Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Dvě ruce rozhodly, že Češi mají jen bod. Ptáme se: byla to penalta?

22. červen 2024
Dvě české ruce měly zásadní vliv na výsledek zápasu s Gruzií, který i přes velkou herní převahu české reprezentace skončil po gólech Georgese Mikautadzeho z penalty a Patrika Schicka 1:1.
Ruka Robina Hranáče, po které šla Gruzie z penalty do vedení.Foto: Profimedia

První ruka byla Adama Hložka a poslala ve 23. minutě Čechy krátce do vedení. Kamery ale následně odhalily, že míč šel do brány právě po doteku s horní končetinou českého útočníka, a tak gól nemohl platit.

Pravidla jsou totiž v tomto případě taxativní, když říkají, že jde o přestupek, když „hráč skóruje do soupeřovy branky přímo od ruky/paže, i když náhodně“.

Druhá rozhodující ruka byla ta, kterou hrál na konci prvního poločasu ve vlastním vápně Robin Hranáč. Ten je zatím smolařem turnaje, když si v prvním zápase proti Portugalcům připsal vlastní gól poté, co do něj Jindřich Staněk nešťastně vyrazil míč. A i u druhého gólu Portugalců Hranáč byl, když mu mezi nohama prošel tečovaný míč a Francisco Conceição ho uklidil za Staňka.

Partneři projektu Cesta na Euro

• Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

Pojďme ale zpět na konec prvního poločasu sobotního mače s Gruzií. Hranáčovi na ruku spadl centrovaný míč a opět byl ve hře VAR. Zase po jeho zásahu byla odpískaná Čechům ruka a Mikautadze se z následné penalty nemýlil. Byla to jediná střela Gruzie v zápase na bránu. Češi jich nahromadili 11 a celkový počet střel byl 26:5 v náš prospěch.

Drtivou převahu českého týmu dokumentuje i statistika očekávaných gólů (xG) – 3.09:1,35 (podle dat Livesportu). xG penalty přitom dělá 0,76, takže bez ní by Gruzínci byli na 0,59.

„Češi se mohou cítit zklamaní, protože měli strašně moc brankových příležitostí. Nevím, jestli jsme si bod zasloužili,“ řekl po zápase Willy Sagnol, trenér Gruzie. Hráčem zápasu byl jednoznačně brankář Giorgi Mamardashvili.

Zpět k Hranáčově ruce, po které šli Gruzínci z penalty do vedení. Tady si ji můžete prohlédnout na videu:

Pravidla říkají, že hraní rukou je přestupek, pokud se hráč:

• úmyslně dotkne míče rukou/paží, např. pohybem ruky/paže proti míči;
  • dotkne míče rukou/paží, která zvětšuje nepřirozeně prostor těla. Má se za to, že hráč učinil své tělo nepřirozeně větším, pokud poloha jeho ruky/paže není důsledkem nebo není ospravedlnitelná vzhledem k pohybu těla hráče pro danou konkrétní situaci. Tím, že má ruku/ paži v takové poloze, hráč riskuje, že jeho ruka/paže bude zasažena míčem a on bude potrestán.

Z pohledu autora tohoto textu Hranáč učinil své tělo nataženou rukou větším, přesně tak, jak o tom mluví pravidla. Penalta se tak z tohoto pohledu kopala správně. Vidíte to stejně, nebo jinak? Řekněte nám v následující anketě.

Byla to podle vás ruka na penaltu?

Češi ve druhé půli zvládli vyrovnat, měli dál trvalý tlak i šance na vítězství. Gól ale nedali a tak se až do konce museli strachovat, zde nepřijde trest z brejků, které Gruzíncům jdou dobře. A když v úplně posledním okamžiku zápasu jeden takový čeští soupeři pokazili špatným zakončením, mohli si čeští reprezentanti i fanoušci nakonec říci: zaplať pán bůh za bod.

I ten totiž v konečném součtu může mít cenu zlata. Jasné je před posledním zápasem Česka na turnaji, že k postupu je třeba porazit Turecko. Když se to povede, měla by za to přijít odměna v podobě postupu do osmifinále, ať už ze druhého nebo ze třetího místa. Čtyři body totiž na Eurech s 24 týmy zatím vždy na postup i ze třetího místa stačily. Otázka je, jestli s tím bude moci pomoct Patrik Schick, který v 68. minutě odkulhal ze hřiště zřejmě se svalovým zraněním.