Dnes budeme počítat. Česko se s velkou slávou dostalo na desáté místo v koeficientovém národním žebříčku. Mistr z příští sezony (2024/25) si tak jistojistě zahraje ve skupinové fázi přespříštího ročníku (2025/26) Ligy mistrů. To se Česku naposledy poštěstilo v roce 2018, kdy tenhle bonus v řádech stovek milionů korun brala Plzeň.
I teď je s Plzní výrazně spojený příběh o tom, jak se Česko v rekordní sezoně dostalo z 15. místa na konci minulé sezony až do top evropské desítky. Když nedávno uhrála poslední potřebný bod doma s Fiorentinou mohl neznalý fanoušek snadno získat pocit, že by všechny zbylé kluby měly děkovat právě jen Viktorii.
Plzni to nevyčítáme, jen v pověstné mediální zkratce to tak někdy vyznívalo. Rozhodně tomu ale tak není. Koeficientové počty naopak vyžadují zapojení pokud možno co největšího počtu klubů do sbírání bodů.
Připomeňme, že o nasazování klubů do evropských pohárů v základu rozhoduje počet bodů nasbíraných za posledních pět sezon. Na konci každého ročníku je žebříček, podle kterého se rozdělují místa na přespříští sezonu. Proto aktuální pořadí, ve kterém je Česko desáté, má vliv na nasazení do sezony 2025/26. Roční pauza je tam proto, aby všichni dopředu věděli, o co v daném ročníku hrají.
Za poslední pětiletku má Česko 36,05 bodu. Víc jak třetinu bodů (13,5) přitom posbíraly české kluby v aktuálním ročníku. A to i přesto, že Bohemians v předkole Konferenční ligy s Bodø/Glimt neuhráli ani bod. Slavia se Spartou ale došly do osmifinále Evropské ligy a Plzeň až do čtvrtfinále Konferenční ligy. A spoustu bodů nahrály už v předkolech.
Plzeň je lídrem ve sbírání bodů v aktuální sezoně, když se na 13,5 českých bodech podílela ziskem 5,625 bodu, Slavia je na 4,375 bodech a Sparta dodala 3,5 bodu.
Bylo to ale teprve podruhé v předchozích pěti letech, kdy Plzeň sbírala body aspoň v základní skupině. V minulém ročníku se dostala do Ligy mistrů, předchozí tři ale vždy skončila už v předkolech.
Do celkových 36,05 bodu, které Česko nasbíralo za poslední pětiletku, tak Viktoria připsala 9,6 bodu, tedy něco přes čtvrtinu (26,63 %). Největší podíl na posunu Česka na aktuální desáté místo má za celou předchozí pětiletku Slavia. Za sebou má mimořádně úspěšné období, ve kterém ani jednou nechyběla ve skupině některého z evropských pohárů a dostala se hned do dvou čtvrtfinále. Do národního koeficientu za to zapsala rovných 15 bodů, což dělá víc jak dvě pětiny (41,61 %) českého zisku.
Sparta je za dvě skupiny Evropské ligy a jedno osmifinále navrch třetím nejpilnějším českým sběratelem s 5,725 bodu a s téměř 16% podílem na celkovém českém koeficientu. Její podíl poměrně snižuje, že na rozdíl od Plzně, byla dvakrát ve skupině Evropské ligy v sezonách, kdy Česko mělo v Evropě pět klubů. V posledních dvou ročnících to přitom byly čtyři týmy, takže bodový přípis jednotlivých klubů do národního koeficientu byl výraznější (protože se dělil čtyřmi a ne pěti).
Dalších zhruba 15 % bodů z předchozí pětiletky jde v součtu za trojlístkem Liberec, Slovácko, Jablonec. Všechny tyhle tři týmy se dokázaly jednou dostat do skupiny Evropské ligy a i ony tak mají značný podíl na tom, že mistr z příštího ročníku půjde přímo do Ligy mistrů.
Tady je souhrn všech bodů a podílů jednotlivých klubů, které v předchozí pětiletce hrály evropské poháry:
Body do koeficientu získávají kluby hlavně za výsledky na hřišti. V předkolech je za výhru bod a za remízu půl bod, od skupin dál se tyhle zisky dvojnásobí. Vše se pak sčítá klubům ze stejné země dohromady a dělí se počtem klubů, které v dané sezoně do evropských soutěží zasáhly. Kluby navíc získávají do národního koeficientu ještě bonusové body za účast ve skupinách nebo za dobré umístění v nich a za některé postupy dál ve vyřazovací fázi (i tyhle body se dělí počtem týmů v pohárech).
Od příští sezony, kdy dojde ke změně herního modelu ve všech třech evropských pohárech, se změní i tyhle bonusové body. Čím výš budou kluby úspěšné, tím víc bodů získají. Body z Konferenční ligy tak budou mít o něco menší význam než doposud. Konkrétně o tom píšeme na FC webu v tomto textu.
Podaří se Spartě nastartovat stíhací jízdu za Ligou mistrů, nebo se ještě víc propadne do herní a výsledkové krize, která ji potkala na konci podzimu? Jak se podaří do týmu zapracovat nové posily? A jakou formaci by měl zvolit trenér Friis? Debatují analytici Football Clubu Vojtěch Mrklas a Tomáš Daníček.
Co by mohlo Slavii nejvíc zkomplikovat cestu za titulem? Na které posily se nejvíc těšit? A jak vyřešit přetlak v kádru? Analytici Football Clubu se zamýšlí nad slávistickém finišem sezony.
Zimní přestupy Manchesteru City nám představili skvělé hráče z Egypta a Uzbekistánu. Obě tyhle země mají přitom blízko na příští mistrovství světa. Tak si k tomu pojďme říct víc.