Minule jsme si popsali reformované evropské ligy a dnes tenhle příběh dohrajeme do konce. Zásadní změna herního formátu soutěží s sebou nese také podstatné změny ve výpočtu klubových i národních koeficientů.
Základní principy výpočtu koeficientů zůstávají zachovány i v novém formátu soutěží a najdete je do detailu popsané v tomto textu u nás na webu.
Teď už ale pojďme ke změnám. Následující principy platí pro národní i klubové koeficienty stejně. Jednoznačně největší prošel systém bonusových bodů v jednotlivých soutěžích. Doposud je týmy získávaly za účast v Lize mistrů a následně za první nebo druhé místo ve své základní skupině. Základní bonus do koeficientu za účast v ligové fázi Ligy mistrů zůstává zachován a zvyšuje se z dosavadních čtyř bodů na šest.
Nově budou od aktuální sezony další bonusové body rozdělovány mezi týmy na 1. až 24. místě v konečné tabulce ligové fáze - to jsou týmy, které postupují do vyřazovací fáze. Tyto body jsou navíc odstupňovány podle dosaženého pořadí tak, že každé jedno místo navíc znamená o trošku víc bonusových bodů. Konkrétní rozdělení bonusových bodů za umístění ukazuje tabulka v tomto textu u nás na webu.
Další bonusové body se pak rozdělují za dosažení jednotlivých fází ve vyřazovacím systému. Za postup do osmifinále, čtvrtfinále, semifinále a finále se od aktuální sezony udělí v Lize mistrů pokaždé 1,5 bodu, v Evropské lize 1 bod a v Konferenční lize 0,5 bodu. Kdo má aspoň přibližně v hlavě dosud platná pravidla, už mohl vytušit, že si kluby můžou v novém systému přijít na víc bodů než doposud.
Do teď byl maximální dostupný počet koeficientových bodů 38 v Lize mistrů, 34 v Evropské lize a 30 v Evropské konferenční lize. Tento systém byl fanoušky kritizován, protože rozdíly mezi jednotlivými soutěžemi byly příliš malé a kluby několikrát úspěšně hrající Evropskou konferenční ligu nabraly vysoký koeficient.
V novém systému jsou rozdíly mezi soutěžemi větší a především v Lize mistrů a v Evropské lize se rozděluje výrazně víc bodů, maximální dostupný počet bodů je v novém systému 48 v Lize mistrů, 40 v Evropské lize a 32 v Konferenční lize.
Fakt, že se bude v novém systému pohárů rozdělovat víc bodů než doposud, není pro český koeficient úplně příznivý v tom, že tím dochází ke znehodnocení z českého pohledu skvělé sezony 2023/24 a zisky přes 13 bodů do národního koeficientu mohou být nyní snadněji dostupné pro naše konkurenty.
Na druhou stranu, body navíc jsou dostupné především v Lize mistrů a v Evropské lize a právě do těchto soutěží mají české týmy díky posledním úspěchům blíž a měly by být schopny se do nich skrz předkola dostávat.
Liga národů pro Česko skončila výhrou ve skupině. Teď reprezentaci čeká cesta ze snem. Příští rok odehraje kvalifikaci na mistrovství světa 2026. Kvíz vás prověří, co o příštím mundialu víte.
Mládí vpřed. A vědomé jsou si toho i fotbalové kluby, které na fanoušky z generace Z stále častěji cílí v nejrůznějších marketingových kampaních. Ukázkovým příkladem propojení popkultury a fotbalového klubu je narozeninová party Sparta on Fire s hudebními esy Rohonym, Mišíkem a Manenem.
Důležité zápasy v úterý hrají lvíčata i dospělá reprezentace. Jedenadvacítku čeká domácí odveta baráže o Euro s Belgií, áčko pak závěr skupinové fáze Ligy národů. Obě utkání vysílá ČT Sport.