Českým klubům se v probíhající sezoně pohárových soutěží UEFA opravdu nebývale daří, což jim otevírá další výrazné možnosti jak v probíhající sezoně, tak v těch příštích.
Nejčastěji se skloňuje útok na 10. příčku v koeficientovém žebříčku, která značí jisté místo v Lize mistrů 2025/26.
Dalším výrazným aspektem je ale i nový formát evropských pohárů, který se rozjede už v příští sezoně. A jeho nová pravidla vytvářejí i příležitost rýsující se konkrétně pražské Slavii, jak se coby případný český mistr dostat do Ligy mistrů už v jejím příštím ročníku. A to díky jejímu vysokému klubovému koeficientu.
Pokusím se tu potřebné informace na jednom místě přehledně seskupit a vysvětlit na první pohled leckdy dost složitou problematiku co nejsrozumitelněji, oblíbenou formou otázek a odpovědí.
Evropská liga, skupina C: 1. Betis 9, 2. Rangers 8, 3. Sparta 7, 4. Aris Limassol 4. Zbývá sehrát Aris Limassol-Sparta a Betis-Rangers.
Sparta ještě může skupinu i vyhrát, musela by ale na Kypru zvítězit nejméně o 4 góly a zároveň by duel v Seville musel skončit remízou. Pokud by v této konstelaci vyhrála Sparta o 3 góly, řešilo by se ve srovnání s Betisem, kdo ve skupině dosáhl většího počtu branek.
Ke druhému místu ve skupině a účasti v prvním jarním vyřazovacím kole Evropské ligy potřebuje Sparta vyhrát na Kypru.
Ke třetímu místu a přesunu do jarních bojů Konferenční ligy stačí Spartě na závěr skupiny remíza. Může si dovolit i o gól prohrát.
Evropská liga, skupina G: 1. Slavia 12, 2. AS Řím 10, 3. Servette 5, 4. Š. Tiraspol 1. Zbývá sehrát Slavia-Servette a AS Řím-Tiraspol.
Postup v Evropské lize má Slavia jistý. Skupinu vyhraje, když porazí Servette. Stačí k tomu i remíza, pokud Řím nevyhraje nad moldavským soupeřem o 5 či víc gólů. Kdyby vyhrál o 4, řešilo by se, zda ve skupině nastřílela víc gólů Slavia, nebo Římané.
Konferenční liga: Není co řešit, Plzeň je vítězem skupiny.
To je jisté už od jara: 5. A na přespříští sezonu to takřka jistě vypadá na shodnou kvótu.
V průběžném pětiletém pořadí je zatím 10. Skotsko, ale Češi jsou už blízko, jedenáctí. Vše nasvědčuje tomu, že by měli Skoty předstihnout a sami už by snad neměli být nikým ze zadních pozic předstiženi. Pokud se to podaří, získá Česko místo pro svého mistra coby přímého účastníka Ligy mistrů v přespříští (!) sezoně 2025/26.
Český koeficient k tomu opravňoval českého mistra 2017/18. Stala se jím tehdy Viktoria Plzeň vedená Pavlem Vrbou po jeho návratu z Machačkaly.
Pražská S před sezonou, ve které se hrálo o přímý start v Lize mistrů, mohutně posilovala, psalo se o hvězdných válkách. Ale stramaccionovský projekt se obrátil jednoznačně proti Spartě. A ani Slavia nakonec nebyla z výkonů angažovaných hvězd za zenitem Dannyho, Altintopa a Rotaně úplně „happy“.
Zajímavostí je, že i častokrát vzpomínaný, až dosud poslední start Sparty v Lize mistrů v sezoně 2005/06 byl pod vedením Jaroslava Hřebíka „napřímo“, bez kvalifikace. Tou prošel do hvězdné soutěže se Spartou jako zatím poslední její trenér o sezonu dřív František Straka.
Ano, musela by ale být splněna řada podmínek.
1) Vítěz Ligy mistrů 2023/24 by se do příštího ročníku Ligy mistrů musel zároveň kvalifikovat přímo i z národní soutěže. To se obvykle podaří, ale zejména v Anglii je ligová špička tak vyrovnaná, že to opravdu nemusí být jisté.
2) Českým mistrem na konci právě probíhající sezony by musela být Slavia. Ta by pak teoreticky mohla využít nového pravidla, že pokud je splněna podmínka 1), pak volné místo v Lize mistrů zaujme šampion s nejvyšším pětiletým klubovým koeficientem ze zemí za Top 10 (tady by se uplatňoval koeficientový ranking ze začátku sezony, kdy Česko bylo 15.).
