Před 35 lety pomohli ukončit komunistickou totalitu i fotbalisté. Z hřišť se na čas přesunuli do divadel a na náměstí. Výsledek revoluce jim hodně pomohl.
Jsou tu další teplé dny. Hrát v takovém počasí fotbal, nebo se na něj dívat na rozpálené tribuně, není žádná slast. Přibývá úpalů a kolapsů z vedra u sportovců i diváků. Zároveň data ukazují, že počet tropických dní na českých stadionech od vzniku samostatné ligy skokově narostl. A bude jich dál přibývat. Jde stadiony na teplejší klima připravit?
Jako fanoušek si chci užít mistrovství Evropy v sousedství. Coby občan a rodič bych rád, aby to šlo udělat šetrně ke klimatu, které se nám vymyká z rukou a ohrožuje i fotbal. Němečtí pořadatelé si vetkli udržitelnost do erbu a slibují, že vytvoří vysoký standard i pro příští turnaje. Jak to bude vypadat – a jde jim to věřit?
Vyťukal jsem telefonní číslo. Měl jsem v Praze devět hodin ráno, Justin Walley v Tichomoří osm večer. „Ahoj. Jsem na Marshallových ostrovech. Nemají tu fotbalisty, nemají tu hřiště. Jsme jako evangelisti. Ještě letos chceme odehrát první zápas,“ řekl mi. Tohle je příběh dobrodruha, co pomáhá vybudovat národní tým v poslední zemi OSN, která svou reprezentaci ještě nemá.
Děravou střechou nám kape na fotky osobností blyštivé historie. To je skutečnost i metafora amatérského klubu mého života. Když jsem se v něm jako malý ocitl, netušil jsem, že ČAFC Praha kdysi stál u zrodu českého fotbalu, porážel Spartu i Slavii, vychoval dva vicemistry světa i nedávné reprezentanty.
V derby týdnu se pojďme podívat na tyhle největší zápasy i s odstupem. Nehýbou jen Českem. Pouto k oblíbenému klubu a emoce z derby zápasů fanoušky neopouští ani po letech strávených na druhém konci světa. Vyprávějí emigranti do USA z Libanonu, Íránu a Hondurasu.
Specifická vůně rychlého občerstvení v blízkosti stadionu dokáže podle herce, spisovatele a fotbalového nadšence Jana Jiráně udělat z fanouška cestovatele časem.
Z kapitána Finska je kouč mladých sparťanů, který myslí na Bundesligu. Tim Sparv vypráví, čím ho český fotbal šokoval, s kým z hráčů si vyměňuje knihy a jak se klub za Briana Priskeho otevřel. Mluví také o svých obavách o světový fotbal pod vlivem zemí jako Saúdská Arábie a Katar. Ve prospěch tamních dělníků se hodně angažoval a jel je i osobně navštívit.
Do Česka vtrhnul s noblesou i vtipem a celá země může na sociálních sítích sledovat jeho jazykové pokroky. První české slovíčko ale znal už dávno – a bylo fotbalové. Velvyslanec Spojeného království Matt Field dal Football Clubu svůj první fotbalový rozhovor v novém působišti.
Už jako žáček se učil rozdávat rány. Rukama. Ta škola mu pomohla i jako útočníkovi. Probil se obranou a dával rány nohama. Na světovém šampionátu v Chile dovedl jako nejlepší střelec tým do finále. Letos v červenci Adolf Scherer v 85 letech zemřel. Ve Francii, kam před půl stoletím emigroval.