Investice fotbalových hvězd nemusí skončit katastrofou. A i když z médií známe řadu smutných příběhů, existují i ukázkové příklady, jak po skončení kariéry vydělané jmění ještě zhodnotit. Pojďme se s nimi seznámit.
Hamburk, St. Pauli, 1963. Mladý Tožan Guy Kokou Acolatse se stal prvním profesionálem černé pleti v německém fotbale. Na tuto jedinečnou zkušenost vzpomíná rád.
Afrika má nové fotbalové šampiony – reprezentaci Pobřeží Slonoviny. Vítězný gól ve finále proti Nigérii vstřelil hráč, kterému to přeje snad úplně každý. Není to tak dávno, co útočník Sébastien Haller bojoval proti rakovině, teď dovedl svůj tým k triumfu v Africkém poháru národů.
Dodnes platný rekord v počtu vstřelených gólů na Africkém poháru, mistr Afriky, ale i prostřelená noha od šíleného diktátora a falešná zpráva o vlastní smrti. Příběh první velké hvězdy afrického fotbalu, Pierra Ndaye Mulamby, je důkazem toho, že sport a politiku lze často jen sotva oddělit. Od jeho smrti uplynulo pět let.
Srdce afrických fanoušků opět bije v rytmu kontinentálního šampionátu. Na turnaji v Pobřeží slonoviny brzy začne vyřazovací část. Díky profesionálnější organizaci, přítomnosti velkých hvězd a stále vyšší úrovni hry se turnaj stává celosvětovou událostí. Už to není jen barevný karneval.
Zatímco jinde z toho byl bolehlav, ve Vyškově zahraniční majitelé píší jiný příběh. Poslední tři roky je u toho na pozici generálního manažera Zbyněk Zbořil. V rozhovoru vysvětluje, jak se to povedlo, jak konkrétně vypadá spolupráce s „bratrským“ CD Leganés, který aktuálně vede druhou španělskou ligu, i co znamená čerstvá změna v majetkové struktuře klubu.
Kuriozní gól si ve včerejším zápase Afrického poháru připsala Zambie. Nepochopitelnou hrubku totiž nejdříve předvedl brankář reprezentace Konga a o pár sekund později na něj navázal i její obránce.
Když statisíce lidí umírají kvůli nenávisti, možná jen víra, láska, umění a fotbal dokážou ještě pomoct. Bolestivá historie alžírské reprezentace je toho důkazem. Přečtěte si neuvěřitelný příběh jako ze špionážního filmu, který popisuje vznik národního mužstva Alžírska. To 6. ledna 1963 i přes odpor Francie odehrálo svůj první oficiální mezistátní zápas.
George Weah už není prezidentem Libérie. Před týdnem svůj druhý volební boj těsně prohrál. Voliče neúspěšně žádal, aby mu dali víc času na splnění slibů ohledně vymýcení korupce a zlepšení životních podmínek. Připomeňte si, jak se z fotbalisty stal vrcholný politik v textu z tištěného FC z roku 2017.
Egyptský rozhodčí Mohamed Farouk byl suspendován za použití mobilního telefonu diváka při neuznání gólu v ligovém zápase.