Letenská pláň by pro náš stadion byla ideální, ale nemáme politickou podporu, říká šéf Sparty Křivda

22. prosinec 2024
Sdílejte:
Jak by mohl vypadat nový stadion Sparty? Opravdu není možné zůstat na Letné? Co bude klíčové pro úspěšné stěhování na Strahov? A kde po Evropě se inspirovat? Na akci Fotbalové chrámy a město diskutovali CEO Sparty Tomáš Křivda, ředitel IPR Ondřej Boháč a architekt Adam Gebrian.
Ondřej Boháč (vlevo) a Tomáš Křivda na akci Football Club: Fotbalové chrámy a městoFoto: Daniel Hamerník

Od roku 2032 chce hrát pražská Sparta na nově postaveném stadionu na Strahově. Co obnáší stěhování z Letné na nové místo v Praze? Proč nešlo zůstat v současné lokalitě? Jak by mohl stadion vypadat a jak velký bude? Zvládne se vybudovat dostatečná infrastruktura a jakou roli v tom bude hrát hlavní město? Ve kterých městech a u jakých stadionů se inspirovat? Jak stěhování přijmou fanoušci a jak obyvatelé Letné a Strahova?

S moderátory Martinem Minhou a Janem Pěruškou diskutují generální ředitel AC Sparta Praha Tomáš Křivda, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč a architekt a popularizátor architektury Adam Gebrian.

Hned v úvodu šéf Sparty Tomáš Křivda přiznává, že nejlepší varianta ze všech by bylo stěhování Sparty jen přes ulici na Letenskou pláň. Tento krok ale podle něj není akceptovatelný od politických zástupců Prahy, takže Sparta zvolila „druhou nejlepší“ variantu – přesun na Strahov, kde chce místo stávajícího stadionu Evžena Rošického vybudovat moderní arénu s kapacitou minimálně 35 tisíc míst.

Ondřej Boháč z IPR ale připomíná, že Česko má jeden z nejkomplikovanějších povolovacích a plánovacích procesů na světě. „V tomto směru jsme bohužel skanzen uprostřed Evropy. U nás je problém povolit dům, natož stadion,“ říká Boháč. A Tomáš Křivda potvrzuje, že klub se zdlouhavými procesem a papírováním počítá. „Jen pro představu – výstavba stadionu bude trvat přibližně dva až dva a půl roku, získat veškerá povolení přitom trvá mnohem déle,“ dodává CEO Sparty.

Architekt Adam Gebrian patří mezi ty, kteří by stadion Sparty radši viděli dál na Letné. Stěhování na Strahově má podle něj řadu háčků. Ten největší je ošklivý obří spartakiádní stadion, který bude přímo v sousedství nového stadiony Sparty. Zároveň bude potřeba úprava celé infrastruktury Strahova, což nebude vůbec jednoduché.

„Mezi západem a východem se dá celkem dobře rozlišit. Východ je charakteristický tím, že se i fantastická stavba hodí doprostřed bordelu. Zatímco v západních zemích, ke kterým v mnohém vzhlížíme, o celém kontextu mnohem víc přemýšlejí, snaží se upravit okolí a stavbu navázat tak, aby byla součástí města. Na projektu nového stadionu na Strahově bude dobře vidět, kam se snažíme patřit,“ uzavírá Gebrian.

Poslechněte si celou diskuzi

Související články

Baník, Plzeň nebo Sparta. Ptáme se vás: kdo bude nakonec druhý?

Sparta prohrála s Plzní a klesla za ni na čtvrté místo v tabulce. V těsném boji o vicemistra je teď na koni Baník. Koho favorizujete? Dejte nám vědět v anketě.

Anketa

Video: Gól přímo z výkopu. Irce stačil k parádní trefě jeden dotyk

Po téhle brance teď budou brankáři při rozehrávce z půlky pozornější…

Video

Fotbal v televizi: V úterý laďte Arsenal, Real nebo třeba Schicka

Anglická liga, pohárová semifinále v dalších top evropských zemích a spousta dalšího fotbalu. Projděte si kompletní televizní program na úterý.

Televize
Popup se zavře za 8s