Fotbalové kluby v Bournemouthu a Southamptonu mají více než 120 let dlouhou tradici a po většinu této doby byly spřátelené. Nebyly totiž přímými konkurenty a v ligových soutěžích se dlouho nepotkávaly. K prvnímu soutěžnímu zápasu mezi nimi došlo až v roce 1953.
Oba celky se od té doby utkaly celkem dvaatřicetkrát - v 15 případech zvítězil Southampton, v osmi se radovali fotbalisté Bournemouthu a devětkrát skončil zápas remízou. Velká část z těchto klání se odehrála v rámci třetí ligy. Za poslední roky se ale mnohé změnilo.
Dnes večer dojde od roku 2015 k už jedenáctému utkání mezi týmy AFC Bournemouth a Southampton FC v Premier League. A s tím roste i rivalita. I v nejvyšším anglickém patře je bilance příznivější pro Southampton (4 výhry, 4 remízy, 2 prohry).
Bournemouth po dvouleté odmlce, kterou strávil v Championship, začal svou teprve šestou sezonu v nejvyšším patře anglického fotbalu. I přes špatný začátek a odvolání manažera Scotta Parkera už po čtvrtém kole je AFC Bournemouth s bilancí tří výher, čtyř remíz a tří porážek se 13 body aktuálně na pohodlném 10. místě tabulky.
V Southamptonu to letos vypadá na boj o záchranu, který fotbalová veřejnost mužstvu rakouského manažera Ralpha Hasenhüttla předpovídá už několik posledních ročníků. Southampton dokázal o víkendu po čtyřech porážkách v řadě konečně bodovat. Vedení v domácím zápase s West Hamem však ztratil a připsal si pouze bod. Celkem jich má osm a figuruje na sestupové 18. příčce.
Nováčci z Bournemouthu tak do zápasu proti Southamptonu vstupují jako mírní favorité. Ale znáte to: derby nemá favorita.
Když v roce 2015 mladý, talentovaný manažer Eddie Howe postoupil s Bournemouthem do Premier League, hned v prvních rozhovorech na otázku, na které zápasy se nejvíc těší, vyzdvihoval kromě soubojů s kluby „velké šestky“ právě zápas proti jihoanglickému sousedovi ze Southamptonu. Ten byl navíc tehdy obzvlášť při síle. V sezoně 2014/2015 obsadil velmi solidní sedmou příčku.
Nováčkovi z Bournemouthu, který ještě o dvě sezony nazpět (2012/2013) hrál třetí ligu (League One), se příliš šancí na udržení v elitní společnosti nedávalo. Ale hned ve druhém vzájemném zápase v rámci Premier League dokázali fotbalisté Bournemouthu svému regionálnímu soupeři oplatit porážku 0:2 z prvního vzájemného zápasu v Southamptonu a jarní domácí zápas vyhráli stejným poměrem. I tato výhra pomohla k záchraně a její váhu umocňuje fakt, že se Southampton oproti předchozímu ročníku ještě zlepšil a skončil na skvělém 6. místě (nechal za sebou například Liverpool).
Autor textu nedávno vydal knihu Víc než jen zápas o nejvýznamnějších derby anglického fotbalu. New Forest Derby se do knihy už nevešlo, ale na webu to bonusovému textu sluší. Pokud vás nálož informací v něm zaujala, pak vězte, že kniha je jimi narvaná k prasknutí.
Podceňovaný Bournemouth si svými výkony v premiérové sezoně získal respekt celé Anglie a vážně svého „menšího brášku“ musel začít brát i Southampton. O zápasech Bournemouthu se Southamptonem se začalo mluvit i psát jako o derby. A každé derby dostává nějaké přízvisko.
Často zaznívalo, že jde o South Coast Derby (Derby jižního pobřeží). Jenže toto označení patří rivalitě mezi Southamptonem a Portsmouthem, klubem z dalšího přístavního města vzdáleného jen 25 kilometrů východně od Southamptonu.
