Nadělte si 2. díl fotbalových pohádek Zdeňka Folprechta

Modrý poplach. Časové tresty míří do fotbalu, jasno bude už brzy

16. únor 2024
Sdílejte:
Platini chtěl bílou, pak se mluvilo o oranžové, nakonec z toho bude zřejmě modrá. Světoví strážci nad pravidly fotbalu chtějí dál testovat časové tresty. Simuluješ, zdržuješ nebo taktickým faulem zastavíš slibný útok? Dej si deset minut pauzu.
A běž na 10 minut vychladnout. Ilustrační obrázek vytvořený umělou inteligencí.Foto: Designer, Jiří Hovorka

Asi jste ty zprávy v minulém týdnu také zaznamenali. Do fotbalu by brzy měla vstoupit novinka v podobě modré karty. Kdo bude zdržovat, simulovat, nevhodně se chovat třeba k rozhodčímu nebo spáchá taktický faul, kterým zastaví nadějný útok, dostane modrou. Půjde si tak na deset minut sednout a oslabí na část zápasu svůj tým.

Zhruba dva dny touhle novinkou žily sociální sítě, až se pak objevila zpráva, že FIFA celou věc odmítla, dementovala. Zbytečný humbuk, zdálo se. Tak proč o tom vlastně psát?

Protože modrá karta je pořád ve hře. FIFA, která má polovinu hlasů v mezinárodní pravidlové komisi IFAB, odkud nápad pochází, totiž nedala modré rovnou červenou. Jen ve svém krátkém prohlášení uvedla, že „zprávy o modré kartě na elitních úrovních fotbalu jsou nesprávné a předčasné a jakékoli testy, pokud budou zavedeny, by se měly omezit na zodpovědné testování na nižších úrovních“.

Modrá karta, respektive její testování, má tedy zelenou i od FIFA. Jen to prosím zatím netahejte do nejvyššího patra fotbalu, dokud to pořádně neodzkoušíme, řekla vrcholná světová asociace. Časový trest se dokonce už nějakou dobu testuje minimálně v některých nižších soutěžích v Anglii (od roku 2018) a Německu (od 2021).

Modrá karta tak není náhlým nápadem posledních dnů, jak by se mohlo z překvapených reakcích z minulého týdne zdát. Novinkou je snad jen sama barva té karty, která by hříšníka posílala na deset minut ze hřiště. Dřív se uvažovalo o oranžové, teď je ale v rámci snahy karty barevně dobře odlišit favoritem modrá.

Že je modrá dobrá, si říkají právě zástupci IFAB, kteří dlouhodobě přemýšlí nad tím, jak z fotbalu vymýtit zdržování a obecně nesportovní chování. Proto uvažují třeba i nad tím, jak opravdu zrychlit rozehrávku brankářů, když současné pravidlo o šesti sekundách nikdo nedodržuje. Konkrétní změny pravidel od příští sezony bude řešit valná hromada IFAB 2. března. Po ní tedy budeme vědět přesně, jak to s modrou kartou bude, respektive, kde se bude od příští sezony nově testovat.

Původně v minulém týdnu přišly britské weby The GuardianThe Telegraph s tím, že by modré karty měly být testovány v příští sezoně FA Cupu. A právě z těchto zpráv zřejmě pramenily následující spekulace o tom, že modré karty rovnou míří do profesionálního fotbalu, na což reagovala FIFA svým prohlášením, že testovat ano, ale jen v nižších patrech fotbalu. Tady zároveň dodejme, že se informace o testu v FA Cupu a v nižších patrech fotbalu nemusí vylučovat. Anglický pohár má totiž mnoho předkol, ve kterých začínají právě týmy z nejnižších pater místního fotbalu. Test by se tedy mohl týkat jich.



Že jdou zprávy o možných pravidlových novinkách primárně z Anglie je snadno vysvětlitelné. Mezinárodní pravidlová komise IFAB je totiž tvořena zástupci čtyř britských fotbalových asociací (Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko). Je tedy logické, že jako první se k insiderským informacím dostávají britští novináři, kteří jsou v pravidelném kontaktu s lidmi z tamních fotbalových asociací. IFAB je něco jako strážce fotbalu, dohlíží na to, aby se po celém světě hrálo podle stejných pravidel. Jestli třeba máte pocit, že pravidlo o ruce je pořád méně srozumitelné, tak za to může právě IFAB, která fotbalové zákony tvoří.

