Mladá Boleslav byla pár minut od postupu, ale bláznivý zápas v Molde nakonec gólem v nastavení prohrála (3:4) a vypadla z Konferenční ligy po základní části. Do českého koeficientu tak další body nepřipsala.
„Bláznivý zápas, který mohl vyhrát kdokoli rozhodla první minuta nastaveného času. Boleslav přes vedení 1:0 a 3:2 vychází naprázdno a vypadává z Konferenční ligy. Postup byl přitom už strašně blízko, remíza by stačila,“ shrnuje čtvrteční večer FC Koeficient, specializovaný účet na sociální síti X.
„Malou náplastí je vypadnutí Basaksehiru, který Turecku ale na rozloučenou připsal ještě 0,200 bodu za remízu v Belgii,“ dodává FC Koeficient. Ano, v souboji o deváté místo nás potěšilo aspoň vypadnutí tureckého zástupce z Konferenční ligy. Basaksehir vedl ještě deset minut před koncem v Bruggách na hřišti místního Cercle 1:0, pak ale domácí vyrovnali a vyřadili tím turecký tým.
„Česko i Turecko přišlo o své jediné zástupce v této soutěži a mají tři týmy, které pokračují ve vyšších soutěžích. Náskok Česka se snížil na 1,300 bodu,“ shrnuje aktuální souboj Česka s Tureckem v koeficientovém žebříčku FC Koeficient.
Mladá Boleslav i přes vypadnutí v ligové fázi má za sebou dobrý evropský rok. Překvapivě v létě prošla přes tři předkola do hlavní fáze soutěže, ve které přidala další dvě výhry – nad Betisem a Jagiellonií.
Byla tak u toho, když Česko poprvé mělo v základních fázích evropských pohárů najednou hned čtyři týmy a do českého koeficientu zapsala celkem devět bodů, což je teď víc, než dosud v této sezoně uhrála pražská Slavia, která je na šesti (Plzeň je na 11, Sparta na 14,5 bodech a Baník v předkolech přidal další 3 body; tyhle body se do národního koeficientu dělí počtem týmů v Evropě, v případě Česka tedy aktuálně pěti).
České kluby úspěšně dobývají Evropu. Mapujeme jejich pohárové zápasy, počítáme koeficienty a analyzujeme hru i soupeře. Pomáhá nám s tím Telly, kde můžete sledovat nejen všechny zápasy českých klubů v evropských pohárech.
Česko v další bitvě s Tureckem o deváté místo v koeficientovém žebříčku potřebuje postupy Viktorie a Slavie v Evropské lize. Blíž je i přes poslední prohru 1:2 s Manchesterem United Plzeň, která je aktuálně 17. v tabulce s devíti body a pozitivním skóre 10:9. Viktorii na konci ledna čeká doma Anderlecht a pak výjezd do Bilbaa. Na postup by jí mohlo stačit i současných devět bodů, když Football meets data spočítal, že s devíti body se v Evropské lize do play off bude postupovat s 69% pravděpodobností, jakýkoli další získaný bod pak Plzni dává prakticky jistotu postupu. S 10 body ho zmíněný účet vidí na 98 %.
To kromě jiného znamená, že v Evropské lize se výsledkově trápící Slavia má pořád poměrně reálnou šanci na postup, i když naposledy s Anderlechtem zapsala čtvrtou porážku o gól v řadě, stejně jako předtím s Fenerbahce doma 1:2. Slavia má čtyři body a je mimo postupové pozice na 29. místě. Když zvládne lednové zápasy v Soluni s PAOKem a doma s Malmö stoprocentně, měla by postoupit i díky tomu, že má dobré skóre (5:7).
Teoretickou šanci na postup má se čtyřmi body v Lize mistrů i Sparta, která naposledy prohrála na hřišti Feyenoordu 2:4. Její vyhlídky jsou ale o dost horší, když má výrazně těžší soupeře – doma Inter a venku Leverkusen – a také výrazně záporné skóre (7:18).
Galatasaray je v Evropské lize šestý s 12 body a v lednu ho čekají zápasy s Dynamem Kyjev a na Ajaxu. Fenerbahce je 21. s 8 body a před sebou má střetnutí s Lyonem a na hřišti Midtjyllandu. Besiktas 28. se šesti body a bude hrát s Bilbaem a v Enschede s místním Twente.
Připomeňme, že umístění na postupových příčkách není důležité jen z toho pohledu, že vede k dalším zápasům ve vyřazovací fázi, kde týmy dostanou šanci sbírat další body. Tato umístění jsou navíc ohodnocena bonusovými body. Platí přitom, že čím výš v tabulce tým je, tím víc bodů získá. V Lize mistrů a v Evropské lize jde o bonusový čtvrtbod za každé umístění nad 25. místem, v Konferenční lize je to o něco méně (podrobnosti k bonusovým bodům najdete v tomto textu).