Právě tyto dva kluby jsou na jižním pobřeží z hlediska historických úspěchů nejúspěšnější. Southampton v roce 1976 díky vítězství nad Manchesterem United získal FA Cup a letošní sezona je pro klub už 46. v nejvyšším patře anglického fotbalu. Portsmouth F.C. nejstarší klubovou trofej světa vyhrál dokonce dvakrát (1939, 2008) a v první anglické lize strávil 32 sezon. Dvakrát ji dokonce vyhrál (1949, 1950). Historicky největší fotbalová rivalita anglického jižního pobřeží – South Coast Derby – se tak přirozeně vyvinula mezi těmito dvěma kluby.
Jenže Pompey, jak zní přezdívka klubu, kterou sdílí se základnou britského námořnictva, která v Portsmouthu sídlí, pozice ve výsostných vodách anglického fotbalu vyklidil. V Premier League se Portsmouth FC objevil naposledy v sezoně 2009/2010 a od té doby se potopil dokonce až do čtvrté ligy (League Two). V současnosti fotbalisté Pompey šestou sezonou nastupují ve třetí nejvyšší soutěži (League One). Na mělčině tak uvízlo i South Coast Derby.
V posledních letech je tak hlavní bitvou o jižní pobřeží duel mezi Southamptonem a Bournemouthem. Namísto dalšího South Coast Derby se však pro jejich vzájemné derby začalo objevovat jiné označení. Označení vycházející z toho, co obě města spojuje, ale zároveň rozděluje: New Forest. Jde o oblast, která se rozkládá přesně mezi oběma městy, navíc se jedná o velmi známý, v rámci celé Anglie oblíbený a opravdu krásný národní park.
Fotbalový klub v Southamptonu byl založen v roce 1885 členy Asociace mladých mužů při kostele svaté Marie. Stejně tak zněl i první název týmu – St Mary’s Young Men’s Association FC. Klub se v roce 1894 připojil k Southern League, lize pro celky z jižní části Anglie. Na počátku anglické fotbalové historie hrály prim kluby z oblasti Midlands, severozápadu a severu země. Prvním jižním klubem v celonárodní Football League se stal londýnský Arsenal v roce 1893, a dlouho zůstával jediným.
Southamptonu se v Jižní lize dařilo. Poprvé ji vyhrál v sezoně 1896/1897. Poté se zprofesionalizoval a přejmenoval se na současný Southampton FC. Southern League opanovali Saints (Svatí), jak se pro církevní původ klubu přezdívá, i v dalších dvou sezonách. Slavili tak titul třikrát za sebou a poté i v letech 1901, 1903 a 1904. Southampton dokázal v této době obstát i v konkurenci nejlepších anglických klubů – dosahoval úspěchů ve slavném FA Cupu. V letech 1900 a 1902 se Saints dostali až do finále. V obou případech však padli.
Z této doby pochází i výrazná jihoanglická stopa ve španělském fotbalu. V roce 1909 si zástupce baskického klubu Athletic Bilbao ze Southamptonu odvezl 50 charakteristických červenobíle pruhovaných dresů Svatých. Athletic Bilbao byl založen na konci 19. století anglickými dělníky a studenty, kteří do Španělska odcházeli za prací a studiem. A následně, když naopak mladí Baskové odcházeli do Madridu, tam v roce 1903 založili svému domovskému Athleticu bratrský klub – Atlético Madrid. Oněch 50 dresů Southamptonu bylo rozděleno mezi Atlety z Bilbaa i Madridu, kteří tak chtěli následovat úspěšný anglický klub.
I Southampton červenobílé pruhované dresy převzal odjinud. Tuto barevnou kombinaci u Saints prosadili hráči, kteří přišli do přístavního města za dělnickou prací z města Stoke-on-Trent. Stoke City FC, dnes účastník Championship, je druhým nejstarším klubem světa, založeným už v roce 1863. Jde o jednoho z 12 zakládajících členů anglické Football League v roce 1888.
Severolondýnské derby patří k nejtradičnějším a největším střetům místních rivalů na světě. Do jeho počátků vás přenese úryvek z chystané knihy Víc než jen zápas.