Z týmů, co přicházejí do úvahy, je tu nejvýše Šachtar Doněck. Slavia by za ním mohla být podle všeho dalším v pořadí. Aby dostala šanci ona, musela by ale být splněna třetí podmínka.
3) Šachtar Doněck by se nesměl stát ukrajinským mistrem. Aktuálně sice na 4. průběžné příčce ztrácí na lídra Dnipro 8 bodů, ale má sehráno o 2 zápasy méně.
Teoreticky ano. A ani by nemusela být českým mistrem.
Tady by se zase mohlo uplatnit pravidlo „Jak zaplnit volné místo v Lize mistrů po vítězi Evropské ligy, který se do Ligy mistrů zároveň dostane napřímo i ze své národní ligy“.
Pokud by se to stalo, dostal by šanci klub s nejvyšším koeficientem z množiny všech účastníků předkol Ligy mistrů. A tady by konkurence byla mnohem větší, nebavili bychom se totiž jenom o šampionech, ale třeba také o 4. týmu z Francie a podobně. Pracovalo by se, domnívám se, s tímto žebříčkem, resp. s jeho podobou po této sezoně, redukovanou na kvalifikanty.
Nikoli, nestačí, tato praxe je zrušena. Pokud se místa po vítězi Ligy mistrů či Evropské ligy, kteří se kvalifikují i „doma“, uvolní, nahrazují se způsobem uvedeným v předchozích odstavcích.
Odlišně než nyní, začíná totiž nová „tříletka“. A vždy jednou za 3 roky UEFA trochu pozmění formát, tentokrát celkem výrazně. Jde o výsledek jednání s ECA, organizací klubů. Tato iniciativa měla směřovat k tomu, aby se vyšlo vstříc těm vůbec největším klubům, které si pak ale stejně navzdory tomu vyhlásily Superligu. Načež ji zase zrušily. Ale nový formát Ligy mistrů už zůstal. Takže jak vypadá?
Místo 32 klubů hraje soutěž 36 účastníků. Co je nejpodstatnější: nebudou „rozházeni“ do 8 tabulek, ale do jedné velké. Užit bude tzv. švýcarský systém, všech 36 týmů bude v jediné tabulce.
Každý z účastníků sehraje v základní části 8 utkání (4 doma + 4 venku), dosud to bylo 6 (3+3). Každý tým dostane po jednom soupeři z každého výkonnostního koše.
Jak už bylo řečeno, podle bodových zisků a dalších tradičních kritérií budou všechny týmy seřazeny do jediné tabulky. Prvních 8 klubů postoupí přímo do osmifinále, kluby na pozicích 9-24 si zahrají o postup do osmifinále v předkole.
Končí přesouvání týmů z Ligy mistrů do Evropské ligy a z ní zase do Konferenční ligy po základní části soutěží. Naopak pokračuje praxe přesunů v kvalifikacích ve stylu „když neuspěješ ve 2. předkole Ligy mistrů, zkus to ve 3. předkole Evropské ligy“.
I Evropská a Konferenční liga se budou hrát novým systémem s 36 týmy v jedné tabulce, v Konferenční lize bude ale i dál jen šest zápasů ve skupině.
Pokud nebudou uplatněny nějaké speciality plynoucí ze slávistického klubového koeficientu (viz výše), měl by hrát v ročníku 2024/25 český mistr 2. předkolo Ligy mistrů v mistrovské větvi kvalifikace, vicemistr pak 2. předkolo ve větvi nemistrovské.
Pokud to v probíhajícím ročníku klapne s 10. příčkou, měl by český mistr startovat v novém modelu Ligy mistrů napřímo v ročníku 2025/26.
Lákají vás tajemství sportovního zákulisí? Pak by vás projekt Je to kulatý mohl (a měl) zajímat. Pro přehled nabízíme několik textů z poslední doby:
Platby solidarity UEFA, které dostávají prvoligové kluby, které nehrají v dané sezoně základní část evropských pohárů, mají nový systém a české ligové kluby se mohou těšit na víc peněz.
Sparta v lize hostí Karvinou, ženská reprezentace v Teplicích v baráži o Euro 2025 Portugalsko a v televizi budou i zápasy z Premier League nebo Barcelona.
Českým fotbalovým reprezentantkám se přiblížila vytoužená účast na mistrovství Evropy. V Portugalsku remizovaly 1:1 a od historického úspěchu je dělí jediný zápas. Prohlédněte si všechny zajímavé momenty ze zápasu v Portu.