Klubová sezona se chýlí ke konci. Co tě během ní nejvíc zaujalo?
Chtě nechtě musím zmínit Leverkusen. Jediný výsledek rozhodl o tom, že neměli naprosto bezprecedentní sezonu. Takhle je z toho v uvozovkách jenom double. Ale ta představa, že by tři Češi byli podepsáni pod treblem, mě strašně lákala.
Obecně jsme vnímali, že je o Bayer mezi fanoušky velký zájem, ať už kvůli české kolonii nebo proto, že hráli skvělý fotbal. A u spousty lidí to bylo tak, že si přenos zapnuli třeba jen na posledních deset minut, aby viděli, co zase Leverkusen v nastavení vymyslí.
Zato Bayern nezažívá nejlepší období. Loni získal titul jen kvůli klopýtnutí Dortmundu, letos ho převálcoval Bayer Leverkusen. Časy, kdy Mnichovští vedli v březnu o patnáct bodů, jsou momentálně pryč. Pro vysílatele asi dobře, ne? Z hlediska atraktivity soutěže.
Oddálení tajenky, kdo bude mistrem, pomáhá sledovanosti vždycky. Živí to zájem o produkt. Na druhou stranu, o ty největší značky bude zájem pokaždé, bez ohledu na situaci v tabulce. Třeba Real Madrid nebo Barcelona jsou dva největší kluby na světě. A v Česku mají obrovskou fanouškovskou základnu, takže jejich zápasy jsou sledované vždy. Totéž v Německu Bayern nebo Dortmund.
Na jaře jste začali divákům na nových kanálech Nova Sport 5 a 6 nabízet i bundesligový konferenční přenos. Jak k tomu došlo?
Bylo to vlastně jen o nabídce a prostoru. Přibyly dva kanály, primárně motoristické, které lze ale naplnit zčásti i fotbalovým obsahem. A když jsme viděli, že to Bundesliga u sobotních přenosů v 15:30 nabízí, byli bychom sami proti sobě, pokud bychom to divákům nezprostředkovali.
Máte na tento formát dobré ohlasy? U německé ligy, kde padá hodně branek, to může být opravdu zábavné.
Jde to víc naproti současnému trendu, jakým lidé konzumují sport. My jsme za mladých let koukali na teletext a neustále aktualizovali stránky s výsledky ze zahraničních soutěží. Tady máte aktuální obrázky ze čtyř nebo pěti zápasů, které se hrají najednou. Nepřijdete o žádný gól, o nic důležitého. Takže pokud nehraje váš oblíbený tým a nevíte, jaké utkání si vybrat, můžete tímto způsobem vidět všechny.
U jiných soutěží tento produkt nedává smysl? V jiných ligách asi tolik najednou hraných duelů není…
LaLiga nám to nabídla na poslední kolo, takže jsme dělali konferenční přenos i tam. Nějaký divák se mě ptal, proč to u španělské ligy neděláme. Jednoduše proto, že harmonogram nevytváří pro tento typ přenosu půdu, jdou tam maximálně dva zápasy proti sobě. Konferenční přenos se dělá jen u vyššího počtu souběžných utkání.
To samé u Ligue 1. V závěrečných dvou kolech nám to ale francouzská liga nabídla a skočili jsme po tom.
Když pominu Ligu mistrů, je pro vás Bundesliga fotbalovou soutěží číslo jedna? Osobně mi přišlo, že jí například ve studiích věnujete největší prostor.
Ve prospěch Bundesligy určitě hraje český faktor, jednoznačně největší počet krajánků ze všech soutěží. Je to i o servisu, které jednotlivé ligy televizním broadcasterům po celém světě poskytují. Ten je u německé ligy oproti LaLize, Serii A či Ligue 1 nesrovnatelný.
V tomhle se Bundesliga velice blíží Lize mistrů, v něčem ji možná i převyšuje. Určitě to ale není tak, že by pro nás třeba španělská liga byla zajímavá jen tehdy, když hraje Real nebo Barcelona. Letos diváky velmi bavila Girona a když se nám někdy nevešla do programu, lidé se začali ozývat, proč ji nedáváme.
Image LaLigy ale po odchodu Messiho s Ronaldem trochu utrpěla, nemyslíš?