Letopočet založení fotbalového klubu z Bournemouthu není přesně znám, ale klade se do roku 1899, kdy údajně vznikl na popud několika členů z právě rozpadnuvšího mládežnického klubu při Boscombe St John’s Institute. Klub z předměstí Bournemouthu, nejprve známý jako Boscombe FC, má tedy podobný církevní původ jako Svatí ze sousedního Southamptonu. V roce 1910 se fotbalisté Boscombu díky místnímu mecenášovi J. E. Cooper-Deanovi mohli přesunout na nové hřiště, jehož zázemí jim umožnilo se mnohem lépe rozvíjet. Takzvaný Dean Court je domovem fotbalistů Bournemouthu dodnes.
V současnosti nese komerční jméno Vitality Stadium a jedná se o místo, které hraje významnou roli jak ve vznikající rivalitě v rámci New Forest Derby, tak i v přezdívce, která dnes už neodmyslitelně patří k místnímu celku – ta zní Cherries (Třešně). V okolí, kde byl Dean Court postaven, se původně údajně nacházelo mnoho třešňových sadů. Přezdívka ale mohla klidně vzniknout i z toho, že fotbalisté Boscombu hráli v dresech třešňově červené barvy. Můžete si vybrat, tradují se obě verze.
Southampton se po první světové válce připojil k nově vytvořené třetí divizi Football League. Do třetí ligy se v roce 1923 dostali i Cherries, kteří pozměnili název klubu na Bournemouth & Boscombe Athletic Football Club. Saints ale mezitím postoupili do druhé ligy. Oba kluby se tak na fotbalovém trávníku zatím míjely.
Southampton se etabloval jako druholigový klub. V Second Division působil nepřetržitě až do roku 1953. Bournemouth byl oproti tomu jednoznačně třetiligovým celkem, a to dokonce nejvíc ze všech v Anglii, protože drží rekord v počtu po sobě jdoucích třetiligových sezon (1923–1970). Právě ve Third Division se Saints poprvé utkali s Cherries na ligové úrovni, protože v roce 1953 Southampton sestoupil. V sezoně 1953/1954 se oba celky střetly dokonce i v FA Cupu. Na obou frontách byl úspěšnější Bournemouth. Přesto byl i ve zbytku 20. století jednoznačně věhlasnějším klubem z této dvojice Southampton FC.
Do druhé ligy se Svatí vrátili v roce 1960. V roce 1967 vystoupali poprvé do nejvyšší soutěže. V roce 1976, byť znovu jako druholigový celek (což je o to vzácnější a zajímavější) Southampton díky zmiňovanému finálovému skalpu Manchesteru United vyhrál FA Cup. Tím pádem se pak podíval i do evropských pohárů – v sezoně 1976/1977 Saints došli do čtvrtfinále Poháru vítězů pohárů.
V té době se o zviditelnění pokoušel i Bournemouth. V roce 1971 klub přijal nový, kratší název AFC Bournemouth. Hlavním záměrem bylo dostat se v abecedních seznamech anglických klubů na první místo – před Aston Villu, Arsenal nebo i Aldershot. Ten rok se změnila i barevná kombinace dresů. Červenou doplnila černá a fotbalisté Bournemouthu, údajně inspirováni slavným AC Milán, začali nastupovat v červenočerných svisle pruhovaných dresech, ve kterých je vídáme dodnes.
Následovalo vytvoření nového znaku. Výsledkem byl v té době neotřelý obrázek vytvořený počítačovým programem, který znázorňoval hlavičkující legendu klubu z 50. a 60. let, Dickieho Dowsetta. Ten tvoří základ i v současném logu Cherries.
K dobrým výsledkům na hřišti to ale nevedlo. Naopak, Třešně v 80. letech povadly a sestoupily do čtvrté ligy. Až na konci 80. letech se Cherries poprvé podívali do druhé nejvyšší soutěže. Podařilo se jim to pod vedením Harryho Redknappa, pro kterého to byla první manažerská štace a který se později objevil i na střídačkách Portsmouthu i Southamptonu.
