Získejte mikinu Puma zdarma k ročnímu předplatnému webu

30. září 2024
Češi v předních evropských ligách nezažívají na začátku této sezony nejlepší časy. Každý gól se teď počítá a hned tři reprezentanti se o víkendu trefili. Pojďme se na trefy podívat ve videu i v kontextu jejich aktuální situace v klubu.
Tomáš Čvančara přijímá gratulace spoluhráčů k vítěznému gólu do sítě Unionu.Foto: Profimedia

Tomáš Čvančara

Tomáš Čvančara rozhodl v 5. kole německé ligy o výhře fotbalistů Mönchengladbachu nad Unionem Berlín 1:0. Gól dal v šesté nastavené minutě.

Čvančara až v 76. minutě nahradil zraněného spoluhráče Ngoumoua a stihl být hrdinou zápasu. V úplném závěru čtyřiadvacetiletý reprezentant hlavou usměrnil do sítě centr Hacka a dal první gól od loňského listopadu. Borussia díky němu vybojovala v Bundeslize první domácí vítězství od únorového úspěchu nad Bochumí.

„Výhra chutná skvěle, myslím, že jsme si ji zasloužili. Věřili jsme a fanoušci nás hnali kupředu až do konce. Bylo to nepopsatelné, když jsem s nimi a se svými spoluhráči mohl oslavit svůj gól, ale nejdůležitější jsou stejně tři body,“ řekl český útočník pro klubový web.

V nové sezoně hrál v jednom zápase za Borussii maximálně dvacet minut. Čvančara vstřelil branku poprvé od 10. listopadu loňského roku, kdy se prosadil proti Wolfsburgu. V mezidobí prodělal i nepříjemné zranění kotníku.

Čvančara zasáhl do všech pěti bundesligových zápasů v tomto ročníku, dohromady v nich nasbíral ale jen 74 minut. Přednost na hrotu Borussie před ním dostává Tim Kleindienst, který před sezonou do Gladbachu přestoupil z Heidenheimu. A start angažmá mu vychází solidně, když za pět kol stihl dvě branky a jednu asistenci.

Český útočník do Mönchengladbachu přišel před minulou sezonou ze Sparty. V prvním bundesligovém ročníku nastoupil do 21 zápasů, ve kterých dal čtyři branky a přidal dvě asistence.

Gladbach je aktuálně jedenáctý a má bilanci dvě výhry a tři prohry.

Adam Hložek

Adam Hložek poprvé od příchodu z Leverkusenu skóroval za Hoffenheim, jeho tým však v německé lize ztratil doma proti Brémám vedení 3:0 a prohrál 3:4.

Hoffenheim měl bleskový nástup do utkání. Po dvou Bülterových trefách zvýšil Hložek ve 12. minutě již na 3:0, když poslal míč do sítě pohotově z otočky. Krátce poté se nechal vyloučit domácí Nsoki, což byl pro Brémy povel k velkému obratu. Hosté ještě do přestávky vyrovnali. Brzy po ní završil hattrick Stage a oslabení domácí přišli o všechny body.

Za Hoffenheim nastoupil také český obránce Pavel Kadeřábek, jeho spoluhráč Robin Hranáč nebyl ani na lavičce. Mužstvo se trápí, s jedinou výhrou je v tabulce třetí od konce, což by znamenalo baráž o záchranu. Hoffenheimu nepomáhají ani fanouškovské protesty proti změnám ve vedení klubu. Brémy jsou desáté.

Tomáš Souček

Tomáš Souček zařídil fotbalistům West Hamu remízu 1:1 na hřišti Brentfodu a 29. gólem v anglické Premier League překonal bilanci Milana Baroše. Z Čechů se v anglické nejvyšší soutěži častěji prosadil jen Patrik Berger, jenž má na kontě o devět branek víc.

West Ham propadl v úplném úvodu a už po 37 sekundách poslal domácí do vedení Mbeumo. Brentford otevřel v první minutě skóre i v předchozích dvou zápasech a potřetí za sebou to dokázal jako první v historii Premier League. Na hřišti Manchesteru City (1:2) 14. září skóroval Wissa již po 22 sekundách a před týýdnem se Mbeumo trefil po 23 sekundách při další porážce na hřišti Tottenhamu (1:3).

Ani tentokrát to na vítězství nestačilo. Postaral se o to v 54. minutě Souček, který poprvé od 17. srpna v Premier League odehrál celé utkání. Jeho reprezentační kolega Vladimír Coufal naopak podruhé za sebou zůstal v lize mezi náhradníky.

„Jsem šťastný, že jsem získal trenérovu důvěru, a jsem šťastný i za to, že fanoušci pak zpívali mé jméno,“ řekl Souček po zápase pro klubový web.

West Ham s novým trenérem Julenem Lopeteguim nezažívá povedený start do nové sezony Premier league. Po šesti kolech je čtrnáctý s pěti body za jednu výhru a dvě remízy.

„Potřebujeme, aby ve velkých zápasech měli všichni hráči jeho přístup,“ ocenil Součkův výkon na Brentfordu právě nový trenér, který stále pro West Ham hledá ideální systém. Kapitán české reprezentace tak už pod ním v lize nastoupil na pro něj netradičním postu desítky, ale vyzkoušel si i pozici náhradníka. Teď o víkendu byl zpět na svém obvyklém postu ve středu zálohy.