Nadělte si 2. díl fotbalových pohádek Zdeňka Folprechta

Skládat hudbu je jako vést fotbalový tým. Nechci beton a Zafeiris by hrál pořád, říká Muchow

02. srpen 2024
Sdílejte:
Škváru vyměnil za kavárnu Slavii. Fotbal mu ale ze života nezmizel. Když skládá hudbu, cítí se jako trenér. V obraně bubny a basa, kytara kouzlí na křídle a na hrotu zakončuje zpěv. Několikanásobný držitel Českého lva a velký slávista Jan P. Muchow nás pozval do svého studia nedaleko Edenu a povykládal o tom, co v jeho životě znamená fotbal.
Jan P. Muchow při debatě s Football Clubem.Foto: Daniel Hamerník

O vás se ví, že jste slávista. Dokonce spoluautor jedné hymny. Jak jste se ke Slavii dostal?

Můj děda byl paradoxně sparťan a můj brácha taky. Tátu teda fotbal vůbec nezajímal. Jenže já jsem hrál původně nejdřív hokej, a to za Slavii. Byl jsem z Jižňáku, spolužák hrál za Slavii, tak jsem tam přirozeně šel hrát. A pak, když jsem se později začal zajímat i víc o fotbal, tak to prostě byla hned Slavia. Dresy se mi líbily, hráli tam hráči jako Hotový, Veselý, Bobby Zlámal a chtěl jsem hrát taky fotbal za Slavii. Doma s bráchou to pak byla velká rivalita. Od dědy jsme měli vlaječku z nějakého výročního derby – na jedné straně byl znak Sparty a na druhé Slavie. Visela nám v pokojíku a vždycky jsme si ji otáčeli navzájem. Navíc mi přišlo, že inženýři (Slavia Praha IPS) jsou lepší než dělníci (Sparta ČKD Praha). Ke konci základky už to u mě propuklo v úplnou vášeň.

Jak se to projevovalo?

Chodili jsme tehdy na starý Eden na každý zápas do kotle. Ten tehdy ještě nebyl za bránou, ale proti hlavní tribuně. Celý týden jsme se na to připravovali. Tehdy nebyly obchody, kde byste si mohli něco k fandění koupit, pyro už vůbec ne. Takže jsem třeba stříhal doma papírky, abych z toho měl vlastně takové konfety, a ty jsem tam mohl třeba dvakrát za zápas vyhodit do vzduchu. Z násady na koště jsem měl tyč na vlajku, tu jsem měl podepsanou všemi tehdejšími hráči, ta se samozřejmě nesměla prát. Hrozně jsme tomu klubu fandili a řvali celý zápas, ale samozřejmě pro ostatní – ty starší v kotli – jsme byli jen takový potěr. Měli jsme místo dole u hřiště, zatímco oni byli výš. Byla tam jasná hierarchie. Postupně to ale opadlo tím, že jsem hrál víc aktivně, dostal jsem se nakonec i do Slavie, hrál pár let za žáky i za dorost.

Související články

Teď je na řadě MS 2026. Ukažte v kvízu, co o příštím šampionátu víte

Liga národů pro Česko skončila výhrou ve skupině. Teď reprezentaci čeká cesta ze snem. Příští rok odehraje kvalifikaci na mistrovství světa 2026. Kvíz vás prověří, co o příštím mundialu víte.

Kvíz

Rohony, Manene a Mišík! Sparta bude slavit s generací Z

Mládí vpřed. A vědomé jsou si toho i fotbalové kluby, které na fanoušky z generace Z stále častěji cílí v nejrůznějších marketingových kampaních. Ukázkovým příkladem propojení popkultury a fotbalového klubu je narozeninová party Sparta on Fire s hudebními esy Rohonym, Mišíkem a Manenem.

Zprávy

Dvojitá reprezentační porce. Kdy a kde naladíte zápasy českých národních týmů

Důležité zápasy v úterý hrají lvíčata i dospělá reprezentace. Jedenadvacítku čeká domácí odveta baráže o Euro s Belgií, áčko pak závěr skupinové fáze Ligy národů. Obě utkání vysílá ČT Sport.

Televize
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.