Svatí ze Southamptonu se v 80. letech konečně pevněji zabydleli v první lize, kde dokonce útočili na nejvyšší příčky. Největším úspěchem je druhé místo z ročníku 1983/1984, kdy Southampton na mistra, a v té době hegemona anglického fotbalu Liverpool FC, ztratil jen tři body. Saints v té době znovu několikrát reprezentovali Anglii v evropských pohárech, ale právě i kvůli Liverpoolu, respektive kvůli jeho fanouškům, nemohli Evropě svůj potenciál předvést naplno. Po incidentu při bruselském finále Poháru mistrů evropských zemí v roce 1985 mezi Liverpoolem a Juventusem měly zákaz účasti v evropských pohárech všechny anglické kluby (na 5 let, Liverpool na 6).
Letos na jaře skončila éra muže, který změnil anglický fotbal. Ruský oligarcha Roman Abramovič utrácel ve velkém, brzy ho následovali další zahraniční investoři. Jací však byli jejich předchůdci z éry, kdy šlo Premier League vyhrát i za peníze lokálních byznysmenů, kteří měli ke klubům osobní vztah?
Mezi největší hvězdy Saints patřil na začátku slavných osmdesátek Kevin Keegan. V jejich druhé polovině pak ikona klubu Mark Le Tissier, který byl Southamptonu věrný celou svou kariéru. Za Svaté mezi lety 1986 a 2002 odehrál 540 utkání, ve kterých vstřelil 209 branek. A góly v červenobílém dresu v té době střílel i Alan Shearer, nejlepší střelec historie Premier League.
Shearer v Southamptonu načal svůj účet prvoligových branek. Mezi lety 1988 a 1992 jich dal 23. V létě 1992 přestoupil do Blackburnu (tehdy za rekordní tři miliony liber). Až v jeho dresu a později (od roku 1996) především v barvách Newcastlu United nastřádal svých 260 přesných zásahů v Premier League (nejvyšší anglická fotbalová soutěž se pod touto značkou začala hrát právě od sezony 1992/1993). Alan Shearer tak za svou kariéru vstřelil celkem 283 prvoligových gólů.
Southampton FC byl součástí Premier League od jejího prvního ročníku, byť většinu 90. let Svatí strávili bojem o záchranu. AFC Bournemouth stále plnil pověst třetiligového mužstva. Až po přelomu milénia se začaly dít věci, a to na obou koncích malebného Národního parku New Forest.
To, že je Bournemouth pro Southampton „menším bráškou“, je při pohledu na fotbalovou historii obou klubů zřejmé a přiléhavost příměru dobře dokládá i poměrně harmonický vztah obou pobřežních měst. Bournemouth, ve kterém žije přes 180 tisíc lidí, je se svými krásnými písečnými plážemi a okolním Jurským pobřežím chráněným v rámci UNESCO vyhledávanou turistickou destinací a přímořským letoviskem oblíbeným v celé Anglii. Obyvatele Southamptonu nevyjímaje.
Lidé z přístavního a průmyslového centra jižní Anglie, které je asi o 100 tisíc obyvatel větší, si do Bournemouthu rádi dělají výlet přes zmiňovaný New Forest. I obyvatelé Bournemouthu si často nacházeli cestu opačným směrem. Nejčastěji šlo o fotbalové fanoušky, kteří, když ještě neměli ten nejkvalitnější fotbal přímo po ruce, byli zvyklí jezdit sledovat Premier League na půl hodiny cesty vzdálený, navíc krásný a moderní stadion St Mary’s v Southamptonu. Podporovat „ten druhý“ klub nebylo nic zvláštního. I příznivci Southamptonu často vyráželi podporovat „menšího brášku“. AFC Bournemouth byl totiž v určité době jakousi farmou většího Southamptonu FC.
Jakmile se v mládežnických výběrech Bournemouthu objevil zajímavější hráč, Southampton ho okamžitě přetáhl k sobě. To byl v roce 2000 případ i tehdy teprve dvanáctiletého Adama Lallany. A když bylo Bournemouthu ouvej, Southampton nabídl pomocnou ruku. V obzvlášť svízelné situaci se AFC ocitl v sezoně 2007/2008, kdy se dostal do obrovských finančních potíží a Southampton se snažil pomoci například hostováním hráčů. I tak to nakonec skončilo špatně. Klub marně hledal nového majitele, skončil v nucené správě a byl mu udělen desetibodový odpočet. Třešně začaly usychat a sestoupily do čtvrté ligy.
