Odemkněte všechny články Football Clubu a podpořte kvalitní žurnalistiku

Nové poháry. Projděte si, co kluby čeká v reformovaných evropských ligách

10. srpen 2024
Sdílejte:
UEFA i v reakci na možný vznik Superligy své poháry reformovala. Co přináší takzvaný švýcarský model?
Ilustrační snímek z losování Ligy mistrů.Foto: Profimedia

Kvalifikace o evropské poháry už z českého pohledu přešla do žhavé fáze, kdy se skutečně rozhoduje o úspěchu. Místo soubojů s irským mistrem nebo vítězem litevského poháru jsou tu bitvy s rumunským mistrem, belgickým vicemistrem nebo s osmifinalistou poslední Ligy mistrů. České kluby už také znají možné soupeře i pro závěrečné kvalifikační play-off.

Na konci srpna bude jasno, kdo se kam dostal, nebo nedostal. A pak přijde na řadu los, který bude revoluční. Od této sezony se totiž změnil formát všech tří evropských pohárů. UEFA od sezony 2024/25 zvýšila počet účastníků z předchozích 32 na 36 týmů. Týká se to Ligy mistrů, Evropské ligy i Konferenční ligy.

Ve všech třech soutěžích se změní také skupinový formát. Týmy už nebudou rozděleny do osmi skupin po čtyřech. Nově v takzvaném švýcarském modelu bude jedna společná tabulka pro každou soutěž. Místo skupinové fáze tak bude na místě základní část nově označovat jako ligovou.

Švýcarský model pochází z šachových turnajů, ale UEFA si jeho fungování trochu upravila. Šachový formát rozhoduje o dalších soupeřích po každé sadě zápasů znovu, zatímco ve fotbalových pohárech budou všechna utkání skupinové fáze známa už na začátku sezony, konkrétně po losu, ke kterému dojde v Monaku 29. a 30. srpna.

Každý tým ve skupině Ligy mistrů a v Evropské lize odehraje osm zápasů s osmi různými soupeři, čtyři zápasy budou doma, čtyři venku. Doteď ve skupinách po třech každý klub odehrál šest zápasů, vždy doma a venku proti každému soupeři ze své skupiny. Celkový počet zápasů ve skupině Ligy mistrů a Evropské ligy se zvýší z předchozích 125 na 189.

V Konferenční lize zůstane počet zápasů stejný, protože tam i přes změnu formátu budou týmy dál hrát šest utkání, ale nově s šesti různými soupeři (tři zápasy doma, tři venku).

Napříč poháry zůstane rozdělení do různých výkonnostních skupin podle klubových koeficientů. V Lize mistrů a Evropské lize budou čtyři výkonnostní koše a každý tým dostane dva soupeře z každého z nich. Nově se tak už v základní fázi dočkáme třeba i bitev gigantů z prvního koše. Vždy kluby budou hrát jeden zápas doma a jeden venku proti týmům z jednoho výkonnostního koše. Zvýšení počtu zápasů v základní fázi Ligy mistrů a Evropské ligy kromě jiného znamená, že týmy v těchto soutěžích nově čekají evropské zápasy i v lednu.

V Konferenční lize zůstává šest zápasů a kluby se tak rozdělí do šesti výkonnostních košů. Každý pak dostane po jednom soupeři z každého koše.

Kvůli novému formátu musí UEFA změnit i proceduru losování základní fáze. Kdyby měla soupeře tahat jednotlivě z míčků v osudí, jak to dělala doteď, potřebovala by k tomu víc jak 1000 míčků a hodiny času. Nově tak bude postupovat tak, že vytáhne postupně kluby od nejvyšších nasazených košů dál. A ke každému vytaženému klubu pak soupeře přiřadí speciálně připravený software.

Prvních osm týmů v celkové tabulce se na konci ligové fáze kvalifikuje přímo do osmifinále, dalších 16 týmů se v play-off utká o dalších osm míst v osmifinále.

