Ani se sestupem Schalke nepřišla Borussia Dortmund o nějaký ten lokální střet. A sousední Bochum tentokrát připravila BVB o dva body (1:1). Domácí tým, který mnohé překvapuje svým už třetí rok trvajícím působením v nejvyšší soutěži, byl nebezpečnější ze hry a udělal hráčem zápasu Gregora Kobela, brankáře Dortmundu. S nejistým rozjezdem do sezony je stále trefnější ukazovat na lavičku BVB jako na další místo, které je třeba posílit.
Na rozdíl od svých žlutočerných pronásledovatelů německý šampion žádné překvapení nepovolil, i když výkon Bayernu proti Augsburgu měl také k dokonalosti daleko. Bavorské derby rozhodl především rozdíl v talentu, jež mají oba trenéři k dispozici. Na své poměry nečekaně opatrnější Augsburg podal sympatický výkon. Nemohl se ale měřit s rodící se spoluprací Alphonsa Daviese s Harry Kanem, tato gólová linka zafungovala už proti Brémám a pro velký úspěch si oba přichystali repete pro domácí publikum. A že bylo třeba - bez zraněného Jamala Musialy se mnichovští v předfinální fázi trápili. Možná za týden Thomas Tuchel přehodnotí své rozhodnutí nechat při Bambiho absenci Thomase Müllera pouze na lavičce.
Dvě pozitiva si ale fanoušci německého giganta mohou z utkání přeci jen odnést. Namísto stávkujícího Benjamina Pavarda byl na pravém beku ke konci utkání vyzkoušen Konrad Laimer. A obstál, což ocení zajisté i Pavard, který už má zabalené kufry na cestu do Milána. Druhá dobrá zpráva pro mnichovské: Bayern zase má spolehlivého exekutora pokutových kopů. Po letech, kdy Robert Lewandowski (v lize proměnil 35 ze 38 pokusů) k penaltám nikoho nepustil, mnichovští tento deficit lehce cítili v minulé sezoně, kdy v lize zahodil penaltu nejdřív Sadio Mané a následně Eric Choupo-Moting.
V našem víkendovém výčtu nesmí chybět Union Berlin. Výhra 4:1 na hřišti nováčka z Darmstadtu by nebyla ničím výjimečná, kdyby ji ale nedosáhl s deseti hráči na hřišti. Už ve 21. minutě viděl druhou žlutou kartu Brenden Aaronson. O dvě minuty později navíc srovnal Darmstadt na 1:1. Pak se ale do díla pustili Robin Gosens a Josip Juranović. První jmenovaný dvěma góly, druhý dvěma asistencemi nasměrovali Union k dalšímu zisku tří bodů. Nevadilo jim přitom ani, že míč na svých kopačkách měli jen čtvrtinu času.
A na závěr ve shrnutí nesmí chybět Tomáš Kalas. Ano, Tomáš Kalas a německý fotbal. Toto spojení zajišťuje jeho přestup do druholigového Schalke 04, kde český stoper podepsal smlouvu jako volný hráč do konce sezony 2024/25. V kabině dostal skříňku s českou vlaječkou, kterou před nedávnem vyklidil Alex Král, a bude cílit na napravení své reputace u našeho západního soupeře. Kalas totiž už v Německu působil. V roce 2014 tam zamířil na hostování z Chelsea. Za 1. FC Köln ale nevyběhl do jediného utkání a po půlce sezony byl poslán zpět do Anglie. S odchodem Yoshidy do LA Galaxy má Schalke vedle převážně mladých opor ve středu obrany místo pro zkušeného stopera. Pro Kalase by to mělo být jako ušité.
Heidenheim je klub s málem pohádkovým příběhem, který ocení nejeden fotbalový romantik. Samotná skutečnost, že na patnáctitisícový stadion kdesi mezi Mnichovem a Stuttgartem zamíří ty největší bundesligové celky by klidně stačila. Výběr z Voith-Areny má ale v záloze víc než jen povídku o postupném stoupání pomyslnou fotbalovou pyramidou.
Každý správný příběh se ale ke své zápletce musí propracovat, a tak i my začneme v roce 2007. To se fotbalový klub 1. FC Heidenheim 1846 oddělil od širší sportovní asociace Heidenheimer Sportbund. Toho času kopal nově osamostatněný klub čtvrtou divizi.
