Za posledních 39 ročníků včetně toho aktuálního zná skotská liga jen dva vítěze. Celtic a Rangers. A obrovský rozdíl mezi týmy z Glasgowa a zbytkem pole je vidět i v aktuální tabulce, kde má Celtic tři kola před koncem tříbodový náskok na druhé Rangers a pak je 18bodová propast třetích Hearts.
Víme to všichni, že jde dlouhodobě o ligu dvou týmů, ale téměř čtyři kompletní dekády dvojvládí jsou v respektovaných evropských ligách unikátní. Takže když na to teď na twitteru upozornil jeden z našich oblíbených uživatelů Bielsista, okamžitě jsme se toho chytli.
Jak je možné, že za tak dlouhou dobu nenašlo Skotsko svůj Leicester, který překvapil celý svět anglickým titulem v roce 2016, nebo vlastní verzi Baníku Ostrava, který českou ligu nečekaně vyhrál před dvaceti lety? Mimochodem Anglie za posledních 39 let poznala devět různých mistrů a Česko, respektive Československo, sedm (Sparta, Slavia, Plzeň, Liberec, Baník, Slovan Bratislava, Vítkovice).
Propast mezi top dvojkou a zbytkem skotské ligy od začátku devadesátých let rychle narůstal. Zatímco ještě v letech 1990 a 1994 skončil Aberdeen druhý za Rangers s těsným odstupem dvou a tří bodů (tehdy ještě v systému, který dával za výhru dva body, ale i ve tříbodovém by šlo stále o relativně těsné rozdíly čtyř a osmi bodů), od té doby se tomu celý peloton pronásledovatelů přiblížil už jen jednou: v roce 2018 skončil opět Aberdeen druhý devět bodů za Celtikem.
„Jsem rád, že v Česku se mezi S vždy někdo dostane a není to taková nuda,“ píše Bielsista a nezbývá než s ním souhlasit. „Posledním jiným mistrovským klubem byl v roce 1985 Aberdeen s tehdy 43letým Alexanderem Fergusonem na lavičce,“ dodává.
Ano, Sir Alex je posledním trenérem, který dokázal dvojvládí ve Skotsku narušit. S Aberdeenem titul v 80. letech vyhrál hned třikrát a tím prvním z roku 1980 dokázal po 15 letech přerušit dvojvládí Celtiku s Rangers. To ukazuje, že skotský fotbal měl vždy dva hlavní vládce a dokreslují to i celkové počty získaných titulů. Od roku 1891 získaly skotské kluby celkem 127 mistrovských titulů a 108 z toho mají týmy z Glasgowa – 55 Rangers a 53 Celtic.
K zásluhám Alexe Fergusona tedy vedle 13 anglických titulů a dvou vítězstvích v Lize mistrů s Manchesterem United už nikdy nezapomínejte počítat i jeho tituly s Aberdeenem. Tři během pěti let ve Skotsku kromě Rangers a Celtiku nikdo jiný kromě Fergusonova Aberdeenu nezískal. Navíc spolu vyhráli i čtyřikrát skotský pohár a v roce 1983 získali Pohár vítězů pohárů, tehdy druhou nejprestižnější evropskou trofej, když ve čtvrtfinále vyřadili Bayern a ve finále 2:1 v prodloužení Real Madrid. Ferguson je prostě král.
Po reprezentační pauze se o víkendu vrací liga. Za sebou má 14 odehraných kol a spoustu dalších důležitých čísel. Vyznáte se v nich? To odhalí náš kvíz vycházející z aktuálních statistik, který se vás občas snaží zmást, tak se nenechte...
Liga národů pro Česko skončila výhrou ve skupině. Teď reprezentaci čeká cesta ze snem. Příští rok odehraje kvalifikaci na mistrovství světa 2026. Kvíz vás prověří, co o příštím mundialu víte.
Mládí vpřed. A vědomé jsou si toho i fotbalové kluby, které na fanoušky z generace Z stále častěji cílí v nejrůznějších marketingových kampaních. Ukázkovým příkladem propojení popkultury a fotbalového klubu je narozeninová party Sparta on Fire s hudebními esy Rohonym, Mišíkem a Manenem.