Vztah klubů byl v této době partnerský. Už dříve se týmy běžně utkávaly před sezonou v rámci přípravy. Southampton v roce 2005 sestoupil z Premier League a v sezoně 2007/2008, která byla tak kritická pro sousední Cherries, skončil v druhé nejvyšší soutěži dokonce až na 20. místě (z 24 účastníků). Přesto Svatí zápasy s Třešněmi dál sami iniciovali a veškeré vybrané peníze z nich darovali soupeři.
Zápasy na stadionu Dean Court v Bournemouthu se ale neobešly bez posměšků na adresu „menšího brášky“ ze strany příznivců Saints. Ti se od roku 2000 chlubí novým St Mary’s Stadium s kapacitou 32 384 diváků a utahovali si z maličkého a stařičkého stánku Cherries. Dean Court pojme 11 364 lidí. Je jednoznačně nejmenším stadionem, na kterém se hraje Premier League. Fanoušci Southamptonu při návštěvě na zápase v Bournemouthu zpívají, že mají kůlnu, která je větší - „I’ve got a shed, that’s bigger than this.“
Mezi lety 2006 a 2009 Southampton FC těžil z vynikající levačky Rudolfa Skácela. Ten za Saints, tehdy hrající v Championship, nastoupil celkem k 88 zápasům, ve kterých vstřelil 6 gólů. Ve stejné době tam hráli i Mario Lička (2006 až 2008, 32 zápasů, 1 gól) a Tomáš Pekhart (2008, 10 zápasů, 1 gól). Za Bournemouth v roce 2009 do jednoho zápasu naskočil brankář Marek Štěch. Za Portsmouth v Premier League nastupovali Patrik Berger (2003 až 2005, 60 zápasů, 8 gólů) a Milan Baroš (2008, 16 zápasů, 0 gólů).
Krize Cherries se v létě 2008 dál prohloubila. Ve vzduchu visel bankrot. Nakonec se vedení AFC podařilo splnit alespoň základní požadavky, které na ně Football League kladla. Třešně ale musely začít sezonu s odečtem 17 bodů. Blížil se ale obrat a zrod trenérské komety. Na konci roku 2008 se trenérského kormidla ujal donedávna ještě aktivní hráč Cherries, teprve 31letý Eddie Howe a dokázal nemožné. V League Two (čtvrtá liga) se Bournemouth i navzdory úvodnímu bodovému manku a všem dalším potížím zachránil.
V problémech se v té době nečekaně ocitl i Southampton. Na jaře 2009 musela být do nucené správy převedena mateřská společnost Svatých. Následoval odečet 10 bodů, který byl už jistě sestupujícímu týmu z Championship do třetí ligy převeden do příští sezony. Southampton FC neměl na výplaty svých zaměstnanců a žádal je, aby z loajality ke klubu několik měsíců pracovali zadarmo.
Kritická situace se v obou jihoanglických klubech vyřešila. AFC pod vedením Howea v příštím ročníku dokonce dokázal postoupit zpět do třetí ligy. Ročník 2010/2011 tak poprvé od roku 1960 svedl oba kluby zase dohromady. Svatí oba zápasy proti navrátilcům do League One vyhráli a postoupili do Championship. V následující sezoně (2011/2012) navíc Southampton okamžitě zvládl i další krok vzhůru a po sedmi letech se vrátil mezi elitu.
O Howea byl po úspěšném nováčkovském ročníku 2010/2011, kdy ve třetí lize skončil s Bournemouthem na 6. místě, obrovský zájem. Nakonec uprostřed sezony 2011/2012 zkusil štěstí v Championship na lavičce Burnley. Už v říjnu 2012 byl ale zpět na lavičce Bournemouthu a navázal na předchozí cestu vzhůru.