Všechno ale nejde hodit na Brity. Každá ze čtyř britských národních asociací má jeden hlas, další čtyři pak připadají na zástupce FIFA, která zastupuje v pravidlové komisi zbývajících 207 národních asociací. „Všech pět orgánů (čtyři britské asociace a FIFA) tak zajišťuje zachování pravidel respektujících fotbalové tradice i mezinárodní realitu. Pro přijetí návrhu na změnu je zapotřebí tříčtvrtinová většina,“ vysvětluje web komise IFAB.

Zpátky k modré kartě. V praxi by měla kromě desetiminutového vyloučení, které funguje třeba v ragby (tam je to po žluté kartě, která po dobu trestu navíc může být videem ještě přehodnocena na červenou), fungovat podobně jako žlutá karta. Když tedy někdo dostane žlutou a pak modrou, je z toho ve výsledku červená. Stejně tak to platí v opačném pořadí, nebo po dvou modrých.

A abychom fotbalové karty ještě víc promíchali, přidejme do textu taky bílou. O použití bílé karty dřív uvažoval Michel Platini. Tehdejší prezident UEFA s ní ve svém volebním programu z roku 2014 myslel na hráče, kteří neustále diskutují s rozhodčím. Po jejím obdržení měl hráč podle Platiniho nerealizovaného plánu opustit hřiště a zůstat 10 minut na lavičce náhradníků. Takže modrá karta měla být původně nejen oranžová, ale dokonce i bílá.

Zprávy o bílé kartě jste asi postřehli i zhruba před rokem. Během zápasu ženských týmů Benfiky a Sportingu Lisabon došlo k historickému okamžiku. Poprvé v dějinách fotbalu ukázala rozhodčí bílou kartu. Na rozdíl od žlutých a červených karet se bílé karty nepoužívají k udělení trestu. Karta, která zatím existuje pouze v Portugalsku, má odměňovat fair play chování. V Portugalsku tuhle novinku postupně zkoušejí při různých příležitostech a v nižších soutěžích.

Ve zmíněném zápase ženských týmů Sportingu a Benfiky Lisabon si krátce před přestávkou jeden z fanoušků na tribuně stěžoval, že se necítí dobře. Lékaři obou týmů mu okamžitě přispěchali na pomoc. Rozhodčí Catarina Camposová pak vytáhla bílou kartu a ukázala na obě lékařské jednotky.

V říjnu pak získala následovníky. Například anglický deník The Sun informoval o situaci z páté nejvyšší portugalské soutěže, kde měl útočící hráč po svalových problémech obránce jasnou gólovou šanci, ale rozhodl se ji sportovně nevyužít. Jasná bílá karta.

Další bílou kartu, jak informoval portugalský web Jornal do centro, si pak zasloužil hráč-doktor Francisco Santos, který v zápase okresního přeboru pomohl s oživením soupeře, který padl po nešťastném hlavičkovém souboji.

Bílá karta je v Portugalsku určena k vyjádření uznání hráčům či členům realizačního týmu za projevy fair play a sportovního chování během zápasu. Byla zavedena jako prostředek ke zlepšení etických hodnot ve sportu. Získání bílé karty nemá žádné sportovní výhody ani nevýhody. Jen je pořád vzácná, takže se o vás a vaší fair-play akci může dozvědět celý svět.

Žluté a červené karty byly zavedeny na mistrovství světa 1970 v Mexiku. Německý rozhodčí Kurt Tschenscher, který řídil úvodní zápas, byl vůbec prvním sudím, který v profesionálním fotbale ukázal žlutou kartu.


Tento text mohli jako první číst odběratelé newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnujeme se zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…

Související články

Ligová hádanka. Poznáte kluby a hráče podle statistik?

Po reprezentační pauze se o víkendu vrací liga. Za sebou má 14 odehraných kol a spoustu dalších důležitých čísel. Vyznáte se v nich? To odhalí náš kvíz vycházející z aktuálních statistik, který se vás občas snaží zmást, tak se nenechte...

Kvíz

Teď je na řadě MS 2026. Ukažte v kvízu, co o příštím šampionátu víte

Liga národů pro Česko skončila výhrou ve skupině. Teď reprezentaci čeká cesta ze snem. Příští rok odehraje kvalifikaci na mistrovství světa 2026. Kvíz vás prověří, co o příštím mundialu víte.

Kvíz

Rohony, Manene a Mišík! Sparta bude slavit s generací Z

Mládí vpřed. A vědomé jsou si toho i fotbalové kluby, které na fanoušky z generace Z stále častěji cílí v nejrůznějších marketingových kampaních. Ukázkovým příkladem propojení popkultury a fotbalového klubu je narozeninová party Sparta on Fire s hudebními esy Rohonym, Mišíkem a Manenem.

Zprávy
Popup se zavře za 8s