Marketingově možná trochu ano. Ale nutno říct, že souboje Messi vs. Ronaldo byly naprosto bezprecedentní záležitost. Dva nejlepší hráči na světě ve dvou klubech, které se nenávidí a soupeří spolu. Kdyby byl Ronaldo v United a Messi v City, po jejich odchodu by utrpěla i Premier League, při vší úctě k ní.
Takže jasnou jedničku mezi ligami nemáte.
Chtělo by se říct, že produkt číslo jedna je Bundesliga. Jenže značka Barcelony a Realu Madrid je tak silná, že ji rozhodně nelze podceňovat. A co se technické kvality hry týče, hraje se ve Španělsku možná vůbec nejlepší fotbal. David Holoubek vyprávěl, že tam na hráče pískali ne z důvodů nějakých nesympatií, ale protože si nezpracoval balon prvním dotekem. Takové jsou tam nároky.
V televizní branži jsi začínal na Primě, kde běžela Liga mistrů na kanálu Prima Cool. Část fanoušků zvyklých na přenosy na veřejnoprávní televizi se toho možná obávalo, naopak fanoušci Coolu sledující populární seriály nemuseli být spokojení, že dva dny v týdnu prime time zabere fotbal. Nakonec šlo však o dost úspěšný projekt. Jak na to vzpomínáš?
Jen v nejlepším a doteď jsem hrdý na to, že jsem součástí toho týmu byl. Co se týče reakcí fanoušků – tady platí, že každému vyhovuje něco jiného. Část lidí byla zvyklá na určitý způsob prezentace fotbalu, třeba i dlouhé roky. Část diváků může být třeba konzervativnější, na čemž není vůbec nic špatného. Chtějí fotbal sledovat tak, jako ho vídávali třeba ve svém dětství a chtějí, aby to tak pokračovalo. Základní zadání pro Ligu mistrů na Prima Cool bylo, že se chceme fotbalem bavit. Samozřejmě nám pár lidí napsalo, že se na to u nás nebudou koukat.
Pak ale došla čísla sledovanosti a byla vynikající. Doteď si pamatuji na titulek na jednom zpravodajském webu „Neporazili jen Ordinaci“ – hrála Plzeň s Bayernem Mnichov a my byli druhým nejsledovanějším pořadem večera.
Teď Ligu mistrů vysíláte na stanicích Nova Sport. Tu čeká od příští sezony revoluční změna formátu. Co na ní říkáš? Přiznám se, že mi to ze začátku přišlo jako paskvil.
Vždycky jsem byl u Ligy mistrů příznivcem klasiky, a to včetně gólů na hřišti soupeřů. Nechtěl jsem je rušit. Teď ale musím přiznat, že se mi to líbí a mám za to, že vyřazovací fáze díky tomu získala větší náboj.
Nicméně co se týče formátu, moje první reakce byla úplně stejná – že je to strašný paskvil. U starého formátu se mi líbilo, že to bylo strašně přehledné a srozumitelné. To platilo pro všechny evropské soutěže a přijde mi, že v tom UEFA postupně slevuje. Doteď třeba nejsem příznivcem rozšíření Eura – nesmysl.
Nejzábavnější průvodce turnajem od začátku do konce
Proč?
Šestnáct týmů za mě bylo úplně dokonalých. Čtyři skupiny, tři maximálně vyrovnané, jedna z nich dokonce skupina smrti. A v jedné dejme tomu bylo jasné, že je jeden favorit a dva se poperou o postup. Byl to fantastický turnaj, jasný, přehledný. Čtyřiadvacet týmů je zkrátka moc.
A ta Liga mistrů? Našel sis k novému systému cestu?
Když jsem si to nastudoval, začal jsem chápat, proč k němu UEFA sáhla a už mi nepřijde tak špatný. Co si budeme říkat, tenhle formát je důsledkem tlaku klubů na UEFA, že chtějí víc atraktivních zápasů, vyšší příjmy, srovnávaly to se Super bowlem a Světovou sérií. UEFA tlaku podlehla a vytvořila tento formát. Líbí se mi na něm, že týmy nepadají o soutěž níž a těším se na „mezifázi“, kdy si ve dvojzápase rozdají celky mezi 9. a 24. místem o flek v osmifinále. To už je vlastně takové předkolo play off.
