Další zázrak se na letošním mistrovství světa v Kataru nakonec nekonal. Maroko ve středu 14. prosince dle očekávání podlehlo Francii a utká se s Chorvatskem „pouze“ o bronzovou medaili. Pro zhruba 55 tisíc marockých fanoušků, kteří zápas sledovali přímo na stadionu v Kataru, a miliony dalších po celém světě, to samozřejmě v ten moment znamenalo obrovské zklamání. Objektivně jde ale stále o značný úspěch.
Maročané se stali v historii vůbec prvním týmem ze všech afrických a zároveň i arabských zemí, kterému se na fotbalovém mistrovství podařilo probojovat až do semifinále. Z tohoto důvodu se jim také dostalo obrovské podpory od fanoušků napříč arabským světem i africkým kontinentem, kteří na tento okamžik musely čekat dlouhých dvaaosmdesát let.
Přestože se marockému národnímu začala větší globální pozornost věnovat právě až na letošním šampionátu, fotbal má v zemi lvů z Atlasu překvapivě dlouhou tradici. Nejoblíbenějším sportem Maročanů byla po staletí spíše jízda na koni, mimochodem stále pěstovaná pro účely propracovaných přehlídek, fotbal se ale rozšířil spolu s evropskými obchodníky a dělníky už na začátku 20. století.
První zaznamenaný fotbalový zápas se uskutečnil v roce 1912 mezi britskými zaměstnanci elektrárenské společnosti z Tangeru a španělskými dělníky z železniční společnosti v nedalekém Tetuánu. Zvláštní oblibu si však tento sport získal mezi kolonisty z Francie, kteří se začali v Maroku ve stejném roce usazovat v souvislosti se vznikem francouzského protektorátu.
Sparta prohrála s Plzní a klesla za ni na čtvrté místo v tabulce. V těsném boji o vicemistra je teď na koni Baník. Koho favorizujete? Dejte nám vědět v anketě.
Po téhle brance teď budou brankáři při rozehrávce z půlky pozornější…
Anglická liga, pohárová semifinále v dalších top evropských zemích a spousta dalšího fotbalu. Projděte si kompletní televizní program na úterý.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!