Česko zažívá skvělý rok z pohledu národního koeficientu. České kluby vyhrály v této sezoně evropských pohárů 25 ze 48 zápasů (celková bilance je 25-8-15) a získaly už 8,7 bodu. To je víc, než jaký byl zisk Česka do národního koeficientu za celé sezony mezi lety 2020 a 2023. Spartu, Slavii a Plzeň navíc v evropských pohárech čeká ještě minimálně dalších 6 zápasů, ve kterých můžou dál sbírat body.
Český koeficient také už na začátku října zpět dosáhl na jeden historický milník. „Je to poprvé v historii, kdy je český pětiletý koeficient vyšší než 40 bodů,“ uvádí FC Koeficient.
Česko do této sezony vstupovalo v aktuálním počítání národního koeficientu na desátém místě. Mezitím, jak už jsme si popsali, se výbornými výsledky všech českých klubů dostalo před Turecko a je tak teď deváté.
Deváté místo by oproti desátému přineslo navíc jistotu přinejhorším Evropské ligy i pro vicemistra a celkově tři jisté ligové fáze pohárů pro české kluby. Připomeňme také, že od desátého místa výš je jisté místo pro mistra v Champions League. A osmé místo, kde je Belgie, nepřináší oproti devátému žádný bezprostřední benefit v podobě lepšího nasazení pro české kluby.
Dalším zlomem je až šesté místo, které zaručuje dvě přímá místa v Lize mistrů, třetí tým jde do předkola Champions League a celkově má šestá země šest klubů v pohárech. Aktuálně je na šesté příčce Nizozemsko s víc jak 17bodovým náskokem na Česko.
Připomeňme, že u koeficientů platí, že za výhru jsou od ligové fáze dál pro jednotlivé kluby dva body za výhru a bod za remízu. Do národního koeficientu se tenhle zisk dělí počtem týmů z dané země v evropských pohárech. Česko jich letos do Evropy vyslalo pět, proto součet zisků jednotlivých klubů dělí pěti a za výhru se tak teď připisuje 0,4 bodu a za remízu 0,2 bodu. V předkolech to byly poloviční body (0,2 a 0,1).
Ve hře jsou dál ještě bonusové body podle umístění v ligových tabulkách (čím výš, tím víc bodů) a také za postupy do osmifinále a dál (detaily k bonusům najdete v tomto textu).
Připomeňme také, že žebříček národních koeficientů počítaný v aktuální sezoně bude platit pro nasazení klubů do pohárové Evropy v sezoně 2026/27.
Do aktuální sezony české kluby vstoupily na základě 15. příčky, kterou Česko vybojovalo v nervydrásajícím souboji o pouhých pět setin bodu nad Norskem na jaře 2023, když Bodø/Glimt ve dvojzápase s Lechem Poznaň uhrálo jen jednu remízu, zatímco žádný český klub do jarní fáze evropských pohárů postoupit nedokázal. Česko tímto získalo právo vyslat do Evropy pět účastníků místo dosavadních čtyř, především ale své nejsilnější trojici usnadnilo cestu do ligové fáze pohárů, kde se sbírá nejvíc bodů.
Příští rok už využijí české kluby desátou příčku v pořadí koeficientů, kterou vybojovaly v minulé sezoně. Český mistr tak půjde přímo do Ligy mistrů. Vicemistr sice bude startovat v druhém předkole nemistrovské části LM, takže nebude mít jistotu žádné ligové fáze, bude mít však tři pokusy si nějakou ligovou fázi zajistit. Třetí tým (nebo vítěz poháru) bude hrát play-off Evropské ligy a mít tak jistotu nejhůře ligové fáze Konferenční ligy. Čtvrtý tým navíc půjde do druhého předkola EL (místo KL, jak je tomu letos) a bude mít tak větší šanci se do ligové fáze alespoň KL probojovat rovněž. Jen pro pátý tým se nic nezmění a půjde stejně jako letos do druhého předkola KL.
Italský brand Macron, specializující se na sportovní oblečení, se stal druhou nejsilnější značkou v českém profesionálním fotbale, hned po Adidasu. V současné době můžete jeho logo vidět na dresech 22 procent prvoligových a druholigových fotbalových klubů v Česku.
Takhle se to dělá! Česká ofenzivní záložnice Kamila Dubcová vstřelila v zápase skupinové fáze Ligy mistryň mezi rakouským St. Pölten a švédským Hammarby parádní gól. Prohlédněte si její nekompromisní zakončení.
Zatímco před rokem šlo do posledního kola Konferenční ligy bez naděje na postup 11 týmů z 32, teď jsou to jen 3 z 36. Lze to brát za jednoznačný úspěch reformovaných evropských pohárů?