V březnu 1968 ho trenér Jiří Rubáš poslal do hry v Teplicích na poslední půlhodinu místo Štefana Ivančíka. Zápas proslavil gól ze 70 metrů, který vstřelil teplický František Vítů gólmanovi Bohemians Jaromíru Ředinovi.
Teplická Drožďárna byla slavným místem českého fotbalu. Typická budova továrny na droždí dohlížela na útulný stadionek s dřevěnou tribunou a miniaturními kabinami. Nad placem se většinou z provozu rozléval charakteristický zápach. Soupeři sem neradi jezdili.
Poprvé v první lize Panenka skóroval v říjnu 1969 na Bazalech, kdy přízemní střelou z vápna překonal Františka Schmuckera. Své premiérové soutěžní góly už ale měl Panenka v té době za sebou. V Českém poháru dal gól Vlašimi na podzim 1967, v druholigové sezoně 1968/1969 se trefil třikrát.
V druholigové sezoně 1970/1971 dal Panenka třináct gólů a s náskokem se stal nejlepším klubovým střelcem.
Slavná škvára zimního turnaje na Tatře Smíchov v lednu 1972 vážně ohrozila Panenkovu kariéru. Nasáklý míč ho trefil přímo do oka, do kterého se vylila krev. Po operaci se naštěstí zotavil, ale na jaře si už nezahrál.
Krátce po postupu do ligy na podzim 1973 předvedl Panenka jeden z nejlepších výkonů své kariéry v zápase s Ostravou. K vítězství 5:0 zásadně přispěl, když během deseti minut přihrál na dva góly Františku Knebortovi, potom po spolupráci právě s Knebortem připravil další gól Mastníkovi. A nakonec, sedm minut před koncem, prošel sám až před brankáře Schmuckera, udělal mu kličku a zavěsil do prázdné…
Šest kol před koncem jara 1975 vstřelil Panenka vítězný gól v ligovém šlágru proti Slovanu, když vyhrál souboj s obráncem a lehounkou střelou poslal míč kolem gólmana. Bohemians se v tabulce dotáhli na vedoucího soupeře. Panenka se však při střele zranil a Bohemka historickou šanci bez svého lídra nevyužila.
Na podzim 1975 Panenka exceloval a k výhře 3:0 přispěl dvěma nádhernými góly. První dal falšovanou střelou, která našla horní růžek branky Josefa Hrona. Po poločase na hranici pokutového území prudce nastřelil obránce, míč se k němu šťastně odrazil a Panenka s klidem kanonýra prošel obranou, neukvapil se a v pravý čas míč zasunul k tyči. „Vstřelit gól takovým způsobem, jak to předvedl v závěru prvního poločasu, nedokáže nikdo,“ rozplýval se trenér Bohumil Musil.
Půl roku před svou slavnou bělehradskou penaltou ji Panenka poprvé vyzkoušel v lize proti Dukle a jejímu brankáři Ivo Viktorovi. „Ivo Viktor taky dostal gól, i když tušil, jak asi budu kopat. Pro brankáře je to něco jiného,“ vzpomínal Panenka po letech pro Radiožurnál.
Na podzim 1977 Bohemians vyhráli na Letné poprvé od roku 1959, kdy se ještě tehdejší soupeři jmenovali Spartak Sokolovo a Spartak Stalingrad. Panenka pomohl k vítězství 2:0 přízemní střelou, jíž vstřelil první gól.
Slávistický gólman Zdeněk Zlámal byl tím, kdo dostal od Panenky gól přímo z rohu. Ve vypjatém vršovickém derby v Ďolíčku v závěru podzimu 1977 jím mistr osm minut před koncem snížil na 2:3 a pak jedním ze svých památných trestňáků ještě vyrovnal.
Jedním z nejslavnějších zápasů Antonína Panenky v zelenobílém byl mač na Slavii na podzim 1979. Po Dobiašově magistrále vstřelil vítězný gól na 2:1, nadšení fanoušci po zápase uspořádali průvod do Ďolíčku. „Skandovali: ,Tonda není člověk, Tonda je bůh.‘ Ale Tondovi bylo hloupé se ukazovat davu,“ vzpomínal Karol Dobiaš. „Přišel správce stadionu Jirka Novák a povídá: ,Kluci, prosím vás, ukažte jim ho, nebo nám to tady ty lidi rozboří!‘ Tonda byl ještě ve sprše a hrozně se vzpěčoval. Tak jsme ho popadli, otevřeli okno a jak byl – v Adamově rouše – jsme ho lidem ukázali. Hned jim bylo jasné, že je to jen člověk.“
K památné marné stíhací jízdě proti týmu Ipswich Town ve 2. kole Poháru UEFA přispěl Panenka na podzim 1980 legendárním trestným kopem. Italský rozhodčí Cesarin Bohemce moc nepomohl, především svou liknavostí při hlídání vzdálenosti zdi od Panenky při několika dalších trestných kopech. „Třikrát škoda, že jsme nedali o jeden gól víc v odvetě, kde jsme na ně měli. Před odvetou jsme si slíbili, že necháme na hřišti duši,“ líčil Panenka.
6. prosince 1980 nastoupil Panenka za Bohemians naposledy v Ďolíčku a loučil se jako opravdový mistr. Na sněhovém mlatu proti Baníku Ostrava první gól připravil lahůdkovou přihrávkou na křídlo Roubíčkovi, ten odcentroval a Němec se trefil. Po půli Ostrava vyrovnala, ale Panenka kontroval dvěma nadýchanými pasy z trestňáků, skórovali Jakubec a Prokeš, těsně před koncem pak ještě skóroval bombou z dálky Levý. Asi nejkrásnějším momentem zápasu bylo Panenkovo sólo přes půl hřiště, po němž vypálil do břevna.
7. října 1972 – doma Banské Bystrici
Svůj první hattrick vstřelil Panenka v druhé lize v zápase, jenž Bohemians vyhráli 6:1 a hattrick unikátně vstřelil i Jan Jarkovský.
13. srpna 1975 – doma Trenčínu
V prvním kole sezony dal Panenka první gól z penalty, druhý z otočky prudkou střelou pod břevno, třetím vyrovnával 11 minut před koncem na 3:3.
5. září 1976 - doma Frýdku-Místku
První gól dal z penalty, po poločase se dvakrát trefil z dálky, poprvé levačkou, o dvě minuty později pravačkou.
13. února 1977- doma VSS Košice
Byl to útočný festival, zápas skončil 6:3. Panenka střílel góly z penalty, po sólové akci, při níž si položil brankáře Barance, a po Bičovského příhře hlavou. Na další gól přihrál čtyřicetimetrovým pasem Jarkovskému, jenž ihned po zpracování vypálil do šibenice.
Po reprezentační pauze se o víkendu vrací liga. Za sebou má 14 odehraných kol a spoustu dalších důležitých čísel. Vyznáte se v nich? To odhalí náš kvíz vycházející z aktuálních statistik, který se vás občas snaží zmást, tak se nenechte...
Liga národů pro Česko skončila výhrou ve skupině. Teď reprezentaci čeká cesta ze snem. Příští rok odehraje kvalifikaci na mistrovství světa 2026. Kvíz vás prověří, co o příštím mundialu víte.
Mládí vpřed. A vědomé jsou si toho i fotbalové kluby, které na fanoušky z generace Z stále častěji cílí v nejrůznějších marketingových kampaních. Ukázkovým příkladem propojení popkultury a fotbalového klubu je narozeninová party Sparta on Fire s hudebními esy Rohonym, Mišíkem a Manenem.