Bournemouth hned v ročníku 2012/2013 podruhé v klubové historii vybojoval postup do druhého patra anglického fotbalu a jen o dva roky později se vůbec poprvé podíval mezi absolutní elitu. Howe Třešně vyšlechtil nakonec tak dokonale, že v nejprestižnější fotbalové lize světa zakořenily na celých pět let. A dokonce ve dvou z těchto pěti ročníků (2017/2018 a 2018/2019) v konečné tabulce předčili i Southampton. Z „menšího brášky“ tak Svatým vyrostl plnohodnotný a obávaný regionální rival.
V sezoně 2019/2020 ale přišla neplodná sezona, na jejímž konci byl sestup do Championship. Pádem do druhé ligy skončilo i zázračné období Howea. Manažerem AFC Bournemouth byl dlouhých osm let v kuse a když zahrneme hráčskou kariéru a vynecháme krátké trenérské angažmá na lavičce Burnley, působil na Dean Court 16 let.
Úspěšná éra AFC s ním ale neskončila. Po dvou letech se Cherries do Premier League dokázali, i zásluhou nového manažera Scotta Parkera, vrátit.
Zdeňku Zemanovi je 75 let. Právě proto chce trávit čas s mladými a hlásí druhý návrat na lavičku Pescary. V rozhovoru pro Football Club srovnává etapy své kariéry, vyzdvihuje výhody systému 4-3-3 a vypráví o tom, co ho žene vpřed a proč se fotbalem nikdy nestresuje.
V poslední době se pak oba kluby do historie Premier League zapsaly nejhorším možným způsobem. Svatí v roce 2019 dopustili znesvěcení svého St Mary’s Stadium, když prohráli s Leicesterem rekordních 0:9. Stejnou rychtu dostali i v roce 2021 na Old Trafford. Bournemouth svého rivala dorovnal porážkou 0:9 na hřišti Liverpoolu FC ve 4. kole letošní sezony.
Po drtivé prohře na Anfieldu se do vedení AFC obul manažer Parker. Stěžoval si, že mu nebylo umožněno vybudovat kádr hodný kvalit Premier League a že bude nemožné tým v nejvyšší soutěži zachránit. Brzy na to byl odvolán. Od té doby Bournemouth zatím dočasně vede Gary O’Neil, pro kterého je to vůbec první štace na pozici hlavního trenéra v životě. Třešním se od té doby daří a pod O’Neillem zatím neprohráli. Připsali si čtyři remízy a dvě výhry a před New Forest Derby jsou v mnohem příjemnějším postavení než jejich soused.
Saints se propadli do pásma sestupu, mají jen tříbodový náskok na předposlední Leicester a poslední Nottingham a čím dál víc se spekuluje o stabilitě židle, na které od roku 2018 na St Mary’s sedí Ralph Hasenhüttl. Svatozář Saints ze Southamptonu v současnosti udržuje rozsvícenou snad už jen špílmachr James Ward-Prowse. Pokud by v zimě odešel za lepším, Svatí by asi už jen těžko unikli sestupu do Championship.
Zato Třešně nový zahradník Gary O’Neill polil živou vodou. Jak dlouho budou výkonnostně kvést a plodit body? A jak se vyvrbí situace na St Mary’s? O obojím hodně napoví večerní New Forest Derby, které bude hostit Vitality Stadium v Bournemouthu.
Klopp, Trpišovský, van der Vaart nebo Zeman. V čísle (3/2022) máme silnou sestavu. Byli jsme za nimi.
Po reprezentační pauze se o víkendu vrací liga. Za sebou má 14 odehraných kol a spoustu dalších důležitých čísel. Vyznáte se v nich? To odhalí náš kvíz vycházející z aktuálních statistik, který se vás občas snaží zmást, tak se nenechte...
Liga národů pro Česko skončila výhrou ve skupině. Teď reprezentaci čeká cesta ze snem. Příští rok odehraje kvalifikaci na mistrovství světa 2026. Kvíz vás prověří, co o příštím mundialu víte.
Mládí vpřed. A vědomé jsou si toho i fotbalové kluby, které na fanoušky z generace Z stále častěji cílí v nejrůznějších marketingových kampaních. Ukázkovým příkladem propojení popkultury a fotbalového klubu je narozeninová party Sparta on Fire s hudebními esy Rohonym, Mišíkem a Manenem.