Odemkněte všechny články Football Clubu a podpořte kvalitní žurnalistiku

22. srpen 2024
Sparta zvítězila v Malmö 2:0 a přiblížila se návratu do Ligy mistrů po 19 letech. Úvodní zápas 4. předkola rozhodla vlastní branka Jense Strygera z 30. minuty, pojistku těsně před koncem přidal Matěj Ryneš. Podívejte se na oba góly.
Matěj Ryneš se v Malmö raduje z gólu na 2:0.Foto: Profimedia

Sparta v letošní kvalifikaci Ligy mistrů neprohrála ani páté utkání a vyhrála v ní i třetí venkovní duel. Svěřenci dánského trenéra Larse Friise zůstávají v soutěžní sezoně stále bez porážky. Z 10 utkání jich devět vyhráli a s výjimkou jediného pokaždé vstřelili minimálně dvě branky.

Vedle postupu do ligové fáze Ligy mistrů má Sparta na dosah i štědrý finanční bonus ve výši 18,62 milionu eur (přes 466 milionů korun).

„Jsme v polovině cesty. Malmö nebude špatné ani v odvetě. Znám trenéra Malmö Henrika Rydströma. Víme, čeho jsou schopní. Dnes jste viděli, že je to dobrý tým s dobrými hráči. Nic není rozhodnuté, ale samozřejmě máme dobrou výhodu," řekl Friis na tiskové konferenci po zápase v Malmö.

Soupeři na sebe v kvalifikaci LM narazili po 10 letech. Sparta tehdy po domácí výhře 4:2 a venkovní prohře 0:2 vypadla z 3. předkola kvůli dřívějšímu pravidlu o počtu branek vstřelených na hřišti soupeře.

Do základní sestavy Letenských se vrátil stoper a kapitán Filip Panák, který si v soutěžní sezoně i kvůli zranění připsal jen dva starty z devíti možných. Na hrotu útoku nastoupil Victor Olatunji, pondělní posila Pražanů Albion Rrahmani s týmem neodcestovala.

Souboj úřadujících mistrů svých zemí a rekordmanů v počtu titulů začalo první větší šancí na straně domácích. Peňa rozehrál přímý kop téměř z poloviny hřiště, brankář Peter Vindahl se však nenechal nachytat.

Poté se dlouho nic zajímavého nedělo, po půl hodině hry ale hosté nečekaně udeřili. Bývalý hráč Malmö Veljko Birmančević po přiťuknutí od Olatunjiho vystřelil zpoza vápna a obránce Jens Stryger Larsen pro něj nešťastně usměrnil míč do protipohybu gólmana Johana Dahlina.

Ve 39. minutě Vindahl rychle rozehrál na Lukáše Haraslína, ten si navedl balon ze strany na střed a vypálil vedle. Domácí poté sevřeli Spartu na její polovině, Isaac Kiese Thelin z otočky ale Vindahla nepropálil.

Domácí začali druhý poločas znovu optickým náporem, na druhé straně Haraslín zakončil z otočky mimo tři tyče. Poté Vindahl vyboxoval Johnsenovu střelu z šestnáctky a Erik Botheim z dorážky minul. Očekávaný závěrečný tlak domácích nepřišel, místo toho v 88. minutě skóroval po Sörensenově přihrávce Matěj Ryneš, který úspěšně napřáhl z dálky na zadní tyč. Třiadvacetiletý wingbek zaznamenal druhou soutěžní trefu v ročníku.

„Můj nejdůležitější gól v kariéře, jsem za něj strašně rád. Důležité ale je, že máme dobrý výsledek,“ uvedl Ryneš. „Žádnou úlevu jsem po druhém gólu nepocítil. Je samozřejmě lepší vést 2:0 než 1:0. Matějova levačka je opravdu dobrá, mám z něj radost,“ prohlásil Friis.

Malmö prohrálo čtvrtý z pěti pohárových utkání s českými týmy. Švédský celek doma v soutěžní sezoně našel přemožitele teprve ve druhém z 16 duelů. Naopak Sparta od března triumfovala venku ve třináctém soutěžním utkání v řadě.

Týmy na cestě do posledního předkola přešly shodně přes dva soupeře. Malmö vyřadilo Klaksvík z Faerských ostrovů a v prodloužení PAOK Soluň, Sparta si poradila s irským Shamrockem Rovers a rumunským FCSB. Odveta se hraje příští týden v úterý od 21 hodin na Letné.