A co základní skupina? Osm zápasů, s různými soupeři.
Těším se na to, že se tam častěji potkají těžké váhy. Jednoznačný názor si na to udělám ale až po prvním ročníku. Mění se nasazování do košů, takže snad ubyde dvojic, které se často opakovaly. Typicky Manchester City a Lipsko, klasika.
Současný formát Ligy mistrů vyvrcholí už v sobotu, kdy nás čeká finále mezi Realem Madrid a Borussií Dortmund. Na co se na Nova Sport můžeme těšit?
Na komentář přímo z místa, který obstarají Michal Jinoch a Milan Štěrba. Reportéři přenosu jsou Vojta Tichava a Roman Bednář, který ve Wembley hrál a jsme rádi, že ho můžeme vzít na výjezd zrovna tam. Ve studiu budou jako experti Honza Koller na Dortmund, Martin Jiránek, který ve Wembley vyhrál finále s Birminghamem City a Kamil Čontofalský jakožto vítěz Poháru UEFA.
Ve studiích k Lize mistrů i k ligovým soutěžím dlouhodobě sázíte téměř výhradně na bývalé fotbalisty. Jiné televize zase pracují s kombinací bývalý fotbalista – novinář. Vnímáte přítomnost hosta, který „to nehrál“, jako handicap? Byl by pro diváky málo uvěřitelný?
Nefotbalový host podle nás musí být jackpot. Což je třeba Emanuele Ridi. Ten by z fleku mohl italskou ligu i komentovat, protože má přehled, který by mu řada novinářů v Česku mohla závidět. Nemluvě o jeho inside
infu.
Nastavení nicméně je takové, že chceme primárně fotbalisty. Máme to založené na principu: „Zapnu si fotbalový přenos kvůli hvězdám na hřišti, ale i kvůli hvězdám ve studiu.“
Už jako kluk jsem se sám těšil, co bude ve studiu za borce. Můžeš mít různorodou diskusi, ale dřív či později může nefotbalový host narazit na to, že to nehrál. Studio pro nás není jen předzápas, ale i rozbor utkání po jeho skončení. A v tomto ohledu fotbalisté budou mít logicky navrch nad nefotbalovými hosty.
Do Wembley jede velká výprava, ty osobně jsi byl před pár týdny v Leverkusenu nebo v Berlíně na finále DFB Pokalu. Podle čeho zvažujete, kam reportéra vyšlete?
Nesmí to být samoúčelné. Aby si někdo jako frajer stoupl k postranní čáře a hlásil základní sestavy, které si každý najde na internetu a my mu je nabídneme ve studiu i s grafikou, opravdu nedává smysl. Nemůžeme na místě udělat stejný rozhovor, jaký dostaneme ve world feedu od zahraničního vysílatele. To můžeme rovnou pustit ten převzatý. Musí být nějakým způsobem personifikovaný, mít pro českého diváka přidanou hodnotu.
Takže když jedeme řešit Leverkusen, chtěl jsem s sebou Michala Kadlece, který naštěstí souhlasil. A ten se třeba po mnoha letech setkal se Stefanem Kiesslingem. Nebo se sportovního ředitele Werkself zeptáme na téma českých hráčů. Musí to zkrátka být něco navíc.
Po reprezentační pauze se o víkendu vrací liga. Za sebou má 14 odehraných kol a spoustu dalších důležitých čísel. Vyznáte se v nich? To odhalí náš kvíz vycházející z aktuálních statistik, který se vás občas snaží zmást, tak se nenechte...
Liga národů pro Česko skončila výhrou ve skupině. Teď reprezentaci čeká cesta ze snem. Příští rok odehraje kvalifikaci na mistrovství světa 2026. Kvíz vás prověří, co o příštím mundialu víte.
Mládí vpřed. A vědomé jsou si toho i fotbalové kluby, které na fanoušky z generace Z stále častěji cílí v nejrůznějších marketingových kampaních. Ukázkovým příkladem propojení popkultury a fotbalového klubu je narozeninová party Sparta on Fire s hudebními esy Rohonym, Mišíkem a Manenem.