Podobně se doteď po skupinách hrálo play-off v Evropské a Konferenční lize, jen to vždy byl souboj mezi třetími týmy z vyšší soutěže a druhými týmy z dané soutěže, takže třeba play-off Evropské ligy proti sobě hráli druzí z Evropské ligy a třetí z Ligy mistrů.

V novém modelu zmizí tyto přestupy o soutěž níž a play-off spolu budou hrát vždy týmy z původních soutěží. Devátý tým z Ligy mistrů proti 24. týmu z Ligy mistrů atd., a to samé v Evropské i Konferenční lize.

Týmy na 25. až 36. místě v základní skupině budou vyřazeny.

Vysvětlovací video v angličtině.

Proč vůbec UEFA systém pohárů tak dramaticky mění? Chtěla se zbavit předchozího skupinového režimu, který byl někdy nudný a docela často v něm už dvě kola před koncem bylo jasno o některých postupujících. Nikdo ale dopředu vlastně neví, zda nový systém v tomto bude atraktivnější, zvlášť když jsou kluby dál rozdělovány do výkonnostních košů, takže se dá předpokládat, že mezi postupujícími ze skupiny Ligy mistrů dál budou giganti evropského fotbalu.

Hlavně reforma přinese víc zápasů a tím pádem víc peněz pro UEFA a kluby. Se zaručenými osmi zápasy namísto současných šesti se pojí vyšší příjmy z televizních práv, prodeje vstupenek a sponzoringu. Tohle je reakce UEFA na snahy o vznik konkurenční Superligy, která největším klubům slibovala vyšší zisky.

Rozšíření ale znamená i to, že se o dva až čtyři zápasy za sezonu (v Lize mistrů a Evropské lize) zvýší vytížení hráčů, i když si mnozí trenéři už nyní stěžují na příliš mnoho zápasů.

A nemění se jen systém evropských pohárů, ale částečně i systém koeficientů, které roztřiďují týmy do jednotlivých lig. Nově platí, že čím výš budou kluby úspěšné, tím víc bodů získají. Body z Konferenční ligy tak budou mít o něco menší význam než doposud. O tom, jsme kompletně psali v dubnovém textu u nás na webu.

Kdo teď hraje Ligu mistrů

  • Vítěz Ligy mistrů 2023/2024
  • Vítěz Evropské ligy 2023/2024
  • Dvě asociace s nejvyššími koeficienty z předchozí sezóny získaly dodatečné místo v Lize mistrů.
  • 10 vítězů z asociací na 1.–10. místě
  • 6 týmů ze 2. místa asociací na 1. – 6. místě
  • 5 týmů ze 3. místa asociací na 1. – 5. místě
  • 4 týmy ze 4. místa asociací na 1. – 4. místě
  • 5 vítězů ze 4. předkola mistrovské části
  • 2 vítězové ze 4. předkola nemistrovské části

Související články

Dvojitá reprezentační porce. Kde naladíte Lvíčata v Dánsku i Haškův pokus o reparát?

Od 18 hodin hraje jedenadvacítka klíčový kvalifikační zápas v Dánsku. Od 20:45 na to naváže reprezentační áčko domácím zápasem s Ukrajinou. Oba zápasy naladíte snadno.

Reprezentace

Chceme hned zpátky do ligy. Grygera detailně o klubových i osobních plánech

Zlín vstoupil skvěle do druhé ligy, vyšla mu sázka na udržení kádru. Hráči šli dolů s platy, stejně jako celý klub s rozpočtem. Dočasně, jestli se vrátí mezi elitu. Vše rozebíráme v rozhovoru s viceprezidentem klubu Zdeňkem Grygerou. Došlo i na plány s novým stadionem. A bude Grygera příštím mužem číslo jedna českého fotbalu?

Rozhovor

Fousek na hotelu i dusno v kabině. Takhle Češi reagovali na gruzínský debakl

Atmosféra kolem reprezentace je po gruzínském výbuchu logicky špatná. Vladimír Coufal nabídl pohled přímo do kabiny, kam měl doputovat i jasný vzkaz od předsedy fotbalové asociace.

Reprezentace
Aktualizováno
Popup se zavře za 8s