Odemkněte všechny články Football Clubu a podpořte kvalitní žurnalistiku

Anglie je ve finále. Ptáme se: Pomohl jí VAR, měla kopat penaltu?

11. červenec 2024
Angličané jsou podruhé v řadě ve finále mistrovství Evropy. Proti Nizozemsku odehráli asi nejlepší zápas na Euru 2024, víc se ale řeší, jestli měli kopat penaltu, kterou se v prvním poločase vrátili do hry.
Tohle bude penalta. Felix Zwayer u videa pod dohledem nizozemského kapitána Virgila van Dijka.Foto: Profimedia

Anglie ve středečním semifinále otočila zápas s Nizozemci gólem střídajícího Ollieho Watkinse v 90. minutě. Zvítězila 2:1 a podruhé za sebou si na Euru zahraje o zlato. Před třemi lety ve Wembley Albion podlehl Itálii po penaltovém rozstřelu.

Oranjes poslal v Dortmundu do vedení v 7. minutě Xavi Simons krásnou střelou zpoza vápna, v 18. minutě ale vyrovnal z pokutového kopu anglický kapitán Harry Kane. A právě penaltový moment se teď hodně řeší.

Německý rozhodčí Felix Zwayer nejdřív zákrok Denzela Dumfriesa na Harryho Kana nechal bez povšimnutí, pak si ho ale k videu zavolal jeho kolega Bastian Dankert, který seděl ve VAR místnosti. Zwayer následně penaltu nařídil.

„Tohle je pro mě penaltový zákrok. To je na utržení nohy. Tady pro mě není co řešit,“ řekl Karel Poborský bezprostředně po zákroku v přímém přenosu ČT Sport.

Trenér Nizozemců Ronald Koeman to ale po zápase viděl úplně jinak. „Podle mého názoru to neměla být penalta,“ řekl. „Kane kopl do míče a kopačky se střetly. Myslím si, že nemůžeme hrát pořádný fotbal, a to kvůli VAR. Opravdu to ničí fotbal,“ nemaskoval Koeman své rozladění.

Bývalý anglický obránce Gary Neville se ve vysílání televize ITV domníval, že Nizozemsko má plné právo cítit se ukřivděné. „Jako obránce si myslím, že je to naprosto ostudné rozhodnutí. V žádném případě to nebyla penalta. Dumfries šel přirozeně zablokovat střelu,“ řekl Neville.

Co říkají pravidla (v bodě 12)

Přímý volný kop nebo penaltu rozhodčí nařídí, jestliže se hráč dopustí některého z následujících přestupků vůči soupeři způsobem, který je podle názoru rozhodčího nedbalý, bezohledný nebo který je proveden s použitím nepřiměřené síly:

• vrazí do soupeře
  • skočí na soupeře
  • kopne nebo se pokusí kopnout soupeře
  • strčí do soupeře
  • udeří nebo se pokusí udeřit soupeře (vč. udeření hlavou)
  • nedovoleně zastaví soupeře nebo
  • podrazí nebo se pokusí podrazit soupeře

Přestupek s fyzickým kontaktem se trestá přímým volným kopem nebo pokutovým kopem, přičemž

• za nedbalost se považuje nepozornost nebo nedostatečná předvídavost následků boje o míč, ale stále ještě ve sportovním duchu; udělení osobního trestu není nutné
  • za bezohlednost se považuje, jestliže se hráč chová bez ohledu na možné důsledky pro soupeře, proto musí být napomenut

Byl to podle vás faul a penalta?

Penalta se každopádně kopala. A po zápase se kromě zákroku samotného rozebírá i to, jestli Bukayo Saka těsně před Dumfriesovým penaltovým faulem nehrál rukou. Ze záběrů, které kolují po sociální síti X (video můžete vidět o pár řádků výš), ale nejde jednoznačně určit, zda se míč Sakovy ruky skutečně dotkl. A i kdyby ano, je s otazníkem, zda to byl dotek ruky, který byl proti pravidlům. Saku totiž míč nastřelil bezprostředně poté, co sám vystřelil. Míč se do něj odrazil z bezprostřední vzdálenosti a do možné ruky se mu odrazil navíc nejspíš ještě od vlastního těla, což bývá argument pro to, aby se ruka nepískala.

Hrál Saka podle vás nedovoleně rukou?

Harry Kane penaltu s přehledem proměnil a zaznamenal v play-off evropských šampionátů už šestý zásah. To je rekord. V součtu s mistrovstvím světa jich ve vyřazovací části dal devět, což také nikdo jiný nedokázal. Zároveň se třetím gólem na letošním turnaji vyrovnal v čele nejlepších kanonýrů dalším pěti hráčům.

Vítězný gól Watkinse pak přišel v době, kdy už to vypadalo, že utkání jde do prodloužení. Jenže na začátku závěrečného nastavení po akci dvou střídajících hráčů Anglie rozhodla. Cole Palmer nahrál Watkinsovi, který z otočky zamířil přesně na zadní tyč. „Přísahám, že jsem Palmerovi řekl, že přijdeme na hřiště a že mi přihraje na gól. Proto jsem se s Colym tak radoval,“ řekl po zápase útočník Aston Villy.

Angličané už čtrnáct soutěžních zápasů po sobě neprohráli. Na Euru 2024 vyhráli teprve druhý zápas ze šesti v základní hrací době, ale i tak jsou ve finále. Nizozemcům naopak unikla příležitost postoupit podruhé do finále Eura, které v roce 1988 právě v Německu ovládli.

V neděli od 21 hodin EURO 2024 po měsíci skončí. Ve finále v Berlíně se proti sobě postaví trojnásobní evropští šampioni ze Španělska (z let 1964, 2008 a 2012), kteří mají šanci jako první získat čtyři trofeje pro mistra Evropy (tři mají ještě Němci), a Angličané. Ti EURO ještě nikdy nevyhráli a od roku 1966, kdy ovládli domácí mistrovství světa, čekají na další velký triumf mužské reprezentace.