Jedna výhra, tři porážky. Taková je bilance českých týmů z posledního týdne v evropských pohárech. Sparta na začátku listopadu nestačila na Brest a prohrála 1:2. Slavia ve Frankfurtu hrála vyrovnaný zápas a stejně jako v Bilbau prohrála 0:1. Mladá Boleslav v portugalském Guimaraesi potřetí v Konferenční lize prohrála (1:2).
Body do českého koeficientu zapsala jen Plzeň, která gólem Daniela Vašulína z úplného závěru porazila španělský Real Sociedad 2:1 a se šesti body má z českých týmů momentálně nejlepší vyhlídky na postup z ligové fáze.
V 36členných ligových tabulkách je nyní Sparta v Lize mistrů se čtyřmi body 26., Plzeň je v Evropské lize 16. se šesti body, Slavia má čtyři a je ve stejné tabulce 23. V těchto dvou soutěžích jsou odehraná čtyři kola z osmi. Konferenční liga má za sebou tři kola ze šesti a Mladá Boleslav je bez bodu na 33. místě.
V následujícím týdnu hraje Sparta v úterý od 18:45 hodin doma s Atléticem Madrid, a ve čtvrtek pak v Evropské lize Plzeň od 18:45 hodin v Hamburku s Dynamem Kyjev, Slavia hostí od 21:00 hodin Fenerbahce. V Konferenční lize hraje v devět večer Mladá Boleslav doma s Betisem.
Do národního koeficientu Česko na začátku listopadu připsalo pouhých 0,4 bodu za výhru Plzně i to ale stále stačilo, abychom si solidním náskokem drželi devátou příčku před desátým Tureckem, které ale naposledy mělo týden s pozitivní zápasovou bilancí.
České kluby úspěšně dobývají Evropu. Mapujeme jejich pohárové zápasy, počítáme koeficienty a analyzujeme hru i soupeře. Pomáhá nám s tím Telly, kde můžete sledovat nejen všechny zápasy českých klubů v evropských pohárech.
„Náš náskok v polovině ligových fází soutěží je stále relativně solidních 1,750 bodu. Po ligové fázi se ale může díky bonusovým bodům úplně rozplynout.“ vypočítává FC Koeficient, specializovaný účet na sociální síti X.
Tureckým klubům se naopak poslední týden v pohárech povedl a podruhé v řadě náš soupeř připsal za dvě výhry a jednu remízu v boji o konečné deváté místo v tabulce koeficientů rovný jeden bod.
Galatasaray na začátku listopadu porazil v Evropské lize Tottenham 3:2, Besiktas vyhrál 2:1 na Malmö, Basaksehir v Konferenční lize remizoval 2:2 v Kodani a jen Fenerbahce v Evropské lize prohrálo 1:3 na hřišti Alkmaaru.
„Jen dva české týmy mohou reálně pomýšlet na postup - Plzeň a Slavia. V případě Turecka to jsou minimálně týmy tři, všechny rovněž v Evropské lize - Galatasaray, Fenerbahce a Besiktas. Basaksehir má v půlce KL sice jen jediný bod, ale na postup mu to může vyjít také,“ komentuje současný výhled v boji o deváté místo FC Koeficient.
Datové modely vidí šance Česka a Turecka na deváté místo téměř vyrovnané. Pro Turecko hraje, že Galatasaray má už nyní prakticky jistý postup do vyřazovací fáze Evropské ligy a může posbírat hodně bonusových bodů. Dobře nakročeno k postupu má také Besiktas, kterému hraje do karet i celkem hratelný los ve zbytku soutěže.
Pohled na souboj Česka s Tureckem jen dodává význam zápasu Slavie s Fenerbahce, který je na programu už ve čtvrtek 28. listopadu. Pokud jej Slavia dokáže vyhrát, nejenže udělá sama důležitý krok k postupu (a k vyššímu zisku bonusových bodů), ale dostane také svého soupeře do nezáviděníhodné pozice pro zbylé tři zápasy.
„Na rozdíl od Ligy mistrů, kde při nízkém počtu remíz je předpokládaná hranice postupu na deseti bodech, v Evropské lize je remíz mnoho a hranice postupu tak zřejmě bude na devíti bodech. To by mohlo vyhovovat Plzni, která má šest bodů a příští zápas hraje s beznadějně posledním Dynamem Kyjev,“ vypočítává FC Koeficient ještě hranice postupu do play off o osmifinále, kam půjdou týmy z 9. až 24. místa v ligových tabulkách.
Před Plzní jsou kromě už zmíněného zápasu s Dynamem Kyjev (na neutrální půdě v německém Hamburku) ještě střety s Manchesterem United, s Anderlechtem a v Bilbau.
Česko si vybudovalo v poslední době tak silnou pozici, že v této sezoně prakticky hraje už jen o to, zda bude deváté či desáté. Osmá Belgie má velký odstup a stále všech pět týmů v Evropě. Další země v tabulce jsou dostatečně daleko za Českem, aby měly reálnou šanci se před nás v letošní sezoně dostat.
