Abyste dobře vedli fotbalový klub, musíte znát ty nejlepší. Liverpool je zcela určitě nejlépe řízený velkoklub na světě. V sezóně 2015/16 skončili na osmém místě v Premier League. Od té doby vyhrál po třiceti letech anglický titul a v roce 2019 Ligu mistrů. Tady je v několika bodech popsána jejich přestupová strategie. Ponaučení si z toho mohou vzít i kluby v Česku.
Abych citoval Jürgena Kloppa, Liverpool hraje „heavy metal“ styl fotbalu, který má extrémní množství energie, vyžívá se v presinku a ziskávání míče na polovině soupeře. V jejich týmu nenajdete hráče typu Andrea Pirlo nebo Mario Mandžukič - nemají jejich DNA.
Ač Liverpool vede datový analytik Michael Edwards, obrovský důraz a nároky jsou kladeny na skautingové oddělení. Využití dat má svou roli ve vyprofilování a vytvoření prvního shortlistu, ale hlavní tíha na klasickém skautingu je klíčová.
Virgil van Dijk měl problémy s bráněním v boxu, ale byl perfektní v nabírání soupeře v otevřeném prostoru a řešení brejkových situací. Fabinho měl skvělý timing vypichování míče.
Musíš vědět, co přesně do svého systému chceš a jaký problém řešíš!
Liverpool z dvaceti hráčů koupil čtrnáct ve věku 23 až 25 let. Těsně před vrcholem! Nenakupuje mladé supertalenty kvůli „úmrtnosti“. Nenakupuje ani staré hvězdy - s jednou výjimkou v Thiagovi.
Nejlepší hráči sestupujících klubů jsou častý cíl Liverpoolu. Stejně tak hráči s končící smlouvou. Liverpool se pustil do přihazovacích bitev pouze u minima hráčů jako byli Naby Keita nebo van Dijk.
Sadio Mané, Diogo Jota i Roberto Firmino měli v sezoně před přestupem více expected goals (xG) než reálných branek. Měli smůlu a měli nastřílet gólů více. To znamenalo, že měli nižší cenu, než byla reálně jejich hodnota. Většině klubů se stává opak. Koupí hráče, který měl v sezoně štěstí.
Obrázek: Radar Mohameda Salaha v AS Řím
Reds málo chybují a dokáží si na hráče počkat. Ibrahima Konaté byl na jejich radaru 2,5 roku a teď je z něj okamžitý úspěch hned v první sezoně. Stejně jako Luis Diáz. Pro toho přišli, až když kolem něj kroužili Spurs a už teď tušíme, že měl stát dvojnásobek.
Liverpool obecně nedělá moc přestupů, od covidové vlny pouze pět hráčů, ale u každého je vidět jasný cíl: co od daného hráče chtějí za atributy a jak jejich tým vylepšuje nebo doplňuje.
Například Thiago, jediný hráč starší 26 let, který do Liverpoolu přestoupil za peníze. Měli obavu, že většina kreativity týmu leží na Trentu Alexandru-Arnoldovi a potřebovali dalšího hráče, který dokáže sám otevřít obranu soupeře. Thiago to splnil perfektně! Stejný výsledek mají Jota, Tsimikas, Konaté, Luis Diáz.
Liverpool nekupuje velké osobnosti typu Paul Pogba, aktuální lídři týmu se stali osobnostmi až v něm. Týmovou kulturu nejde koupit, nový hráč ji málokdy přinese. Vytvoř správnou kulturu a mentalitu v klubu a následně do ní hráči zapadnou.
Liverpool velmi výjimečně sáhne po hráčích, kteří mají historii dlouhodobých zranění. Dobře rozumí tomu, že pokud hráči neustále vypadávají a tým se musí připravovat na jejich návrat, nikdy na nich nepůjde stavět. Naopak takový hráč týmu škodí.
Vědecky máme stavět obranu tak, aby neměla slabé místo a útok tak, aby v něm byl alespoň nějaký rozdílový hráč. Nejdražší čtyři přestupy Liverpoolu (van Dijk, Alisson, Keita, Fabinho) nemají za úkol dávat góly, ale perfektně seděly do systému.
Alisson Becker má dobrou rozehrávku, ale hlavně je to nejlepší brankář jeden na jednoho na světě. Jaký větší fit do vysokého presinku chcete? Identifikujte správné profily a běžte po nich. Takto vypadala strategie pro jednoho našeho klienta pro dlouhodobý herní styl.
Dále jsme měli rozepsané požadavky na hráčovy návyky a dovednosti. Pak je mnohem jednodušší v akademii tvořit hráče, kteří přesně sedí do klubového herního stylu.
Podle Jakuba Dobiáše by každý fotbalový klub měl mít dokument, který definuje, jakým herním stylem se chce prezentovat, jací hráči se mu hodí, jaké už má a co mu chybí. Jeho firma 11 Hacks s kluby na tvorbě takových strategických dokumentů spolupracuje. Analýzu přestupové politiky Liverpoolu původně Dobiáš zveřejnil na svém twitterovém účtu.
Ladislav Krejčí pomohl ve 14. kole LaLigy k vítězství Girony nad Espanyolem Barcelona 4:1 prvním gólem v soutěži. Za hostující tým odehrál celý zápas Alex Král.
Oba čeští útočníci tak dotlačili své týmy k vítězství. Leverkusen otočil zápas s Heidenheimem a vyhrál 5:2, obrátkou ke třem bodům došel i Hoffenheim, který vyhrál 4:3 nad Lipskem.
Sparta má za sebou polovinu zápasů v ligové fázi Champions League. Vstoupila do ní nad plán, naposledy ale prohrála zápas, který se zdá být klíčovým v letenském boji o postup. Teď musí překvapit, jestli chce hrát play off.