O posledním květnovém víkendu přišla hrát Lauren. Občas se na našich sranda zápasech v sobotu ráno na předměstí Washingtonu objeví někdo nový, kdo obvykle hrát nechodí. Lauren si protáhla svaly, rozběhala se, nazula kopačky a během deseti minut z pozice pravé bekyně předvedla několik sprintů po křídle a centrů před branku. Po utkání si v dopoledním horku otřela ručníkem pot z čela, zmizela a zanechala 23 mužských spoluhráčů a protihráčů v rozjímání, co by na své hře mohli zlepšit a v čem se u ní můžou inspirovat.
Přiučit se socceru od žen či dívek není v Americe ostuda ani zjevení, jak se v tomto čísle dočtete v reportážním rozboru příčin vzestupu ženského fotbalu v USA. Jedna z těchto příčin právě „slaví“ 50 let existence. Další se dá shrnout do věty, že evropský fotbal byl v Americe tradičně považovaný za „hru pro padavky“, a tak tam nedochází k tomu, že by si ho muži přivlastňovali a ženám ho zakazovali, jako se to ve 20. století dělo v „tradičních“ fotbalových zemích.
Ženský fotbal se i v Evropě rychle rozvíjí a získává na oblibě. Zkuste si ale na chvíli převinout fotbalovou historii o sto let nazpátek a představit si, jakému společenskému postavení i uznání a jakým profesním podmínkám se už dávno mohl těšit, kdyby fotbalové asociace ženám fotbal nezakazovaly. Užitečnou pomůckou při tomto hloubání může být text Filipa Bláhy, který vás dějinami ženského fotbalu provede.
Jen pro představu, například ženský tým Dick, Kerr Ladies sehrál v roce 1921 na různých místech Velké Británie 67 zápasů, které vidělo celkem skoro 900 tisíc diváků. Při některých utkáních ženského fotbalu lačné fanoušky obraceli u turniketů, protože bylo beznadějně vyprodáno. Hráčky takto vybíraly peníze na charitu a stíhaly při tom na plný úvazek pracovat v továrnách. Pánové z anglické FA tento úspěch dam nerozdýchali a v prosinci téhož roku fotbal ženám zakázali – na půl století.
Jaké to je být v tomto prostředí – o sto let později – fotbalovou novinářkou a přinášet coby žena náročnému anglickému publiku informace o tradičně mužském odvětví, popisuje další z textů tohoto čísla, které chce přispět k rehabilitaci ženského fotbalu a představit ho v mnoha odstínech jeho krásy. Demytizovat „fotbal v lodičkách“ a k oné pověstné plotně a kojenecké lahvi poslat na chvíli i muže. Toto vydání je navíc jen startem naše dlouhodobého projektu Girl Power, ve kterém se budeme ženskému fotbalu a jeho hrdinkám důkladně věnovat.
Další rozsáhlá sekce aktuálního FC je věnovaná trendu poslední doby – sílícímu propojení autoritářských režimů a diktatur s vrcholovým fotbalem. K „dokonalosti“ to dovedl Vladimir Putin. Profesor Simon Chadwick ve své analýze vysvětlí, co přesně nazývá putinizací sportu. Evropský fotbal si na špinavých penězích Kremlu vytvořil závislost, ten světový legitimizoval ruský režim, když ho nechal uspořádat mistrovství světa 2018. A letos nás to čeká v jiné variaci v Kataru znovu.
Nebezpečným penězům ve fotbale, ať už formou vlastnictví klubů, sponzorství či pořádání velkých turnajů, se věnuje několik textů tohoto čísla. Ale v reportáži z fungujícího klubu fotbalových romantiků z Florencie CS Lebowski se můžete naopak zasnít. O tom, jaké by to bylo, kdyby osud a pověst vašeho klubu závisely jen na práci a rozhodnutích fanoušků, a nikoli na penězích totalitního režimu či rozmarech nevypočitatelného miliardáře, kteří zrovna klub ovládají.
Příjemné čtení a klidné léto.
Obálka od Ilony Polanski prozrazuje, že řešíme ženský fotbal. Druhý tematický blok je o vlastnictví klubů.
Nebuďme slepí
Než přišel Abramovič
Čekání na šílence
Tajemný pan K… a jeho fotbal
Německá pojistka i brzda
Velkému fotbalu navzdory
Union: Probuzení krasavice
Alternativa k egomaniakům
Můžou hrát i kluci?
Madam poprvé
Spalte své dresy
Netrénuju fotbal, ale lidi
Ženy u hřiště
Platby solidarity UEFA, které dostávají prvoligové kluby, které nehrají v dané sezoně základní část evropských pohárů, mají nový systém a české ligové kluby se mohou těšit na víc peněz.
Sparta v lize hostí Karvinou, ženská reprezentace v Teplicích v baráži o Euro 2025 Portugalsko a v televizi budou i zápasy z Premier League nebo Barcelona.
Českým fotbalovým reprezentantkám se přiblížila vytoužená účast na mistrovství Evropy. V Portugalsku remizovaly 1:1 a od historického úspěchu je dělí jediný zápas. Prohlédněte si všechny zajímavé momenty ze zápasu v Portu.