I přes poslední tři nepovedené týdny v Evropě, během kterých česká čtveřice vyhrála z 12 zápasů jen jediný, Česko zažívá skvělý rok z pohledu národního koeficientu.
České kluby vyhrály v této sezoně evropských pohárů 22 z 39 zápasů (celková bilance je 22-8-9) a získaly už 7,5 bodu. To je víc, než jaký byl zisk Česka do národního koeficientu za celé sezony mezi lety 2020 a 2023. Spartu, Slavii, Plzeň a Mladou Boleslav navíc v evropských pohárech čeká ještě minimálně dalších 15 zápasů, ve kterých můžou dál sbírat body.
Český koeficient také už dva hrací týdny zpět dosáhl na jeden historický milník. „Je to poprvé v historii, kdy je český pětiletý koeficient vyšší než 40 bodů,“ uvádí FC Koeficient.
Česko do této sezony vstupovalo v aktuálním počítání národního koeficientu na desátém místě. Mezitím, jak už jsme si popsali, se výbornými výsledky všech českých klubů dostalo před Turecko a je tak teď deváté.
Deváté místo by oproti desátému přineslo navíc jistotu přinejhorším Evropské ligy i pro vicemistra a celkově tři jisté ligové fáze pohárů pro české kluby. Připomeňme také, že od desátého místa výš je jisté místo pro mistra v Champions League. A osmé místo, kde je Belgie, nepřináší oproti devátému žádný bezprostřední benefit v podobě lepšího nasazení pro české kluby.
Dalším zlomem je až šesté místo, které zaručuje dvě přímá místa v Lize mistrů, třetí tým jde do předkola Champions League a celkově má šestá země šest klubů v pohárech. Aktuálně je na šesté příčce Nizozemsko s víc jak 17bodovým náskokem na Česko.
Připomeňme, že u koeficientů platí, že za výhru jsou od ligové fáze dál pro jednotlivé kluby dva body za výhru a bod za remízu. Do národního koeficientu se tenhle zisk dělí počtem týmů z dané země v evropských pohárech. Česko jich letos do Evropy vyslalo pět, proto součet zisků jednotlivých klubů dělí pěti a za výhru se tak teď připisuje 0,4 bodu a za remízu 0,2 bodu. V předkolech to byly poloviční body (0,2 a 0,1).
Ve hře jsou dál ještě bonusové body podle umístění v ligových tabulkách (čím výš, tím víc bodů) a také za postupy do osmifinále a dál (detaily k bonusům najdete v tomto textu).
Připomeňme, že žebříček národních koeficientů počítaný v aktuální sezoně bude platit pro nasazení klubů do pohárové Evropy v sezoně 2026/27.
Do aktuální sezony české kluby vstoupily na základě 15. příčky, kterou Česko vybojovalo v nervydrásajícím souboji o pouhých pět setin bodu nad Norskem na jaře 2023, když Bodø/Glimt ve dvojzápase s Lechem Poznaň uhrálo jen jednu remízu, zatímco žádný český klub do jarní fáze evropských pohárů postoupit nedokázal. Česko tímto získalo právo vyslat do Evropy pět účastníků místo dosavadních čtyř, především ale své nejsilnější trojici usnadnilo cestu do ligové fáze pohárů, kde se sbírá nejvíc bodů.
Příští rok už využijí české kluby desátou příčku v pořadí koeficientů, kterou vybojovaly v minulé sezoně. Český mistr tak půjde přímo do Ligy mistrů. Vicemistr sice bude startovat v druhém předkole nemistrovské části LM, takže nebude mít jistotu žádné ligové fáze, bude mít však tři pokusy si nějakou ligovou fázi zajistit. Třetí tým (nebo vítěz poháru) bude hrát play-off Evropské ligy a mít tak jistotu nejhůře ligové fáze Konferenční ligy. Čtvrtý tým navíc půjde do druhého předkola EL (místo KL, jak je tomu letos) a bude mít tak větší šanci se do ligové fáze alespoň KL probojovat rovněž. Jen pro pátý tým se nic nezmění a půjde stejně jako letos do druhého předkola KL.
Ladislav Krejčí pomohl ve 14. kole LaLigy k vítězství Girony nad Espanyolem Barcelona 4:1 prvním gólem v soutěži. Za hostující tým odehrál celý zápas Alex Král.
Oba čeští útočníci tak dotlačili své týmy k vítězství. Leverkusen otočil zápas s Heidenheimem a vyhrál 5:2, obrátkou ke třem bodům došel i Hoffenheim, který vyhrál 4:3 nad Lipskem.
Sparta má za sebou polovinu zápasů v ligové fázi Champions League. Vstoupila do ní nad plán, naposledy ale prohrála zápas, který se zdá být klíčovým v letenském boji o postup. Teď musí překvapit, jestli chce hrát play off.