Hned další sezonu se posunuli o stupínek výš. A ani ve třetí lize se neplánovali ohřát dlouho. Namísto souboje o setrvání se velmi rychle zařadili k předním celkům a po dvou velmi těsných zklamáních si v sezoně 2013/14 zajistili postup i trofej třetiligového šampiona.
Die Liga je autorské pravidelné bundesligové shrnutí od Daniela Kroba. Kromě ohlédnutí za posledním ligovým víkendem v něm najdete i glosu aktuálního dění nebo zajímavé doplňkové příběhy. S tímhle newsletterem jste jednoduše uvnitř bundesligového dění.
2. Bundesliga se rovněž nevytasila s ničím, co by Heidenheim usadilo. Na prvoligový status si pomýšleli už v sezoně 2019/20. To jim ale ještě stál v baráži v cestě Jíří Pavlenka s Theodorem Gebre-Selassiem, ačkoliv rozdíl činily jen venkovní góly.
A tak si padesátitisícové městečko Heidenheim an der Brenz počkalo na Bundesligu až do sezony 2023/24. Fanoušci mu to ale jistě prominou, jelikož odložený postup přišel s omluvou v podobě trofeje pro druholigové šampiony.
A to nejlepší na celém příběhu? Píše ho jediný kouč, navíc rodák z Heidenheimu. Frank Schmidt oslaví v září 16 let na lavičce klubu ze svého domovského města, kde mimochodem ukončil i svou hráčskou kariéru.
Ze hřiště šel rovnou na lavičku a tento jeho přesun šel ruku v ruce z pomyslným rebrandingem klubu. Kopačky pověsil na hřebík ještě jako záložník Heidenheimer Sportbund, druhý den usedl na lavičku jako asistent kouče 1. FC Heidenheim a za dalšího čtvrt roku už byla jeho i role hlavního trenéra.
V této funkci se postaral o vzestup svého domovského celku, který po 16 letech kulminoval postupem do nejvyšší soutěže. Zápasy s Bayernem, Dortmundem nebo podobně pohádkovým Unionem Berlin tak budou odměnou hlavně jemu. A se smlouvou do roku 2027 možná ještě nesepsal poslední kapitolu.
Od května 2021 čeká Bayern Mnichov na výhru nad soupeři z Mönchengladbachu. Kolikrát ještě musí se svými někdejšími úhlavními rivaly tratit body, aby se tento střet začal znovu označovat za der Klassiker? Ano, zase. Ony totiž tyto dva kluby nepustily mezi lety 1969 a 1977 na čelo Bundesligy nikoho jiného a podělily se o devět titulů jen mezi sebou (5 Gladbach, 4 Bayern). To se potom nabízelo, že označení Klassiker připadne zrovna tomuto střetu.
Protože ale prvenství ze sezony 1976/77 bylo v podání die Fohlen jejich poslední, nahradila je pod tímto titulem Borussia jiná, ta z Dortmundu. Na rozdíl od BVB ale dokáže tým aktuálně vedený koučem Seoanem 33násobného německého šampiona potrápit. A nikdy nezáleželo, jak si zrovna Gladbach vedl mimo toto utkání. Natáhnout šňůru neporazitelnosti na šest soutěžních zápasů bude chtít Tomáš Čvančara v sobotu (18:30).
O podobný zápis se v neděli (17:30) pokusí Union Berlin. Ten sice nestačil na Lipsko v poháru předminulou sezonu, v ligové soutěži ale rovněž drží pětizápasovou sérii bez porážky. Pro rudé býky půjde o velký test, jestli dokáží zahrát i proti zatažené, kompaktní obraně, nebo si v Berlíně vylámou zuby. Unionu hrát bez balonu zjevně nevadí…
Liga národů pro Česko skončila výhrou ve skupině. Teď reprezentaci čeká cesta ze snem. Příští rok odehraje kvalifikaci na mistrovství světa 2026. Kvíz vás prověří, co o příštím mundialu víte.
Mládí vpřed. A vědomé jsou si toho i fotbalové kluby, které na fanoušky z generace Z stále častěji cílí v nejrůznějších marketingových kampaních. Ukázkovým příkladem propojení popkultury a fotbalového klubu je narozeninová party Sparta on Fire s hudebními esy Rohonym, Mišíkem a Manenem.
Důležité zápasy v úterý hrají lvíčata i dospělá reprezentace. Jedenadvacítku čeká domácí odveta baráže o Euro s Belgií, áčko pak závěr skupinové fáze Ligy národů. Obě utkání vysílá ČT Sport.