Odemkněte všechny články Football Clubu a podpořte kvalitní žurnalistiku

Šampioni v županech. Jak Magdeburk dobyl Evropu straně navzdory

11. září 2024
Sdílejte:
Před padesáti roky 1. FC Magdeburk ve finále PVP zdolal AC Milán a stal se jediným východoněmeckým klubem, jenž uspěl v pohárové Evropě. Za odměnu hráči nemuseli čekat deset let na žigulíka.
Největší okamžik klubového fotbalu NDR: finálové vítězství Magdeburku v PVP nad AC MilánFoto: 1. FC Magdeburk

De Kuip byl v roce 1974 jeden z největších stadionů v Evropě. Měl kapacitu 69 tisíc míst, ale když se tam 8. května hrálo finále Poháru vítězů pohárů mezi AC Milán a 1. FC Magdeburk, podařilo se ho zaplnit ani ne ze sedmi procent.

Oficiální údaj: 4641 diváků.

Nikdy se o evropské fotbalové trofeje nebojovalo před tak mizivou návštěvou. Kameramani v Rotterdamu měli co dělat, aby diváci u televizních obrazovek nezískali dojem, že se zápas hraje před prázdnými tribunami.

Tím méně podstatným důvodem byla skutečnost, že AC Milán prožíval jednu z horších sezon. V Serii A skončil až sedmý, proto italští fanoušci moc neměli náladu trmácet se na drahý výlet do Nizozemska.

Především a hlavně ale povolení vycestovat z NDR dostaly pouze tři stovky lidí. Ne fanoušků, spíš prověřených soudruhů. Někteří ani nevěděli, o jaký pohár se hraje, a sotva by dokázali jmenovat aspoň jednoho fotbalistu.

Dokonce i na zápas úvodního kola, kdy se na stejném stadionu utkala NAC Breda právě s Magdeburkem, se prodalo víc lístků.

Mimochodem, bylo to důležité utkání nejen kvůli výsledku, ale i náladě pro zbytek sezony. Když totiž východoněmečtí hráči v září 1973 poprvé vstoupili na De Kuip, trenér Heinz Krügel jim nakázal: „Dobře si všechno prohlédněte. Na finále se sem vrátíme.“

Někteří si možná stranou ťukali na čelo, ale koučova odvážná předpověď se naplnila. Magdeburk jako první klub z NDR postoupil do finále evropského poháru a po výhře 2:0 nad Milánem slavil titul.

V následujících patnácti letech, než padla Berlínská zeď, ho nikdo z komunistické části Německa nedokázal napodobit.

Svým způsobem byl jeho úspěch paradoxem.

Doma protežovaná armádní i policejní mužstva na mezinárodní scéně opakovaně selhávala, a jediný triumf pro NDR nakonec vybojoval regionální klub, za nějž nastupovali výhradně hráči z Magdeburku a blízkého okolí, formálně zaměstnaní v podniku s krkolomným názvem Schwermaschinenbau-Kombinat Ernst Thälmann.

Související články

Boleslav v pohárech? Teplice na sestup? A proč dávají útočníci v lize málo gólů?

Jak bude vypadat nová éra v Mladé Boleslavi? Dokáže Andreas Brännström potvrdit dobrou pověst severských trenérů? Podaří se Teplicím uniknout ze záchranářských vod? Má jim Zdenko Frťala stále co dát? A proč útočníkům v české lize, až na světlé výjimky, vlhne střelecký prach? Analytici Vojtěch Mrklas a Tomáš Daníček rozebírají v pokračování našeho podcastu aktuální ligové dění.

Podcast

Počítáme koeficient: Dva české týmy v Lize mistrů. Utopie, nebo reálná šance?

Ta možnost tady je. Co všechno by se muselo sejít, aby si Česko na základě výsledků v téhle sezoně sáhlo na dvě jistá místa v Lize mistrů?

Koeficienty

Video: Bizarní závar a rána pod klacek. Bláznivé góly v nastavení Championship

Tak tohle jste ještě neviděli! Diváci zápasu Sheffield Wednesday vs. Queens Park Rangers zažili neuvěřitelné nastavení, ve kterém padly dva neopakovatelné góly. Prohlédněte si, jak může fotbal bavit.

Zábava
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.