Ivo Ulich má zájem o majetkový vstup do FC Hradec Králové. Bývalý reprezentant, který byl v roce 1995 u slavné hradecké výhry v Poháru ČMFS a následné jízdy Pohárem vítězů pohárů jako hráč, se už v roce 2017 se skupinou tří dalších podnikatelů neúspěšně ucházel o majetkový vstup do klubu. A zájem má stále. „Já zbraně neskládám,“ prohlašuje odhodlaně v rozhovoru s Football Clubem.
Hradečtí zastupitelé v lednu odhlasovali, že jim s prodejem klubu, ve kterém teď město vlastní 100 % akcií, pomůže sdružení právnické firmy Havel & Partners a České spořitelny. Primátorka Pavlína Springerová (Hradecký demokratický klub) dříve uvedla, že by celý proces výběru strategického partnera pro klub mohl trvat přibližně jeden rok.
Ulich, který už v roce 2017 v konsorciu čtyř podnikatelů spolu s Radkem Šenkem, Romanem Kubcem a Georgiosem Karadzosem o vstup do klubu neúspěšně usiloval, o to má dál zájem. „A jsme silnější. Čas hraje zajímavou roli v tom, že člověk získává nějaké zkušenosti, navíc jsem postupně oslovil další lidi. A musím říct, že kdybychom se o to měli ucházet, jsme opravdu zajímavá skupina, jejíž složení je živý organismus, který se může rozšiřovat i zužovat. Můžou v ní být i další osoby než ty, které s tím počítají teď, záleží na interní dohodě akcionářů,“ říká Ulich, který je úspěšným majitelem firmy M&T.
Jak silná je teď jeho skupina usilující o majetkový vstup do hradeckého fotbalového klubu? „Valuace těch firem by mohla být deset miliard korun, zaměstnávají třeba tisíc lidí a generují zajímavé zisky. Tato čísla mohou být i vyšší. Jde hlavně o to, aby lidi věděli, že jsme skupina transparentních osob, která chce klubu nabídnout víc. Jako akcionáři, ne jako sponzoři. To znamená, že tam bude skvělý management, který bude klub perfektně servisovat a zhodnocovat ho nejen pro město, ale i pro nás. Akcionář není od toho, aby přišel a dal tam peníze. Ano, když je potřeba, investuje je, ale nesype je bezhlavě,“ říká Ulich v rozhovoru s FC.
Jde o skupinu firem z hradeckého regionu, nebo odjinud? „Půl napůl. To je jednoznačně lepší. U firem z regionu se někdy projevovalo, že jsme v Česku, byla znát nějaká závist, bylo to kontraproduktivní,“ odpovídá Ulich.
Skupina zájemců, které Ulich spojuje, teď čeká, s čím přijde město po konzultaci s Havel & Partners. „Pro akcionáře je klíčová cena a co by mělo to partnerství obnášet. V rámci naší skupiny jsme zajedno v tom, že chceme klub zhodnocovat. Pro město i pro sebe. Kdyby z toho měl nějaký akcionář vystoupit, měl by svůj podíl prodávat za lepší peníze, než za jaké ho koupil. Je to firma, investice,“ říká.
Zároveň je rád, že si město najalo advokátní kancelář jako poradce. „Havel & Partners jsou relativně znalí sportovní problematiky, minimálně jim můžou dát doporučení – čeho se vyvarovat, co je stěžejní… Někdo namítá, že to jsou vyhozené peníze, to podle mě není pravda. Město samo vůbec nemůže být schopno vyhodnotit si to,“ říká.
Počítá také s další podporou města pro klub v případě, že by do něj se svou skupinou vstoupil. „Město také musí říct, jak bude finančně angažované. Klub je firma, a když skládáte její rozpočet, musíte vědět, co do něj město přinese. Garantovanou částku, ne plovoucí. To jsou zásadní věci, které podle mě dneska město nemá ujasněné. Na tom to skončilo i tehdy (ve zmíněném roce 2017) s námi. Sice si nás město vybralo, ale vůbec nemělo interně vykomunikovány ani naprosté základy. Bez toho může být stejný problém i teď,“ říká Ulich ve velkém rozhovoru s FC, kde dál rozebírá třeba i to, jaký roční rozpočet by klub pod jeho vedením byl schopný dát dohromady a kam by to hradecký klub podle Ulicha mohlo posunout.
Postup do Ligy mistrů si vybírá zásadní daň na výkonech Sparty v domácí soutěži. Je devět bodů za Slavií a odehrála letos naprosté minimum utkání, které by se daly hodnotit jako pohodlné výhry. Velkou roli hraje neefektivní skladba kádru.
Datové modely říkají, že Sparta má šanci na postup z ligové fáze Champions League zhruba padesát na padesát, spíš o trochu víc. Rozebereme si výhled českého mistra v elitní evropské soutěži.
O Sokol Úpohlavy ze čtvrté třídy se před rokem zajímali až v Japonsku. Šestnáct žlutých karet pro jeho hráče v jednom zápase tehdy vytvořilo nepřehlédnutelný světový rekord. Vyrazili jsme zjistit, jak se dělá fotbal na místě, které by bez fotbalu bylo zapomenuté.