Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Nezmarův dluh. Kania sní o tom, že ho v Liberci splatí

12. duben 2024
V roce 2002 nebyl Jan Nezmar daleko od toho, aby dostal liberecký Slovan do Ligy mistrů ještě jako hráč. Sám si to i později vyčítal. Ondřej Kania teď doufá, že i tohle požene nového generálního ředitele klubu k úspěchům.
Jan Nezmar se raduje z jednoho ze svých gólů v legendárním roce 2002.Foto: Dan Materna / Mafra / Profimedia

Z pohledu reality posledních let, kdy Slovan Liberec patří do šedého ligového průměru, jsou ta slova hodně odvážná a kdekdo se nad nimi může usmívat jako nedávno Jaroslav Tvrdík. Na druhou stranu otevřené vystupování nového většinového vlastníka libereckého klubu Ondřeje Kaniy působí hodně osvěžujícím dojmem. A proč by někdo kupoval fotbalový klub, kdyby s ním dál chtěl hrát jen o přežívání?

Kania libereckým fanouškům slíbil, že „nový“ Slovan bude mít po určité době přestavby, kterou dostalo na starost především duo Jan Nezmar, coby nový generální ředitel, a Theodor Gebre Selassie v roli sportovního ředitele, vysoké cíle. Konkrétně jde o to, že by měl pravidelně hrát minimálně předkola evropských pohárů a v Česku by se postupně měl srovnávat s Plzní, Slavií a Spartou.

A Kania se v padesátiminutovém rozhovoru, ve kterém odpovídal na otázky fanoušků Slovanu, i zasnil. A šel přitom až na úplný fotbalový Olymp. „Když jsem se poprvé setkal s panem Karlem (bývalým majitelem Slovanu), tak griloval Honzu Nezmara za to, že proti AC Milán šel sám na branku, nedal gól a Slovan nepostoupil do Ligy mistrů. Možná je to troufalé, ale myslím, že na základě kombinace Honzova historického dluhu, mé ambice a naší lásky k hymně Ligy mistrů by tady jednou ta hymna měla zaznít. Je potřeba mít nejvyšší cíle, ale odpracovat si to.“

Liga mistrů v Liberci? Kvalifikaci o ní hrál Slovan třikrát, vždy po zisku mistrovského titulu, tedy v letech 2002, 2006 a 2012. A nejblíž k postupu byl asi paradoxně hned v prvním případě, kdy o Champions League hrál s nejkvalitnějším soupeřem, s AC Milán. Ten v té době trénoval Carlo Ancelotti a k dispozici měl hráče jako Dida, Gattuso, Inzaghi, Maldini, Rivaldo, Rui Costa, Seedorf nebo Ševčenko.

Tahle hvězdná skvadra byla v odvetě v Liberci kousek od vyřazení. Filippo Inzaghi sice dal první dva góly ve dvojzápase, když v 68. minutě na San Siru zařídil výhru pro AC 1:0 a v Liberci trefil pro Milán stejný průběžný výsledek po prvním poločase. Pak se ale ve druhém trefili Miroslav Slepička a v 88. minutě David Langer a zaplněný Stadion U Nisy hnal domácí za senzačním obratem.

Třetí gól ale už Slovan nepřidal a protože tenkrát platilo pravidlo o cennějších gólech ze hřiště soupeřů, šel do základní skupiny Milán. A došel až k výhře v celé Lize mistrů, když ve finále porazil na penalty Juventus Pavla Nedvěda (který ovšem nemohl finále hrát kvůli žlutým kartám z předchozích zápasů).

Jan Nezmar odehrál téměř celý zápas v Miláně a v domácí odvetě ho v poločase střídal Gyan Baffour. A Kaniova poznámka o historickém dluhu Nezmara se vztahuje k prvnímu zápasu na San Siru. Nezmar tam sice nešel sám na bránu, ale ocitl se ve dvou nadějných, byť ne stoprocentních příležitostech (jak je vidět třeba v tomto sestřihu na youtube).

Oblíbené pohádky Zdeňka Folprechta nově i v audioverzi!

Jakému fotbalovému klubu fandí Včelka Mája? Bavte se spolu s dětmi nad fotbalovými pohádkami Zdeňka Folprechta. Knihu si nově poslechnete v audioverzi, kterou namluvil herec David Novotný. Zaposlouchat se můžete na platformě Audiotéka.cz

To chci

Sám nový generální ředitel na tyhle dvě šance ale dlouho nedokázal jen tak zapomenout. „Byli jsme tehdy malinký kousek od vytouženého cíle. Málem jsme vyřadili AC Milán. Ovšem pro mě osobně to mělo i negativní stránku,“ říkal Nezmar v rozhovoru s idnes.cz v roce 2012. „Beru to jako memento. První utkání venku jsme prohráli jedna nula, já jsem měl dvě tři gólové šance, jednou zvonila tyč. Přebral jsem si to, že mě fotbalový pánbůh potrestal, že jsem si po titulu začal myslet, že to půjde samo. Letní příprava i další půlka sezony byla z mé strany špatná. Bylo to pro mě poučení, že člověk má zůstat na zemi. Neúspěch s AC Milán si dodneška beru osobně: proměnit ty šance, mohli jsme do Ligy mistrů postoupit,“ pokračoval tehdy.

Liberec chválil i legendární kouč milánských Carlo Ancelotti. „Pro nás je jedna nula výborný výsledek, protože Liberce by byl pro každého velmi těžkým soupeřem. Skvěle bránil a v první půli nás do ničeho nepustil a to se nám už dlouho nestalo,“ říkal po zápase na San Siru.

Pro Liberec to tehdy byla zlatá éra. Nejenže získal svůj první český titul, ale v pro něj legendární sezoně 2001/02 došel i do čtvrtfinále Poháru UEFA, když postupně vyřadil Slovan Bratislava, Celtu Vigo, Mallorku a Lyon. Až mezi nejlepší osmičkou mu stopku vystavil Dortmund, za který hráli Tomáš Rosický s Janem Kollerem.

A Slovanu se dařilo i po přesunu z Ligy mistrů do Poháru UEFA v sezoně 2002/03, kde vyřadil Dinamo Tbilisi a Ipswich (tehdy druholigový, který hrál Pohár UEFA kvůli dobrému hodnocení v žebříčku Fair Play). Ve třetím kole pak těsně vypadl s řeckými Panathinaikos.

Kdyby se podobní soupeři v dalších letech do Liberce vrátili, budou nakonec spokojení asi všichni. I proto si dovolíme na závěr novému majiteli i vedení Slovanu popřát hodně štěstí. Kdyby ambiciózní plány vyšly, bude z dalšího silného klubu těžit celý český fotbal.