Největší, nejlepší, nejnadějnější, nejkrásnější, nejtalentovanější, nejhorší nebo nejstrašlivější. Všechno, co se v Rumunsku děje, je označováno cel mai mare – nej. Po chvíli má člověk pocit, že ani semafor na křižovatce není zcela obyčejné světlo. Podobně je to i u fotbalu. Ovšem paradoxně letos je nálada kolem rumunského národního týmu hodně realistická.
„Určitě nemáme nejlepší hráče,“ říká Ionut Badea, který byl v roce 2016 jako asistent trenéra u poslední účasti Rumunů na evropském šampionátu. V konkurenci Ukrajinců, Slováků a Belgičanů se budou ve skupině E snažit prosadit jinak.
„Máme talentované hráče, ale největší devíza je týmovost. Nepodceňoval bych ani sebevědomí, které tým získal po překvapivém prvenství v kvalifikační skupině. Celkově bych ale řekl, že nálada mezi fotbalovými odborníky je v módu doufání, o přehnaných očekáváních není řeč.“ V kvalifikaci za sebou Rumuni nechali Švýcarsko, Izrael, Bělorusko, Kosovo a Andorru.
V Rumunsku dlouhodobě národní tým trpí porovnáváním se zlatou generací kolem Gheorga Hagiho, která v 90. letech na třech mistrovstvích světa došla do vyřazovací části a v USA v roce 1994 dokonce až mezi nejlepší osmičku. Letos by ale v tomto ohledu mohl být klid.
Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.
„Tlak v národním týmu je vždycky. Nemůže tomu být jinak, vždyť je to výběr těch nejlepších,“ říká Badea, který pro současný reprezentační tým připravuje analýzy soupeřů a zároveň pracuje jako expert v televizi. „Myslím si, že hráči, kteří vyrůstali mimo Rumunsko, jako třeba Radu Dragusin, nebo působí dlouho venku, jako Dennis Man, ale zdejším mediálním tlakem nejsou příliš ovlivněni.“
Také je možné, že už Rumuni definitivně z velkých očekávání vystřízlivěli před minulým Eurem, které se kvůli covidu hrálo v roce 2021. Rumuni šli do kvalifikace natěšení, že si vystoupení Tricolorii užijí v bukurešťské National Aréně, která byla jedním z mnoha hostujících míst minulého Eura. Jejich miláčci se ale tehdy na šampionát vůbec neprobojovali.
Fanoušci a média pak pozornost přesunuli na mladíky z „jedenadvacítky“. Jména jako Valentin Mihaila, Dennis Man, Florinel Coman nebo Ianis Hagi zvedla rumunské fotbalové sebevědomí na EURO U21 v roce 2019. Smolné vyřazení v semifinále s Němci dalo spolu s pěknou hrou naději fandům, že by v budoucnu mohli zažít u národního týmu dobrý turnaj.
Po reprezentační pauze se o víkendu vrací liga. Za sebou má 14 odehraných kol a spoustu dalších důležitých čísel. Vyznáte se v nich? To odhalí náš kvíz vycházející z aktuálních statistik, který se vás občas snaží zmást, tak se nenechte...
Liga národů pro Česko skončila výhrou ve skupině. Teď reprezentaci čeká cesta ze snem. Příští rok odehraje kvalifikaci na mistrovství světa 2026. Kvíz vás prověří, co o příštím mundialu víte.
Mládí vpřed. A vědomé jsou si toho i fotbalové kluby, které na fanoušky z generace Z stále častěji cílí v nejrůznějších marketingových kampaních. Ukázkovým příkladem propojení popkultury a fotbalového klubu je narozeninová party Sparta on Fire s hudebními esy Rohonym, Mišíkem a Manenem.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!