Anglické fotbalové kluby utratily v lednu víc než polovinu z celkové částky za všechny světové přestupy. Za hráče během ledna zaplatily celkem 898,6 milionu dolarů (zhruba 19,8 miliardy korun), což představovalo 57,3 procenta z výdajů všech klubů na světě. Vyplývá to ze zprávy o přestupovém trhu, kterou publikovala FIFA.
Na druhém místě se umístila Francie s celkovými výdaji 131,9 milionu dolarů, následuje Německo s 85,8 miliony dolarů a Brazílie s 70,1 miliony dolarů.
Během lednového přestupového období došlo k rekordnímu počtu přestupů a to v mužském i ženském fotbale. V mužském bylo během posledního lednového okna uskutečněno celkem 4387 přestupů, což představuje 14,4% nárůst oproti předchozímu oknu v roce 2022.
Rekordní byla také celková částka utracená za přestupy, kdy kluby nakoupily nové hráče za celkem 1,57 miliardy dolarů (34,5 miliardy korun), což bylo o 230 milionů dolarů víc než v dosud rekordním lednu 2018. Před rokem za stejné období na přestupy padlo 1,05 miliardy dolarů, v covidovém roce 2021 to bylo 0,59 miliardy dolarů.
V ženském fotbale FIFA napočítala během ledna 341 přestupů a ve srovnání s lednem loňského roku se jednalo o nárůst o 30,2 procenta. Ženské týmy vynaložily letos v lednu na přestupy celkem 774 300 dolarů (17 milionů korun), přičemž na čele žebříčku se s 35 příchody umístila Kolumbie.
Nejvíc v lednovém okně utratila Chelsea, která podepsala sedm hráčů za 340 milionů dolarů (7,5 miliardy korun), včetně britského rekordu v přestupové částce za Enza Fernándeze z Benfiky.
Nádherný, a navíc vítězný gól vstřelil ve středu večer v Premier League italský reprezentant Sandro Tonali. Myslíte si, že mířil na bránu, nebo to byla šťastná náhoda?
Jste znalci fotbalu? Pamatujete si názvy významných míst? Otestujeme vás na jedenácti klubových stadionech.
Anglická liga, pohárová semifinále v dalších top evropských zemích a spousta dalšího fotbalu. Projděte si kompletní televizní program na středu.