstává, jak jej využít na míči. Zatím neukazuje žádné předpoklady pro vysouvání, jako to dělá Panák. Mnoho týmů v lize proti Spartě zároveň hraje s méně než třemi útočníky, proto je možné využívat jej, aby rychle otáčel hru mezi krajními stopery, kteří mají poté za úkol navážet balon do volného prostoru. Z této snazší posouvací role si potom hráč může najít cestu k progresivním nahrávkám, tak jako se to z této pozice naučil třeba Asger Sørensen.
Když tedy bude hrát Ross, Sparta bude víc spoléhat na progresivitu krajních stoperů, jako tomu bylo proti Slovácku ve druhé půli.
Hráči ve Spartě musí ve hře myslet nejen na omezování rizik, ale také na progresivní řešení. Ne vždy je například nutné míče zakopnout do autu, což zatím Ross dělá až příliš často.
To vše neznamená, že Sparta nepotřebuje další stopery. Jaroslav Zelený i Asger Sørensen by optimálně měli mít na svých stranách konkurenty. Obzvlášť jestli odejde Martin Vitík a bereme Sørensena jako pravého stopera číslo jedna.
Opravdu nutně pak Sparta potřebuje zvýšit u stoperů rychlost a dynamické vlastnosti. Jinak bude padat v utkáních hlouběji nebo jí neustále budou soupeři hrozit náběhy za obranu. To platí o to víc, pokud krajní stopeři budou mít za úkol kompenzovat pomalejšího Rosse.
Tento komentář původně vyšel na sociální síti X, kde jeho autor vystupuje pod přezdívkou Křídelník.
Liga národů pro Česko skončila výhrou ve skupině. Teď reprezentaci čeká cesta ze snem. Příští rok odehraje kvalifikaci na mistrovství světa 2026. Kvíz vás prověří, co o příštím mundialu víte.
Mládí vpřed. A vědomé jsou si toho i fotbalové kluby, které na fanoušky z generace Z stále častěji cílí v nejrůznějších marketingových kampaních. Ukázkovým příkladem propojení popkultury a fotbalového klubu je narozeninová party Sparta on Fire s hudebními esy Rohonym, Mišíkem a Manenem.
Důležité zápasy v úterý hrají lvíčata i dospělá reprezentace. Jedenadvacítku čeká domácí odveta baráže o Euro s Belgií, áčko pak závěr skupinové fáze Ligy národů. Obě utkání vysílá ČT Sport.