Jeden rok. Dvanáct zápasů v pěti spolkových zemích. Od Bundesligy po šestou nejvyšší soutěž. Moje sonda do nitra německého fotbalu jistě nebyla reprezentativní, ale přinesla mi spoustu zážitků a utvrdila mě v pocitu, že tenhle jedinečný svět stojí za pozornost. Přesvědčte se taky.
Nehledě na řeči o krizi se Bayern za poslední týden výrazně přiblížil k opěvovanému lídrovi. Práci mu usnadnil samotný Leverkusen, kterému ani společné snažení Patrika Schicka s Adamem Hložkem nestačilo ke gólové radosti. Aktuální vydání seriálu Die Liga připomene i velkou ztrátu Herthy Berlín.
Z evropských top lig je nejblíž, tradičně v ní působí hodně českých fotbalistů a pyšní se atmosférou, jakou jen tak někde nenajdete. To je Bundesliga. Pokud vás, zvláště před blížícím se Euro v Německu, láká návštěva této soutěže, máme pro vás manuál, kolik stojí lístky, jak je sehnat a na co si dát pozor.
Berlínu zbyl v Bundeslize po sestupu Herthy už jen jeden klub – Union. Ten si paradoxně v příští sezoně zahraje Ligu mistrů na stadionu svého městského rivala. Když se ale mluví o berlínských fotbalových chrámech, neměl by se vám vybavit pouze Olympijský stadion. Vydejte se s námi na průzkum.
Muž z Rostocku byl po násilné smrti fanouška Herthy na jaře roku 2022 odsouzen ke třem a půl roku vězení.
Obraz Berlína jako multikulturního města se utváří přes 300 let. Od počátku 20. století se na tom podílí i fotbal. Odmítání násilí a komercionalizace ze strany fanoušků se v 80. letech v západním Berlíně promítlo do vzniku klubů, které si vetkly společenskou integraci migrantů jako hlavní cíl. A německý fotbal na tom vydělal!
Po druhé světové válce se z Berlína stává rozdělené město. Důsledky to má i fotbalové. Do města, kde neustále hrozí začátek třetí světové války, fotbalisté moc nechtějí. Na startu Bundesligy je to problém.
Na jeho stadionu se stojí a stejně tak fanoušci vždy stáli za ním. V době komunismu, kdy měli na stadionu rušičky proti nežádoucím chorálům, i v době svobody, kdy byl blízko krach.