Británie jako jedna z mála zemí využívá článek 48 ze stanov UEFA. Ten povoluje členským státům, aby si vybraly během víkendu dvě a půl hodiny dlouhý úsek, kdy je zakázáno vysílat fotbalové zápasy živě.
V Británii není povolené vysílat fotbal v sobotu odpoledne už od 60. let. Předsedové klubů se tehdy báli, že fanoušci budou raději koukat na fotbal v pohodlí domova. Tehdejší předseda Burnley, Bob Lord, například na několik let vykázal televizní kamery ze stadionu. Zpět se mohly vrátit až když přiměl ligovou asociaci, aby zakázala vysílání zápasů v sobotu od tří.
A pravidlo v Británii platí dodnes. Zákaz se nevztahuje jen na domácí zápasy, ale i na ty zahraniční. V sobotu mezi časy 14:45 a 17:15 se prostě živě nepodíváte na žádný fotbal. Třeba debut Garetha Balea v dresu Realu Madrid v roce 2013 tak fanoušci na ostrovech viděli až od 16. minuty – začínalo se v pět odpoledne britského času.
Výjimkou jsou ojedinělé situace, kdy se v Británii nehraje. Po smrti královny Alžběty II., kdy byl z úcty k panovnici na jeden víkend přerušený fotbalový provoz, mohly televize zápasy zahraničních lig vysílat i v sobotu odpoledne.
Liga národů pro Česko skončila výhrou ve skupině. Teď reprezentaci čeká cesta ze snem. Příští rok odehraje kvalifikaci na mistrovství světa 2026. Kvíz vás prověří, co o příštím mundialu víte.
Mládí vpřed. A vědomé jsou si toho i fotbalové kluby, které na fanoušky z generace Z stále častěji cílí v nejrůznějších marketingových kampaních. Ukázkovým příkladem propojení popkultury a fotbalového klubu je narozeninová party Sparta on Fire s hudebními esy Rohonym, Mišíkem a Manenem.
Důležité zápasy v úterý hrají lvíčata i dospělá reprezentace. Jedenadvacítku čeká domácí odveta baráže o Euro s Belgií, áčko pak závěr skupinové fáze Ligy národů. Obě utkání vysílá ČT Sport.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!