kupte si v předprodeji knihu Fotbalové pohádky Zdeňka Folprechta 2

24. říjen 2024
Tohle nejde bránit. Prostě ne. Erling Haaland poslal Spartu do kolen gólem z akce, ze které by možná nikdo jiný na světě neskóroval.
Pozice, ze které dal Haaland gól. Laci nechápe.Foto: Profimedia

Manchester City – Sparta 5:0. Po prvním poločase, kdy se Sparta držela, a dokonce si místy vytvořila i mírný tlak a pár šancí, přišel ve druhém poločase předpokládaný nápor domácích.

Sparťané přitom v první půli přestáli nejhorší možný začátek, když už ve třetí minutě poslal domácí do vedení Phil Foden.

Partner projektu Dobýváme Evropu

České kluby úspěšně dobývají Evropu. Mapujeme jejich pohárové zápasy, počítáme koeficienty a analyzujeme hru i soupeře. Pomáhá nám s tím Telly, kde můžete sledovat nejen všechny zápasy českých klubů v evropských pohárech.

Chci vědět víc

Sparta se sice už v prvním poločase soustavně bránila, ale v jeho střední fázi měla nadějnou pasáž, kdy několikrát hrozila z brejků a držela míč na svých kopačkách. V nejnadějnější situaci Birmančeviče vychytal Ortega.

Jenže po hodině hry přišel Haalandův gól na 2:0, který Spartu definitivně zlomil. A šlo o zásah, se kterým vlastně obrana nemohla dělat vůbec nic.

„Tohle nejde bránit, to je z jiného světa. Brankář ani nemůže čekat, že se tohle stane,“ shrnul druhou branku v síti Sparty trefně komentátor Michal Jinoch.

„Neřekl bych, že je to normální. Ne pro lidskou bytost,“ doplnil ho po zápase kouč domácích Pep Guaridola.

City se uklidnilo a se Spartou bylo zle. Na střeleckou listinu se zapsali ještě Stones, podruhé Haaland a v úplném závěru z penalty i Nunes a bylo to 0:5. Sparta v Lize mistrů ve třetím kole poprvé prohrála a v 36členné tabulce je aktuálně 21. To je místo, ze kterého by šla do play off o osmifinále.

„Fotbal v podání City je úžasný. Pep Guardiola stvořil nejlepší tým světa posledních let. Chápu, že je to pro někoho ošklivá házená, ale tu z toho dělají hlavně jejich soupeři. Tak jako Sparta,“ uvedl fotbalový expert Zdeněk Folprecht na twitteru. Narážel zřejmě na to, že Sparta celý zápas bránila v hlubokém bloku těsně v blízkosti vlastního vápna.

„Vím, že si lidi řeknou: Skončilo to 5:0, bylo to jednoduché. Viděl jsem ale utkání Sparty se Salcburkem a ve Stuttgartu, vím, jak dobrý tým z mnoha pohledů mají. Nečekal jsem, že budou bránit tak hluboko, ale stalo se. Jakmile se trochu otevřeli, k čemuž jsme je vyprovokovali, tak jsme rychle přecházeli do útoku,“ řekl po zápase Guardiola.

Sparta hraje příští zápas v Lize mistrů 6. listopadu doma s francouzským Brestem. Ten naposledy včera remizoval 1:1 s Leverkusenem a po třech kolech má sedm bodů. Když předtím vyhrál 2:1 nad Sturmem Graz a 4:0 v Salcburku.